.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ucieczka przed przemocą domową - ojciec domaga się kontaktów z dzieckiem

• Opublikowano: 09-08-2022 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Wróciłam z zagranicy z małym dzieckiem, gdyż jego ojciec dopuszczał się wobec mnie przemocy domowej. Pomogli mi od niego uciec i wrócić do kraju ludzie z domu samotnej matki. Wczoraj on zapukał do moich drzwi i oznajmił, że chce się widywać z dzieckiem i do tego zabrać je na kilka dni do siebie. Bardzo się boję, że on może je porwać, nie ufam mu. Obydwoje mamy prawa rodzicielskie i nie wiem, co mogę teraz zrobić. Powiedział, że będzie się domagał kontaktów, a jeśli mu odmówię zabrania dziecka, to powiadomi policję. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ucieczka przed przemocą domową - ojciec domaga się kontaktów z dzieckiem

Prawo i obowiązek rodzica utrzymywania kontaktów z dzieckiem

Jeżeli ojciec dziecka stosował wobec Pani i dziecka przemoc, a więc dochodziło do znęcania się psychicznego lub fizycznego i nie mają Państwo uregulowanych obecnie kontaktów z dzieckiem sądownie, nie ma Pani obowiązku wydania dziecka – z uwagi na jego dobro. Jeżeli ojciec dziecka chce spotykać się z dzieckiem, powinien wystąpić do sądu rejonowego wydział rodzinny miejsca zamieszkania dziecka, w celu uregulowania kontaktów. Z takim wnioskiem może także Pani wystąpić.

 

Zgodnie z art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.): „§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. § 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej”.

 

W przywołanym przepisie zaakcentowano, że członkom rodziny przysługuje prawo i obowiązek kontaktowania się oraz obustronność (wzajemność) kontaktów. W praktyce sądowej przepisy te znajdą zastosowanie odnośnie do pozycji prawnej rodziców. Obowiązek po stronie dziecka nie może być rozumiany jako obowiązek egzekwowalny przy użyciu przymusu państwowego. Mając powyższe na względzie, należy wskazać, iż rozstrzygnięcie sądu winno mieć przede wszystkim na uwadze dobro dziecka.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dobro dziecka – ustalenie kontaktów z rodzicem przez sąd

Zgodnie ze stanowiskiem doktryny naczelną zasadą kierującą każdym postępowaniem winno być pojęcie „dobra dziecka”, w myśl przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które jednak nie ma definicji ustawowej. W piśmiennictwie bowiem niejednokrotnie wskazano, że definicja taka byłaby nieprzydatna i hamowałaby przystosowanie przepisów do potrzeb życia w wykładni. Pojęcie to należy zatem interpretować w taki sposób, aby przystosować je do potrzeb życiowych, a sądy winny w swoich rozstrzygnięciach stawiać je na pierwszym miejscu.

 

Zatem jeżeli ojciec dziecka chce odbywać z nim kontakty, jednak te kontakty i ich miejsce Pani nie odpowiadają, to powinna Pani uregulować te kwestie, występując do sądu o ustalenie miejsca pobytu dziecka przy Pani oraz określenie kontaktów zgodnie z Pani wolą. Wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania dziecka i podlega on opłacie 100 zł – same kontakty. We wniosku należy wskazać, jaki harmonogram Panią interesuje i to uzasadnić.

 

Stosowanie przemocy i naganny wpływ rodzica na dziecko

Z takim wnioskiem może wystąpić także ojciec dziecka. We wniosku lub w odpowiedzi na wniosek – jeżeli ojciec dziecka taki wniosek złoży – powinna Pani wskazać na stosowanie przez ojca przemocy i naganny wpływ na dziecko. Kontakty wtedy powinny odbywać się w Pani obecności lub w obecności kuratora. Dlatego też proponuję porozmawiać z ojcem dziecka, przedstawić wątpliwości i zaproponować drogę sądową w celu rozstrzygnięcia i uregulowania tej kwestii.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu