.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna nieruchomości dla obywatela Niemiec a kwestie podatkowe

Autor: Artur Nowak • Opublikowane: 23.07.2010

Od dawna mieszkam w Niemczech i mam obywatelstwo niemieckie (polskiego nie mam). Matka chce darować mi nieruchomość. Zgodnie z niemieckim prawem darowizna do kwoty 400 000 euro jest zwolniona z podatku. Czy mnie obowiązywałoby jednak polskie prawo czy niemieckie? Jeżeli polskie, to ile wynosiłby podatek? Nieruchomość położona jest w Polsce.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co do zasady opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny.

 

Zgodnie z art. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi nie podlega nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca lub darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Warunek ten w Pana przypadku nie został spełniony.

 

Mimo wszystko przedmiotowa darowizna, niezależnie od wartości przedmiotu darowizny, korzystać będzie ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 4a ustawy. Przepis ten stanowi, że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (od dnia darowizny). Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje jednak przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego (a tak będzie w Państwa przypadku).

 

Jeżeli zaś chodzi o ewentualne opodatkowanie tej darowizny w Niemczech, należałoby sięgnąć do uregulowań prawnych tego kraju. Być może oprócz zwolnienia, o jakim Pan wspomina, istnieje zapis ustawy, który zwalnia z opodatkowania nabycie własności rzeczy położonych poza granicami kraju (Niemiec). Niewykluczone jednak, że jest inaczej, i wówczas zapłaci Pan podatek tylko w Niemczech.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton