Darowizna nieruchomości dla obywatela Niemiec a kwestie podatkowe

• Autor: Artur Nowak

Od dawna mieszkam w Niemczech i mam obywatelstwo niemieckie (polskiego nie mam). Matka chce darować mi nieruchomość. Zgodnie z niemieckim prawem darowizna do kwoty 400 000 euro jest zwolniona z podatku. Czy mnie obowiązywałoby jednak polskie prawo czy niemieckie? Jeżeli polskie, to ile wynosiłby podatek? Nieruchomość położona jest w Polsce.

Darowizna a kwestie podatkowe

Co do zasady opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny.

Zgodnie z art. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi nie podlega nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca lub darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Warunek ten w Pana przypadku nie został spełniony.

Mimo wszystko przedmiotowa darowizna, niezależnie od wartości przedmiotu darowizny, korzystać będzie ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 4a ustawy. Przepis ten stanowi, że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (od dnia darowizny). Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje jednak przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego (a tak będzie w Państwa przypadku).

Jeżeli zaś chodzi o ewentualne opodatkowanie tej darowizny w Niemczech, należałoby sięgnąć do uregulowań prawnych tego kraju. Być może oprócz zwolnienia, o jakim Pan wspomina, istnieje zapis ustawy, który zwalnia z opodatkowania nabycie własności rzeczy położonych poza granicami kraju (Niemiec). Niewykluczone jednak, że jest inaczej, i wówczas zapłaci Pan podatek tylko w Niemczech.