.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot niechcianej darowizny pieniędzy a poinformowanie urzędu skarbowego

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 16.06.2021 • Zaktualizowane: 16.06.2021

Dostałam od rodziców darowiznę pieniężną na zakup mieszkania przelewem na konto. Tytuł przelewu: „darowizna na zakup mieszkania”.
Nie konsultowano tego ze mną i nie mam zbyt dobrych relacji z rodzicami, w związku z tym nie chce przyjąć tych pieniędzy. Jak mogę to rozwiązać? Czy mogę po prostu zwrócić pieniądze i czy w takim wypadku muszę powiadomić urząd skarbowy? A jeśli zatrzymam darowiznę, czy jest jakiś określony czas na wykonanie zobowiązania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwrot niechcianej darowizny pieniędzy a poinformowanie urzędu skarbowego

Przyjęcie darowizny i zwolnienie od podatku

Jeśli zdecyduje się Pani ową darowiznę przyjąć, to taką przyjętą darowiznę należy zgłosić do urzędu skarbowego na druku SD Z2 w terminie 6 miesięcy od dnia jej otrzymania. Spełniając warunki z art. 4a ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, zostanie Pani zwolniona od zapłaty podatku od darowizny. Zgodnie z tym przepisem „zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez rodzeństwo, jeżeli:

 

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego,

2) udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy jeżeli wartość darowizn i poleceń otrzymanych od tej samej osoby przekracza 9637 zł”.

 

A zatem pilnując 6 miesięcy terminu i załączając przelew (wydruk z historii operacji na Pani banku), nie zapłaci Pani żadnego podatku od takiej darowizny. Należy Pani bowiem jako córka do tzw. 0 grupy podatkowej, która spełniając powyższe warunki nie zapłaci podatku.

Zwrot niechcianej darowizny

Jeśli zaś Pani nie chce owej darowizny przyjąć i odeślę ją do rodziców, a przelew zatytułuje np. „zwrot przelewu darowizny”, to wskazuję, że przepisy prawne w żaden sposób nie precyzują i nie odnoszą się do kwestii tego, czy można darowiznę odrzucić i czy wywołuje to jakiekolwiek obowiązki względem urzędu skarbowego. Nie ma jednego na 100% prawidłowego postępowania. Możliwe są dwie interpretacje. Pierwsza, którą zwykle praktykują organy administracji skarbowej, zgodnie z którą przekazanie środków pieniężnych na konto świadczy o dokonaniu i przyjęciu darowizny, a już samo to rodzi obowiązek podatkowy i nieprzyjęcie darowizny nie unicestwia skutków jej dokonania. Wówczas oznacza to, że i tak będzie Pani miała obowiązek w terminie 6 miesięcy złożyć formularz SD Z2, aby skorzystać ze zwolnienia od podatku.

Brak obowiązków wobec US

Druga jest korzystna interpretacja, zgodnie z którą umowa darowizny jest umową dwustronną i dla swej skuteczności wymaga oświadczeń obu stron, zatem obdarowany ma prawo niechcianą darowiznę odrzucić. W przypadku nieprzyjęcia darowizny i zwrotu pieniędzy z powrotem na rachunek darczyńcy podatek od spadków i darowizn nie wystąpi (tym samym nie trzeba dokonywać zgłoszenia na druku SD Z2), gdyż w świetle prawa nie doszło do skutecznego dokonania darowizny.

Zatem jeśli nie przyjmie Pani darowizny i ją odeśle, to wówczas w razie jakichkolwiek problemów z odrzuceniem darowizny, co raczej jest mało prawdopodobne, należy powoływać się na drugą interpretację wobec organów skarbowych.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl