Darowizna pieniędzy od rodziców - jak uniknąć podatku?

• Data: 10-05-2024 • Autor: Marcin Sądej

Rodzice chcieliby przekazać mi sporą darowiznę pieniężną w wysokości około 100 000 zł. Jak powinna być przekazana ta darowizna? W formie przelewu? Jakie kroki należy dalej poczynić, aby przekazanie darowizny odbyło się zgodnie z prawem? Jak należy rozliczyć otrzymaną darowiznę, zgłosić wszystko do urzędu skarbowego? Złożyć deklarację? Czy przysługuje mi zwolnienie z podatku, jeśli zgłoszę darowiznę do US w ciągu 6 miesięcy? Słyszałam, że być może potrzebna będzie umowa między mną a rodzicami o przekazanie darowizny. Czy to prawda?

Darowizna pieniędzy od rodziców - jak uniknąć podatku?

Darowizna jako opodatkowana czynność prawna

Darowizna jest czynnością prawną, która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Obowiązek podatkowy spoczywa na osobie otrzymującej darowiznę, czyli obdarowanym. Darczyńca nie ma żadnych obowiązków wobec fiskusa i nie musi składać żadnych deklaracji ani wykazywać przekazanej darowizny w żadnych rozliczeniu podatkowy.

W przypadku jednak darowizn dokonywanych pomiędzy członkami najbliższej rodziny można uniknąć konieczności płacenia podatku. Jak wynika z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli darowizna pieniężna zostanie przekazana w formie przelewu bankowego (lub przekazu pocztowego), a obdarowany w ciągu 6 miesięcy od dnia jej otrzymania złoży do urzędu skarbowego zgłoszenie SD-Z2, to taka darowizna jest całkowicie zwolniona od podatku (niezależnie od tego, jaką kwotę przekazano w darowiźnie).

Warunki skorzystania ze zwolnienia podatku od darowizny

W konsekwencji powyższego, aby nie płacić podatku, bardzo ważne jest spełnienie dwóch warunków:

  1. rodzice muszą przekazać Pani pieniądze w formie przelewu bankowego (lub przekazu pocztowego),
  2. w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny musi Pani złożyć do urzędu skarbowego druk SD-Z2 (termin ten jest nieprzekraczalny i nieprzywracalny).

Do złożonego druku SD-Z2 należy dołączyć potwierdzenie otrzymania przelewu na rachunek bankowy. Umowa darowizny jest ważna nawet pomimo niezachowania formy pisemnej, ponieważ zgodnie z art. 890 Kodeksu cywilnego umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. W konsekwencji nie muszą Państwo sporządzać umowy darowizny. Również urząd skarbowy nie wymaga załączenia do zeznania SD-Z2 umowy – wystarczy dołączenie potwierdzenia przelewu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Złożenie deklaracji SD-Z2

W opisie sprawy wskazała Pani, że darowizna będzie otrzymana od rodziców. W tym zakresie różne urzędy skarbowe inaczej podchodzą do tematu, ile druków SD-Z2 trzeba złożyć. Część stoi na stanowisku, że skoro darowizna jest od obojga rodziców, to należy złożyć dwa zeznania SD-Z2 – jedno z racji darowizny od ojca, a drugie z racji darowizny od matki. Zatem w Pani przypadku trzeba będzie złożyć jeden druk SD-Z2 potwierdzający otrzymanie 50 000 zł od matki oraz drugi druk SD-Z2 potwierdzający otrzymanie 50 000 zł od ojca. Naturalnie wystarczy jedno potwierdzenie przelewu i nie ma konieczności wykonywania przez rodziców dwóch przelewów na Pani rachunek bankowy. Z ostrożności procesowej i w celu uniknięcia kłopotów zalecam złożenie dwóch zeznań SD-Z2, aczkolwiek stanowisko US może być i takie, że wystarczy jeden druk SD-Z2 bo pieniądze pochodzą z majątku wspólnego rodziców.

Podsumowując powyższe:

  1. rodzice dokonują przelewu kwoty 100 000 zł ze swojego na Pani rachunek bankowy;
  2. Pani w ciągu 6 miesięcy od tego dnia składa dwa zgłoszenia SD-Z2: jeden na darowiznę od ojca w kwocie 50 000 zł oraz drugi na darowiznę od matki w kwocie 50 000 zł;
  3. do obu druków SD-Z2 załącza Pani potwierdzenie przelewu na kwotę 100 000 zł;
  4. nie ma potrzeby sporządzania ani przesyłania do urzędu skarbowego umowy darowizny.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przykład 1 - Zakup samochodu

Anna otrzymała od rodziców darowiznę w wysokości 100 000 zł na zakup samochodu. Rodzice przelali pieniądze bezpośrednio na jej rachunek bankowy. Anna, chcąc zachować zgodność z przepisami, w ciągu 6 miesięcy złożyła do urzędu skarbowego dwa druki SD-Z2, po jednym dla darowizny od każdego z rodziców. Dołączyła również potwierdzenie przelewu. Dzięki temu uniknęła obowiązku zapłaty podatku od darowizny.

Przykład 2 - Remont mieszkania

Tomasz dostał od swoich rodziców 100 000 zł, które przeznaczył na remont swojego mieszkania. Pieniądze zostały przelane na jego konto. Wiedząc o konieczności zgłoszenia darowizny, Tomasz złożył stosowne dokumenty SD-Z2 w urzędzie skarbowym w przewidzianym terminie. Dzięki terminowemu zgłoszeniu, cała kwota darowizny została zwolniona z podatku.

Przykład 3 - Inwestycja w edukację

Ewa zdecydowała się na studia podyplomowe, które są dość kosztowne. Jej rodzice postanowili wesprzeć ją finansowo, przekazując 100 000 zł na konto bankowe. Ewa, świadoma wymogów prawnych, zgłosiła otrzymaną darowiznę do urzędu skarbowego, składając dwa formularze SD-Z2. Zrobiła to w ciągu 6 miesięcy od otrzymania środków, co umożliwiło jej skorzystanie ze zwolnienia od podatku.

Wszystkie te przykłady ilustrują, jak ważne jest przestrzeganie procedur prawnych przy otrzymaniu darowizny od najbliższej rodziny, aby uniknąć dodatkowych opłat podatkowych.

Podsumowanie

W artykule omówiono kwestie prawne związane z przyjmowaniem darowizn pieniężnych od najbliższej rodziny, takich jak rodzice. Kluczowe jest przekazanie pieniędzy w formie przelewu bankowego oraz złożenie w terminie 6 miesięcy odpowiedniej deklaracji SD-Z2 do urzędu skarbowego, aby skorzystać ze zwolnienia od podatku. Przestrzeganie tych kroków pozwala na uniknięcie dodatkowych obciążeń podatkowych.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w prawidłowym zgłoszeniu darowizny i uniknięciu podatku? Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz profesjonalnego sporządzania niezbędnych pism, aby mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207