Rozliczenie darowizny pieniężnej od rodziców

• Autor: Marcin Sądej

Rodzice chcieliby przekazać mi sporą darowiznę pieniężną w wysokości około 100 000 zł. Jak powinna być przekazana ta darowizna? W formie przelewu? Jakie kroki należy dalej poczynić, aby przekazanie darowizny odbyło się zgodnie z prawem? Jak należy rozliczyć otrzymaną darowiznę, zgłosić wszystko do urzędu skarbowego? Złożyć deklarację? Czy przysługuje mi zwolnienie z podatku, jeśli zgłoszę darowiznę do US w ciągu 6 miesięcy? Słyszałam, że być może potrzebna będzie umowa między mną a rodzicami o przekazanie darowizny. Czy to prawda?

Rozliczenie darowizny pieniężnej od rodziców

Fot. Fotolia

Darowizna jako opodatkowana czynność prawna

Darowizna jest czynnością prawną, która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Obowiązek podatkowy spoczywa na osobie otrzymującej darowiznę, czyli obdarowanym. Darczyńca nie ma żadnych obowiązków wobec fiskusa i nie musi składać żadnych deklaracji ani wykazywać przekazanej darowizny w żadnych rozliczeniu podatkowy.

W przypadku jednak darowizn dokonywanych pomiędzy członkami najbliższej rodziny można uniknąć konieczności płacenia podatku. Jak wynika z art. 4a ustawy, jeżeli darowizna pieniężna zostanie przekazana w formie przelewu bankowego (lub przekazu pocztowego), a obdarowany w ciągu 6 miesięcy od dnia jej otrzymania złoży do urzędu skarbowego zgłoszenie SD-Z2, to taka darowizna jest całkowicie zwolniona od podatku (niezależnie od tego, jaką kwotę przekazano w darowiźnie).

Warunki skorzystania ze zwolnienia podatku od darowizny

W konsekwencji powyższego, aby nie płacić podatku, bardzo ważne jest spełnienie dwóch warunków:

  1. rodzice muszą przekazać Pani pieniądze w formie przelewu bankowego (lub przekazu pocztowego),
  2. w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny musi Pani złożyć do urzędu skarbowego druk SD-Z2 (termin ten jest nieprzekraczalny i nieprzywracalny).

Do złożonego druku SD-Z2 należy dołączyć potwierdzenie otrzymania przelewu na rachunek bankowy. Umowa darowizny jest ważna nawet pomimo niezachowania formy pisemnej, ponieważ zgodnie z art. 890 Kodeksu cywilnego umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. W konsekwencji nie muszą Państwo sporządzać umowy darowizny. Również urząd skarbowy nie wymaga załączenia do zeznania SD-Z2 umowy – wystarczy dołączenie potwierdzenia przelewu.

Złożenie deklaracji SD-Z2

W opisie sprawy wskazała Pani, że darowizna będzie otrzymana od rodziców. W tym zakresie różne urzędy skarbowe inaczej podchodzą do tematu, ile druków SD-Z2 trzeba złożyć. Część stoi na stanowisku, że skoro darowizna jest od obojga rodziców, to należy złożyć dwa zeznania SD-Z2 – jedno z racji darowizny od ojca, a drugie z racji darowizny od matki. Zatem w Pani przypadku trzeba będzie złożyć jeden druk SD-Z2 potwierdzający otrzymanie 50 000 zł od matki oraz drugi druk SD-Z2 potwierdzający otrzymanie 50 000 zł od ojca. Naturalnie wystarczy jedno potwierdzenie przelewu i nie ma konieczności wykonywania przez rodziców dwóch przelewów na Pani rachunek bankowy. Z ostrożności procesowej i w celu uniknięcia kłopotów zalecam złożenie dwóch zeznań SD-Z2, aczkolwiek stanowisko US może być i takie, że wystarczy jeden druk SD-Z2 bo pieniądze pochodzą z majątku wspólnego rodziców.

Podsumowując powyższe:

  1. rodzice dokonują przelewu kwoty 100 000 zł ze swojego na Pani rachunek bankowy;
  2. Pani w ciągu 6 miesięcy od tego dnia składa dwa zgłoszenia SD-Z2: jeden na darowiznę od ojca w kwocie 50 000 zł oraz drugi na darowiznę od matki w kwocie 50 000 zł;
  3. do obu druków SD-Z2 załącza Pani potwierdzenie przelewu na kwotę 100 000 zł;
  4. nie ma potrzeby sporządzania ani przesyłania do urzędu skarbowego umowy darowizny.