Nadgodziny dla pedagoga szkolnego

Mam pytanie dotyczące nadgodzin dla pedagoga szkolnego. W szkole pracuje dwóch pedagogów na pełnym etacie. Jeden z nich jest na 2-miesiecznym zwolnieniu lekarskim. Czy mogę drugiemu pedagogowi dać nadgodziny (maksymalnie 12 godzin w miesiącu)? Czy w ogóle mogę pedagogowi szkolnemu płacić za nadgodziny?

Nadgodziny dla pedagoga szkolnego

Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2017 r., poz. 1189) w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.

Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.

Słowem – jeśli zdecydowałby się Pan na godziny ponadwymiarowe (co w odniesieniu do pedagoga nie jest zakazane) to może mu Pan przydzielić bez jego zgody jedynie 1/4 jego pensum (czyli mniej niż 12 godzin). Owe 12 godzin może Pan mu przydzielić tylko wtedy, gdy wyrazi na to zgodę.

Niezależnie od tego, ile owych godzin pedagog otrzyma – każda z tych godzin jest płatna.