Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nadgodziny nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 16.06.2018

Jestem nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej. Pracuję na pełnym etacie, ucząc klasę II. Dodatkowo od kilku lat prowadzę zajęcia logopedyczne, które traktowane są jako moje nadgodziny. Rzecz w tym, że wynagrodzenie za te godziny przeliczane jest przez pensum 26, a nie przez 18. Czy słusznie? W dodatku w tym roku (w połowie września) uśredniono mi godziny lekcyjne z godzinami zajęć logopedycznych (chociaż jest to przecież zupełnie inny zakres obowiązków) – i tu po raz drugi pytanie: czy słusznie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nadgodziny nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 35 ustawy Karta Nauczyciela „w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć”.

 

Godziny ponadwymiarowe to godziny zrealizowane ponad obowiązujący nauczyciela tygodniowy wymiar zajęć.

 

Ponieważ pensum podstawowe opisane w pytaniu wynosi 26 godzin tygodniowo, zaś pensum z godzin ponadwymiarowych wynosi 18 godzin tygodniowo, to pensum nauczyciela powinno być ustalone zgodnie z dyspozycją organu prowadzącego przyjętą na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 KN.

 

Zgodnie z tym przepisem organ prowadzący szkołę lub placówkę określa m.in. tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin („uśrednione pensum”). Wysokość stawki za godzinę ponadwymiarową ustala się na podstawie tak określonego pensum.

 

Słowem – dyrektor prawidłowo uśrednia Pani pensum (bo realizuje Pani godziny z różnych wymiarów) i dopiero te godziny, które są ponad to uśrednione pensum, są traktowane jako ponadwymiarowe. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus IV =

»Podobne materiały

Badanie wariograficzne – pomysł pracodawcy

Pracuję jako konwojent. Czy pracodawca może zmusić mnie i innych pracowników do poddania się badaniu wariograficznemu? Celem badania jest uwiarygodnienie firmy. Badania mają się odbyć w najbliższy weekend, czyli w dniach wolnych od pracy. Brak zgody na badanie można wyrazić tylko osobiście, przed ba

 

Delegacja w niedzielę a studia zaoczne

Od kilku lat pracuję, a w zeszłym roku rozpoczęłam studia zaoczne. Pracodawca polecił mi (ustnie) wyjazd służbowy w niedzielę, ale kolidował on z zajęciami na uczelni, dlatego odmówiłam. Wtedy usłyszałam, że powinnam wybrać pracę albo studiowanie. Czy pracodawca może stawiać mi takie ultimatum? Czy

 

Czas na dojazd do pracy za granicę

Pracuję w polskiej firmie, ale raz na dwa miesiące wyjeżdżam na kilka dni do pracy do Włoch. Jadę tam służbowym samochodem na koszt firmy. Chciałbym uzyskać informację, czy czas potrzebny na dojazd do Włoch jest wliczany do mojego czasu pracy, czy też powinienem brać na te dni urlop?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »