.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Nadgodziny nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej

Jestem nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej. Pracuję na pełnym etacie, ucząc klasę II. Dodatkowo od kilku lat prowadzę zajęcia logopedyczne, które traktowane są jako moje nadgodziny. Rzecz w tym, że wynagrodzenie za te godziny przeliczane jest przez pensum 26, a nie przez 18. Czy słusznie? W dodatku w tym roku (w połowie września) uśredniono mi godziny lekcyjne z godzinami zajęć logopedycznych (chociaż jest to przecież zupełnie inny zakres obowiązków) – i tu po raz drugi pytanie: czy słusznie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nadgodziny nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 35 ustawy Karta Nauczyciela „w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć”.

 

Godziny ponadwymiarowe to godziny zrealizowane ponad obowiązujący nauczyciela tygodniowy wymiar zajęć.

 

Ponieważ pensum podstawowe opisane w pytaniu wynosi 26 godzin tygodniowo, zaś pensum z godzin ponadwymiarowych wynosi 18 godzin tygodniowo, to pensum nauczyciela powinno być ustalone zgodnie z dyspozycją organu prowadzącego przyjętą na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 KN.

 

Zgodnie z tym przepisem organ prowadzący szkołę lub placówkę określa m.in. tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin („uśrednione pensum”). Wysokość stawki za godzinę ponadwymiarową ustala się na podstawie tak określonego pensum.

 

Słowem – dyrektor prawidłowo uśrednia Pani pensum (bo realizuje Pani godziny z różnych wymiarów) i dopiero te godziny, które są ponad to uśrednione pensum, są traktowane jako ponadwymiarowe. 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu