.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wcześniejsze wypowiedzenie umowy przez nauczyciela stażystę

Jestem zatrudniona jako nauczyciel stażysta, umowa o pracę na czas określony do 31 sierpnia. Chciałabym jednak rozwiązać ją wcześniej (już wiadomo, że nie zostanie podpisana nowa umowa we wrześniu, ponieważ nie ma dzieci, i chciałabym rozpocząć nową pracę). Czy jest taka możliwość, jeśli na umowie nie widzę adnotacji o możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy? Czy jeśli mam problemy zdrowotne – częste utraty głosu, problemy z krtanią, to jest to jakoś pomocne w polubownym rozwiązaniu umowy, czy dyrekcja może zażądać potwierdzenia od specjalisty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wcześniejsze wypowiedzenie umowy przez nauczyciela stażystę

Czy nauczyciel może rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas określony?

Ustawa Karta Nauczyciela przewiduje przede wszystkim szczególne przypadki rozwiązania stosunku pracy nauczycieli zatrudnionych na czas nieokreślony lub mianowanych. Nie zawierają jednak żadnych uregulowań dotyczących rozwiązywania umów o pracę zawartych na czas określony. Do umów takich stosuje się na podstawie art. 91c KN przepisy ustawy Kodeks pracy. Zgodnie z art. 30 § 1 Kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się:

 

  • na mocy porozumienia stron,
  • przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
  • przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
  • z upływem czasu, na który była zawarta,
  • z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.

Czy umowa o pracę na czas określony może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron?

Co do zasady umowa o pracę zawarta na czas określony ulega rozwiązaniu po upływie czasu, na jaki została zawarta, i nie może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem. Jednak art. 33 stanowi, że przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Ponadto umowa o pracę na czas określony może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron.

 

Słowem – jeśli z Pani umowy nie wynika, że przewidziana została możliwość wypowiedzenia umowy, to pozostaje Pani jedynie porozumienie stron. Jeśli pracodawca nie wyrazi zgody na porozumienie stron, nie może Pani wcześniej rozwiązać umowy o pracę.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II - 1 =

inni eksperci, wskazują że w takim przypadku znaczenie mają przepisy Kodeksu Pracy i nauczyciel może rozwiązać umowę z określonym okresem wypowiedzenia 2 tygodni, 1 miesiąca lub 3 miesięcy.

Darek

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu