.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy można wypowiedzieć pracę po kilku dniach?

• Autor: Katarzyna Ostrowska

Parę dni temu podpisałam umowę na czas nieokreślony. Jest to praca, w której wynagrodzenie jest prowizyjne i teraz widzę, iż nie starczy mi na utrzymanie i opłacenie studiów. Czy zatem mogę skorzystać z zawartego w umowie 7-dniowego wypowiedzenia, czy jestem zobowiązana przepracować jednak jakiś minimalny okres czasu (np. miesiąc) i dopiero wtedy będzie mi przysługiwało wypowiedzenie? Czy pracodawca może wyciągnąć jakiekolwiek konsekwencje wobec mnie? I na koniec: czy w wypowiedzeniu muszę podać powód rezygnacji z pracy? Jeśli tak, to czy powód: „Zbyt niska pensja, nie starczy mi na życie i studia” będzie dobry?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy można wypowiedzieć pracę po kilku dniach?

 

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika po kilku dniach od jej rozpoczęcia

Wypowiedzenie umowy o pracę jest dozwolone bez względu na długość okresu czasu przepracowanego przez pracownika. Zatem nie ma przeszkód do złożenia przez Panią wypowiedzenia, mimo że przepracowała Pani zaledwie kilka dni.

 

Ponieważ nie ma przepisów, które uzależniają rozwiązanie umowy o pracę od przepracowania danego okresu, pracodawca nie ma podstaw do wyciągania wobec Pani jakichkolwiek konsekwencji, czy np. podawania do sądu.

 

Pismo, w którym poinformuje Pani pracodawcę o wypowiedzeniu umowy o pracę, powinna Pani złożyć w dwóch egzemplarzach. Na egzemplarzu, który zachowa Pani dla siebie, pracodawca powinien potwierdzić datę otrzymania pisma.

Czy pracownik musi podać powód złożenia wypowiedzenia o pracę?

W piśmie nie musi Pani podawać przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli ma Pani taką wolę, może wskazać, że wysokość wynagrodzenia nie wystarczy Pani na utrzymanie, ale to nie jest obowiązkowe.

 

Mam jednak wątpliwości co do siedmiodniowego okresu Pani wypowiedzenia. W pytaniu wskazała Pani, że zawarła umowę na czas nieokreślony.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony

Zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

 

  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 

Biorąc pod uwagę brzmienie powyższego przepisu, minimalny okres wypowiedzenia w przypadku zawarcia umowy na czas nieokreślony wynosi dwa tygodnie. Zatem gdyby pracodawca wykazał taką wolę, wydaje się, że może wymagać od Pani zachowania dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Z drugiej jednak strony przepisy prawa pracy są semiimperatywne, to znaczy, że stosunek pracy można kształtować inaczej niż stanowią to przepisy prawa pracy, o ile jest to korzystniejsze dla pracownika. W tej konkretnej sytuacji krótszy okres wypowiedzenia jest dla Pani korzystny, zatem może Pani wymagać egzekwowania okresu wypowiedzenia wskazanego w umowie o pracę.

 

W związku z powyższymi rozważaniami należy stwierdzić, że nie ma żadnych przeszkód prawnych do wypowiedzenia przez Panią umowy o pracę. Pracodawca nie ma podstaw prawnych do wyciągania wobec Pani jakichkolwiek konsekwencji w związku z rozwiązaniem stosunku pracy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Katarzyna Ostrowska

Mgr prawa, ukończyła Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aplikantka IV roku aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Opolu. Obecnie zatrudniona w administracji rządowej. Specjalizuje się w prawie cywilnym (szczególnie w prawie rzeczowym) oraz administracyjnym.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu