Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dofinansowanie stanowiska pracy z urzędu pracy a wypowiedzenie

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 13.02.2019

Mój pracodawca dostał na dofinansowanie mojego stanowiska pracy z urzędu pracy określoną ilość pieniędzy. Warunki pracy się nie zgadzają. Pracuję po 300 kilka godzin w miesiącu. Chciałem złożyć wypowiedzenie, ale na umowie nie ma zapisu o możliwości jej wypowiedzenia. Z drugiej jednak strony umowa jest podpisana na czas określony (2 lata), więc powyżej 6 miesięcy jest możliwość złożenia wypowiedzenia dwutygodniowego. Jak to wygląda z punktu prawa?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jeśli umowa nie zawiera możliwości wypowiedzenia, to będzie Pan miał problem. Aktualny art. 32 § 1 Kodeksu pracy przewiduje, że każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny oraz czas nieokreślony. Nie wymienia umowy na czas określony. Z kolei zgodnie z art. 33 Kodeksu pracy dopiero przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Oznacza to, że umowa terminowa może być rozwiązana za wypowiedzeniem tylko wówczas, gdy: zostanie zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, strony przewidziały taką możliwość w umowie o pracę.

 

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy art. 14 ust 2 ustawy: do umów o pracę na czas określony zawartych na okres do 6 miesięcy albo zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których nie przewidziano możliwości ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia stosuje się przepisy dotychczasowe”. 

 

Czyli co do zasady nie może Pan wypowiedzieć umowy o pracę, zatem wcześniejsze rozwiązanie takiej umowy zawsze wiąże się z ryzykiem zapłacenia odszkodowania.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jeśli pracodawca narusza przepisy swoje obowiązki w sposób rażący – może Pan rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Zgodnie z Kodeksem pracy:

 

„Art. 55. § 1. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

§ 11. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

§ 2. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Przepis art. 52 § 2 stosuje się odpowiednio. 

§ 3. Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn określonych w § 1 i 11 pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI plus 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dopełnienie strony formalnej wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy

Mam umowę o pracę na pełny etat, na czas określony. Jestem kierownikiem dużego działu w placówce handlowej. Dwa i pół miesiąca temu otrzymałem propozycję „wypowiedzenia warunków pracy i płacy” bez podania przyczyny, ale za porozumieniem stron – co dla mnie dziwne, bo takiego porozumienia między mną a pracodawcą nie było. Pokwitowałem odbiór tego pisma, uznając je za błędne i niepełne. Było w nim jeszcze pouczenie, że mam prawo wnieść odwołanie do sądu pracy w terminie 7 dni, ale tego nie zrobiłem, gdyż brakowało przyczyny wypowiedzenia, od jakiej mógłbym się odwoływać. Mam jeszcze tydzień na odrzucenie tej propozycji. Jest ona dla mnie nie do przyjęcia, gdyż skraca mi się jako kierownikowi czas pracy – z całego etatu do 3/4, przy proporcjonalnym obniżeniu pensji, tyle że firma pracuje 24 godz. na dobę 7 dni w tygodniu, a ja mam nadal za wszystko odpowiadać. Oto moje pytanie: Czy jeśli ów dokument jest poprawny i zmuszony będę go odrzucić, to czy przysługuje mi pełna odprawa (jak w przypadku zwolnienia z winy pracodawcy)? Czy też jest niepoprawny i mogę kontynuować pracę od początku nowego miesiąca na starych warunkach?

Wypowiedzenie umowy o pracę

Mam wypowiedzenie umowy o pracę i nie wiem, co mi przysługuje. Jak jest z urlopem wypoczynkowym za ten rok?

Rozwiązanie umowy po podpisaniu porozumienia zmieniającego

Czy mogę wypowiedzieć umowę o pracę, jeżeli podpisałem porozumienie zmieniające płacę na niższą? Po przemyśleniu sprawy jednak chcę zmienić pracę na inną. Obowiązuje mnie 2-tygodniowy okres wypowiedzenia zgodnie z wcześniejszą umową.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »