
Indywidualne Porady Prawne
Dofinansowanie stanowiska pracy z urzędu pracy a wypowiedzenieAutor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 13.02.2019 |
Mój pracodawca dostał na dofinansowanie mojego stanowiska pracy z urzędu pracy określoną ilość pieniędzy. Warunki pracy się nie zgadzają. Pracuję po 300 kilka godzin w miesiącu. Chciałem złożyć wypowiedzenie, ale na umowie nie ma zapisu o możliwości jej wypowiedzenia. Z drugiej jednak strony umowa jest podpisana na czas określony (2 lata), więc powyżej 6 miesięcy jest możliwość złożenia wypowiedzenia dwutygodniowego. Jak to wygląda z punktu prawa? |
Jeśli umowa nie zawiera możliwości wypowiedzenia, to będzie Pan miał problem. Aktualny art. 32 § 1 Kodeksu pracy przewiduje, że każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny oraz czas nieokreślony. Nie wymienia umowy na czas określony. Z kolei zgodnie z art. 33 Kodeksu pracy dopiero przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Oznacza to, że umowa terminowa może być rozwiązana za wypowiedzeniem tylko wówczas, gdy: zostanie zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, strony przewidziały taką możliwość w umowie o pracę.
Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy art. 14 ust 2 ustawy: do umów o pracę na czas określony zawartych na okres do 6 miesięcy albo zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których nie przewidziano możliwości ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia stosuje się przepisy dotychczasowe”.
Czyli co do zasady nie może Pan wypowiedzieć umowy o pracę, zatem wcześniejsze rozwiązanie takiej umowy zawsze wiąże się z ryzykiem zapłacenia odszkodowania.
Jeśli pracodawca narusza przepisy swoje obowiązki w sposób rażący – może Pan rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Zgodnie z Kodeksem pracy:
„Art. 55. § 1. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe. § 11. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. § 2. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Przepis art. 52 § 2 stosuje się odpowiednio. § 3. Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn określonych w § 1 i 11 pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem”.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>