.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak wypowiedzieć umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego?

• Data: 13-12-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Od października 2024 r. jestem związana umową o pracę na czas określony (do końca 2025 roku). Z informacji o warunkach zatrudnienia wynika, że obowiązuje mnie 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. I tutaj moje pierwsze pytanie: czy okres wypowiedzenia jest naliczany od obowiązującej umowy? Posiadam poprzednią umowę o pracę na czas określony na 1/2 etatu u tego samego pracodawcy. Została podpisana nowa umowa na cały etat. Zamierzam wypowiedzieć umowę o pracę (z różnych względów). Jednocześnie od poniedziałku rozpoczynam terapię uzależnień (dzienny oddział pobytu), która będzie trwała dokładnie 8 tyg. i którą chciałabym odbyć w trakcie wypowiedzenia. Czy mogłabym przebywać na zwolnieniu przez 1,5 miesiąca na terapii, a na ostatnie 2 tyg. złożyć wypowiedzenie? W jakim momencie powinnam poinformować pracodawcę o zamiarze złożenia wypowiedzenia? Ja wiem to już teraz, ale obawiam się, że pracodawca, wiedząc o tym, że najpierw chcę być na zwolnieniu, a dopiero po czasie złożyć wypowiedzenie, rozwiąże umowę ze skutkiem natychmiastowym, a ja potrzebuje tego czasu, aby w spokoju i sumiennie odbyć terapię. W którym momencie i w jakiej formie powinnam złożyć takie wypowiedzenie? Czy pracodawca może nie uznać zwolnienia przysługującego mi jako uczestnikowi terapii i nie uwzględnić okresu wypowiedzenia? Jakie dokumenty muszę dostarczyć pracodawcy? Czy konieczne jest zaświadczenie lekarskie? Co w takiej sytuacji z niewykorzystanym urlopem? (dotychczas wykorzystałam 3 dni na żądanie i jeden dzień na wniosek urlopowy). Czy wypowiedzenie można przesłać pocztą elektroniczną? Jakie będzie dla mnie najkorzystniejsze rozwiązanie? Dodam, że od miesiąca przebywam na zwolnieniu lekarskim po operacji.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak wypowiedzieć umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Długość okresu wypowiedzenia

Uprzejmie wskazuję, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na zapytanie jest ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 1465).

Jeżeli chodzi o pierwsze pytanie odnośnie okresu wypowiedzenia, to zwrócić należy uwagę na treść przepisu art. 36 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem „okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata”.

Powołane przepisy regulują długość okresu wypowiedzenia. Dla umowy na okres próbny jest on uzależniony od czasu, na który umowa została zawarta, dla umów na czas nieokreślony i określony – od stażu pracy u danego pracodawcy, do którego zalicza się okresy zatrudnienia przewidziane w art. 36 § 11. Zdaniem SN (wyrok z 11.05.1999 r., sygn. akt I PKN 34/99) okres zatrudnienia u danego pracodawcy liczony jest od dnia zawarcia umowy o pracę do daty jej rozwiązania z upływem okresu wypowiedzenia (art. 32 § 2 K.p.). W odniesieniu do oznaczenia początku okresu zatrudnienia trzeba zauważyć, że rozpoczyna się on w dniu powstania stosunku pracy (art. 26). Wobec powyższe liczy się cały okres zatrudnienia u danego pracodawcy. Zatem okres wypowiedzenia wynosi miesiąc.

Jeżeli więc złoży Pani wypowiedzenie w marcu, to okres wypowiedzenia wynoszący 1 miesiąc upłynie na koniec kwietnia. Natomiast jeżeli złoży Pani wypowiedzenie w kwietniu, to okres wypowiedzenia upłynie na koniec maja. Wypowiedzenie powinno zostać złożone w formie pisemnej oraz wysłane listem poleconym na adres pracodawcy lub też złożone w siedzibie pracodawcy. Pracodawca aktualnie jeżeli przebywa Pani na zwolnieniu lekarskim nie może rozwiązać z Panią umowy o pracę, ponieważ jest Pani na zwolnieniu chorobowym. Takie zwolnienie w trybie natychmiastowym można zastosować jeżeli byłoby to zwolnienie dyscyplinarne. Natomiast w oparciu o art. 53 § 1 „pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;

2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc”.

Wobec powyższego również i w tym przypadku pracodawca nie może rozwiązać z Panią umowy z przyczyn niedotyczących pracownika ze względu na łączący Państwa okres zatrudnienia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zwolnienie lekarskie

Aby nieobecność w pracy była usprawiedliwiona, za okres pobytu na oddziale musi mieć Pani wystawione zwolnienie lekarskie. Takie zwolnienie mogłoby być zakwestionowanie jedynie w drodze kontroli w ciągu pierwszego miesiąca przez pracodawcę, a potem poprzez kontrolę ZUS, o ile wykazano by, że wykorzystuje Pani zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem, co w przypadku opisanego przez Panią przypadku nie jest możliwe, gdyż będzie Pani przebywała w placówce.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę, gdy w okresie wypowiedzenia nie będzie mogła Pani wykorzystać przysługującego urlopu, to na koniec zatrudnienia zostanie Pani wypłacony ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Zgodnie bowiem z art. 171 Kodeksu pracy „w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny” (§ 1).

Odnośnie wypowiedzenia umowy w formie e-maila to oczywiście jest to dopuszczalne, ale tutaj jest tzw. ryzyko, że pracodawca wskaże, że takiego wypowiedzenia wcale nie otrzymał. Zatem dla celów dowodowych lepsze jest rozwiązanie takie, jak wskazałam powyżej, lub też poproszenie w e-mailu o potwierdzenie otrzymania e-maila. Proszę, aby w takiej sytuacji podpis na dokumencie był złożony elektronicznie, np. za pośrednictwem profilu zaufanego lub też podpisu kwalifikowanego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1

Pan Adam pracował na podstawie umowy o pracę na czas określony i od dłuższego czasu zmagał się z uzależnieniem od alkoholu. Zdecydował się na terapię, która miała trwać 6 tygodni, co oznaczało konieczność skorzystania ze zwolnienia lekarskiego na czas pobytu w ośrodku. Przewidywał, że po zakończeniu terapii będzie chciał odejść z firmy. Złożył wypowiedzenie w trakcie zwolnienia, co dało mu możliwość zakończenia umowy bez konieczności powrotu do pracy, a pracodawca wypłacił mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

 

Przykład 2

Pani Barbara, zatrudniona na czas określony z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, podjęła decyzję o rozpoczęciu terapii uzależnień w formie intensywnego leczenia dziennego. Zwolnienie lekarskie było wymagane na cały okres terapii. Aby uniknąć problemów z pracodawcą, Pani Barbara złożyła wypowiedzenie przed rozpoczęciem terapii, jasno określając, że chce w pełni wykorzystać okres wypowiedzenia. Dzięki temu mogła skupić się na terapii bez obaw o konsekwencje służbowe.

 

Przykład 3

Pani Katarzyna, pracująca w korporacji, zdecydowała się na terapię uzależnień w trybie stacjonarnym. W obawie przed reakcją pracodawcy na jednoczesne zwolnienie lekarskie i zamiar odejścia z pracy, postanowiła złożyć wypowiedzenie dopiero pod koniec terapii, mając pewność, że zwolnienie pokrywa cały jej okres pobytu na oddziale. Dzięki wsparciu terapeuty i prawnika przygotowała się na ewentualne pytania pracodawcy, a na koniec uzyskała ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Podsumowanie

Decyzja o terapii uzależnień to odważny krok, który może wymagać okresu zwolnienia lekarskiego. Warto dobrze zaplanować moment złożenia wypowiedzenia, aby skupić się na leczeniu bez dodatkowych stresów związanych z pracą. Kluczowe jest złożenie wypowiedzenia w odpowiednim czasie, a także dostarczenie niezbędnych dokumentów, takich jak zwolnienie lekarskie i zaświadczenie o udziale w terapii, by zabezpieczyć swoje prawa pracownicze.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach związanych z wypowiedzeniem umowy o pracę lub okresem zwolnienia lekarskiego? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi specjaliści przygotują dla Ciebie indywidualne rozwiązanie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 maja 1999 r., sygn. akt I PKN 34/99

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu