Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym

• Data: 28-02-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

Od 15 lat jestem zatrudniona jako kucharka. W związku z gorszą sytuacją finansową firmy mam dodatkowe obowiązki, które nie są związane ze stanowiskiem widniejącym na umowie o pracę. Poza tym, gdy nie wyrobię ustawowych godzin, brakujące godziny odbierane mi są z urlopu. Od kilku miesięcy szukałam pracy i w tym momencie otrzymałam bardzo dobrą ofertę. Niestety obecny pracodawca nie wyraża zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy mogę rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym bez konsekwencji ze strony obecnego pracodawcy? Czy mogę wykorzystać zalecenia fizjoterapeuty dotyczące konieczności modyfikacji stanowiska pracy ze względów zdrowotnych (schorzenia układu ruchu)?

Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika

Zgodnie z art. 55 § 11 Kodeksu pracy (w skrócie K.p.) „pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia”.

Pani pisze, że jest kierowana do wykonywania innych czynności niż wynikające ze stosunku pracy. Nie wiem, w jaki sposób są polecane Pani do wykonywania, czy pisała Pani do pracodawcy jakiś sprzeciw. To byłoby przydatne dowodowo. Niemniej jednak kierowanie do pracy dodatkowej bez umowy o pracę (a nie do pracy innej w zamian za podstawową, bo to jest dopuszczalne na trzy miesiące) należy uznać za naruszenie praw pracowniczych. Po drugie pisze Pani, że jak nie wyrobi Pani godzin, to są odbierane z urlopu. Brakuje tu informacji dotyczącej przyczyny i potwierdzenia „brakujących godzin”. Pracownik ma pracować 40 godzin w tygodniu w pięciodniowym systemie czasu pracy. W jaki zatem sposób nie wyrobi Pani godzin? Jeśli pracownik w obowiązującym czasie pracy nie wykonuje pracy, bo na przykład wychodzi z zakładu, to wówczas takie godziny (zazwyczaj) powinien odrobić bądź pracodawca może mu obniżyć z tego tytułu wynagrodzenie. Natomiast w żaden sposób pracodawca z takiej przyczyny nie może jednostronnie pozbawić (obniżyć) pracownika urlopu. Tu znowu pojawia się pytanie, czy te wskazane okoliczności są do udowodnienia.

Sam fakt rażącego naruszenia praw pracowniczych jest oczywiście podstawą do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia i może Pani zaryzykować. Jednak pracodawca może skierować sprawę do sądu.

Dolegliwości zdrowotne a rozwiązanie umowy

Pyta Pani: „Czy mogę wykorzystać zalecenia fizjoterapeuty dotyczące konieczności modyfikacji stanowiska pracy ze względów zdrowotnych (schorzenia układu ruchu)?”. Zgodnie z art. 55 § 1 K.p.pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe”. Fizjoterapeuta nie jest lekarzem uprawnionym do wystawiania orzeczenia o konieczności zmiany stanowiska. Może wydać zalecenie, ale to nie to samo. Zasady wydawania orzeczeń lekarskich określa rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 ze zm.; dalej jako rozporządzenie w sprawie badań).

Uprawnionym do wystawienia omawianego orzeczenia jest wyłącznie lekarz spełniający warunki ściśle określone w treści rozporządzenia (zob. § 7 i 8 rozporządzenia w sprawie badań). Orzeczenie jest wydawane na podstawie wyników przeprowadzonego badania oraz oceny zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika występujących na stanowisku pracy. Ocena zagrożeń dokonywana jest na podstawie przekazanej przez pracodawcę informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, w tym również informacji o aktualnych wynikach badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących na stanowiskach pracy. Poza tym sam lekarz przeprowadzający badania powinien uzupełnić omawianą informację spostrzeżeniami dokonanymi podczas wizytacji stanowisk pracy (§ 3 ust. 1 i 2 rozporządzenie w sprawie badań). Na podstawie tak przedstawiającego się materiału lekarz wystawia orzeczenie w postaci zaświadczenia, którego wzór określa rozporządzenie. Zaświadczenie otrzymuje zarówno pracownik, jak i pracodawca (§ 3 ust. 5 rozporządzenia w sprawie badań).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Aby skorzystać z możliwości rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, należy dokonać tego na piśmie. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Przy czym rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy nie może nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Nie wiem, kiedy miała miejsce ostatnia sytuacja uzasadniająca wypowiedzenie. Natomiast złożenie wypowiedzenia i niepojawienie się w pracy może stanowić podstawę do rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę z winy pracownika. To właściwie jedyna konsekwencja (przy czym mam na myśli zwykłe rozwiązanie, a nie rozwiązanie z winy pracodawcy). Nowy pracodawca zapewne wie o Pani sytuacji, więc negatywny wpis w świadectwie pracy go nie zaskoczy.

Jeśli wadliwie skorzysta Pani z rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, to wówczas pracodawca może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o odszkodowanie od pracownika, które przysługuje w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przypadek przeciążenia pracą niezgodnym z umową

Jan, programista, zatrudniony w firmie IT na umowę o pracę określającą jego obowiązki jako rozwój oprogramowania, zaczął otrzymywać dodatkowe zadania związane z obsługą klienta i sprzedażą, co znacząco wykraczało poza jego umowne obowiązki. Pomimo wielokrotnych próśb o przypisanie tych zadań odpowiedniej osobie, pracodawca nie zareagował. Jan, czując się niesprawiedliwie traktowany i przeciążony pracą, zdecydował się na rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym, powołując się na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę.

Sytuacja związana z odbieraniem godzin urlopu

Ewa, księgowa w małej firmie, regularnie pracowała ponad ustalone w umowie godziny. Jednak w miesiącach, kiedy nie było wystarczająco dużo pracy, pracodawca nakazywał jej odejmować "nadgodziny" z urlopu, mimo że nie było to zgodne z przepisami prawa pracy. Ewa, mając dokumentację godzin pracy i brak zgody na takie działania, zdecydowała się na rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym, argumentując to nielegalnymi praktykami pracodawcy wobec jej urlopu i czasu pracy.

Kwestie zdrowotne a modyfikacja stanowiska pracy

Tomasz, pracownik magazynu, doświadczył poważnych problemów z kręgosłupem, co skutkowało koniecznością zmiany charakteru wykonywanej pracy na mniej fizycznie obciążającą, zgodnie z zaleceniem lekarza specjalisty. Pracodawca, mimo wielokrotnych próśb Tomasza i przedstawienia orzeczenia lekarskiego, nie zaoferował mu innego stanowiska pracy, które by odpowiadało jego stanowi zdrowia. W obliczu braku reakcji i możliwości kontynuowania pracy w dotychczasowych warunkach, Tomasz wykorzystał swoje prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, powołując się na szkodliwy wpływ pracy na jego zdrowie.

Podsumowanie

Podsumowując, pracownicy mają prawo do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym, gdy doświadczają ciężkich naruszeń podstawowych obowiązków przez pracodawcę, w tym niezgodnych z umową zadań, nielegalnych praktyk dotyczących czasu pracy i urlopu, oraz braku dostosowania stanowiska do zaleceń zdrowotnych. Kluczowe jest jednak posiadanie odpowiednich dowodów i dokumentacji, które mogą wesprzeć decyzję o takim kroku oraz ewentualną obronę w przypadku sporu sądowego.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia w rozwiązaniu umowy o pracę lub masz inne problemy prawne związane z pracą? Skorzystaj z naszych porad prawnych online i profesjonalnej pomocy w przygotowaniu niezbędnych pism. Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141