Jak przeliczyć urlop w placówce nieferyjnej

Cały obecny rok szkolny jestem zatrudniona jako wychowawca grupy wychowawczej na czas określony w placówce nieferyjnej w wymiarze 12/24 (1/2 etatu). Na dzień dzisiejszy według obliczeń kadrowej pozostały mi 82 godziny urlopu. Bardzo proszę o precyzyjne określenie, ile dni urlopu pozostało i w jaki sposób jest to przeliczane?

Jak przeliczyć urlop w placówce nieferyjnej

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 64 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w szkołach nieferyjnych przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopowym w danym roku kalendarzowym.

Pełny wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje jedynie nauczycielom, którzy:

  • są zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy,
  • zatrudnieni są u danego pracodawcy w ciągu całego roku kalendarzowego.

Zgodnie natomiast z art. 91c ust. 1 KN „w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy”.

Zgodnie z art. 154 § 2 ustawy Kodeks pracy „wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia”.

W przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego nauczycielowi zatrudnionemu w placówce nieferyjnej przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, mimo ze nie doszło w tym przypadku do rozwiązania jednego stosunku pracy i nawiązania kolejnego.

Z Pani pytania wynika, ze pracuje Pani na 1/2 etatu. Zatem za rok 2017 ma Pani prawo do urlopu w wymiarze 3/12 z 35 dni x 1/2 etatu, co daje 5 dni (czyli 40 godzin, bo urlop niepełnoetatowca przelicza się zawsze na godziny i w godzinach się go udziela), a za rok 2018 ma Pani prawo do urlopu w wymiarze: 6/12 z 35 dni x 1/2 etatu, co daje 9 dni (72 godziny).

Jeśli wiec w międzyczasie korzystała już Pani z urlopu, to faktycznie mogło Pani pozostać 82 godziny urlopu. Urlop udzielany jest Pani na dni, kiedy miałaby Pani być w pracy, i na taką liczbę godzin, jaką w danym dniu miałaby Pani wypracować.