.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak przeliczyć urlop w placówce nieferyjnej

Cały obecny rok szkolny jestem zatrudniona jako wychowawca grupy wychowawczej na czas określony w placówce nieferyjnej w wymiarze 12/24 (1/2 etatu). Na dzień dzisiejszy według obliczeń kadrowej pozostały mi 82 godziny urlopu. Bardzo proszę o precyzyjne określenie, ile dni urlopu pozostało i w jaki sposób jest to przeliczane?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak przeliczyć urlop w placówce nieferyjnej

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 64 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w szkołach nieferyjnych przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopowym w danym roku kalendarzowym.

 

Pełny wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje jedynie nauczycielom, którzy:

 

  • są zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy,
  • zatrudnieni są u danego pracodawcy w ciągu całego roku kalendarzowego.

 

Zgodnie natomiast z art. 91c ust. 1 KN „w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy”.

 

Zgodnie z art. 154 § 2 ustawy Kodeks pracy „wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia”.

 

W przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego nauczycielowi zatrudnionemu w placówce nieferyjnej przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, mimo ze nie doszło w tym przypadku do rozwiązania jednego stosunku pracy i nawiązania kolejnego.

 

Z Pani pytania wynika, ze pracuje Pani na 1/2 etatu. Zatem za rok 2017 ma Pani prawo do urlopu w wymiarze 3/12 z 35 dni x 1/2 etatu, co daje 5 dni (czyli 40 godzin, bo urlop niepełnoetatowca przelicza się zawsze na godziny i w godzinach się go udziela), a za rok 2018 ma Pani prawo do urlopu w wymiarze: 6/12 z 35 dni x 1/2 etatu, co daje 9 dni (72 godziny).

 

Jeśli wiec w międzyczasie korzystała już Pani z urlopu, to faktycznie mogło Pani pozostać 82 godziny urlopu. Urlop udzielany jest Pani na dni, kiedy miałaby Pani być w pracy, i na taką liczbę godzin, jaką w danym dniu miałaby Pani wypracować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu