
Indywidualne Porady Prawne
Poniżenie w miejscu publicznymAutor: Marcin Sądej • Opublikowane: 17.11.2018 |
Teściowa poniżyła mnie w miejscu publicznym, tj. w zakładzie pracy, ubliżając mi i wyzywając w obecności personelu. Czy ta sprawa kwalifikuje się do złożenia skargi w sądzie? |
![]() Marcin Sądej
Na wstępie wskazać należy, że czyn polegający na obrazie w miejscu publicznym może wywołać określone konsekwencje zarówno na gruncie prawa cywilnego, jak i prawa karnego. W pierwszej kolejności trzeba podkreślić, że obrażanie w miejscu publicznym stanowi karalny czyn określany mianem zniewago. Zgodnie z art. 216 Kodeksu karnego:
„§ 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. § 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. § 3. Jeżeli zniewagę wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności cielesnej lub zniewagą wzajemną, sąd może odstąpić od wymierzenia kary. § 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego. § 5. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego”.
W przypadku zaistnienia przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego strona pokrzywdzona może wnieść do sądu prywatny akt oskarżenia, który powinien zawierać dane personalne i miejsce zamieszkania oskarżyciela prywatnego i oskarżonego, datę czynu i opis przedmiotowego zdarzenia, ewentualnie świadków zajścia.
Dodatkowo na gruncie Kodeksu cywilnego w przypadku obrazy w miejscu publicznym może dojść do naruszenia dóbr osobistych. Zgodnie z treścią art. 23 Kodeksu cywilnego dobrami osobistymi człowieka jest w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Pozostają one pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Należy przyjąć, że dobra osobiste to pewne wartości niematerialne łączące się ściśle z jednostką ludzką.
O ochronie dóbr osobistych stanowi natomiast art. 24 Kodeksu cywilnego. W myśl tego przepisu ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
W rezultacie oprócz prywatnego aktu oskarżenia może Pani również wnieść pozew cywilny o naruszenie dóbr osobistych i domagać się zadośćuczynienia pieniężnego.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych. Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje) |
Nielegalne nagrywanie osób ukrytą kamerą – konsekwencje na gruncie prawa cywilnego i karnegoCo grozi studentce mieszkającej w akademiku za nagrywanie ukrytą kamerą osób pod prysznicem? Są dowody jej winy, bo kamera trafiła w ręce kierownika akademika, który skierował pismo do komisji dyscyplinarnej. Podkreślam jednak, że studentka nie rozpowszechniała filmu. Czy komisja ta przekaże sprawę policji? Jakie jest możliwe dalsze postępowanie? Kto ewentualnie może wytoczyć sprawę studentce? Czy w jakiś sposób należy starać się udowodnić, że utrwalone treści nie zostały rozpowszechnione, czy wystarczy jej oświadczenie, że tego nie robiła? Naruszenie dóbr osobisty poprzez wykorzystanie podsłuchanych rozmówMój problem dotyczy sfery niematerialnej: dóbr osobistych. Od ponad 2 lat moje podsłuchane rozmowy telefoniczne są wykorzystywane przez osoby trzecie, stanowią źródło przecieku i wykorzystywane są do manipulacji, montowania reportaży i artykułów w mediach. Docierają do mediów również zdarzenia z mojego życia osobistego sprzed kilku czy kilkunastu lat, a ja jestem niejako anonimowym odbiorcą tego przekazu, który dociera do mnie i godzi w moje dobra osobiste. Chciałbym w polubowny sposób jakoś to zakończyć. Co Państwo mogą doradzić w tej sprawie? Żądanie zadośćuczynienia za publiczną obrazęCzy mam prawo żądać przed sądem zadośćuczynienia za publiczne obrażanie mnie przez pewną osobę? |
Najnowsze artykuły w dziale
Najnowsze pytania w dziale
Warto poczytać
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>