.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Konsekwencje udostępnienia pisma ze szkoły przez rodzica w mediach społecznościowych

• Data: 06-04-2025 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Jestem dyrektorką szkoły podstawowej. Rodzic dziecka, które nie jest uczniem naszej szkoły, złożył wniosek o umożliwienie pisania egzaminu ósmoklasisty w naszej placówce. Poprosiłam o wydanie opinii Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Po jej otrzymaniu wysłałam odpowiednie pismo do rodzica. Mama dziecka udostępniła to pismo na swoim Facebooku, widnieje na nim mój podpis i pieczątka szkoły. Czy miała do tego prawo? Czy mogę wyciągnąć z tego jakieś konsekwencje?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Konsekwencje udostępnienia pisma ze szkoły przez rodzica w mediach społecznościowych

Ochrona prywatnej korespondencji

Art. 23 Kodeksu cywilnego chroni dobra osobiste i wskazuje, że ochronie tej podlega m.in. tajemnica korespondencji. Zgodnie z tym przepisem „Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”.

 

Szczególna ochrona korespondencji wynika także bezpośrednio z art. 49 Konstytucji Rzeczypospolitej Polski: „Zapewnia się wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Ich ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony”.

 

Ochrona tajemnicy korespondencji ma związek z ochroną prawa do dysponowania informacją. Prawo do dysponowania informacją podlega ochronie również w ramach konstytucyjnego prawa do ochrony życia prywatnego i rodzinnego, a także ochrony tajemnicy komunikowania się. Korespondencję chroni się w sytuacji, gdy skierowano ją do konkretnego adresata. Jeśli nadawca kieruje komunikat do konkretnej osoby, ma prawo zakładać, że treść komunikatu zostanie zachowana przez adresata wyłącznie do jego wiadomości. Gdy mówimy o rozpowszechnianiu korespondencji, to prawo do tego ma zarówno nadawca, jak i odbiorca. Jeżeli adresat otrzyma wiadomość od drugiej osoby, może ją rozpowszechniać wtedy, gdy nie ma zastrzeżenia od nadawcy na ten temat (Sąd Najwyższy w wyroku z 17 listopada 2010 r., sygn. akt I CSK 664/09). Należy respektować jego wolę.

 

Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego stoi na stanowisku, że np. korespondencja mailowa osoby wykonującej zadania publiczne nie jest informacją publiczną, nawet jeżeli dotyczy wykonywanych przez tę osobę zadań publicznych. Korespondencja taka nie ma waloru oficjalności, a nawet jeśli zawiera propozycje dotyczące sposobu załatwienia określonej sprawy publicznej, to mieści się w zakresie swobody niezbędnej dla podjęcia prawidłowej decyzji po rozważeniu wszystkich racji przemawiających za różnorodnymi możliwościami jej załatwienia (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 września 2012 r., sygn. akt I OSK 1203/12; z 25 marca 2014 r., sygn. akt I OSK 2320/13). Sądy uważają, że procesowi podejmowania rozstrzygnięć nie musi towarzyszyć społeczna kontrola na każdym jego etapie. Dopiero w momencie, kiedy projekt rozstrzygnięcia zyskuje walor oficjalności, może być udostępniony opinii publicznej przez organ, który go stworzył i wówczas może podlegać społecznej ocenie (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 28 lutego 2019 r., sygn. akt II SAB/Sz 8/19).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wezwanie do usunięcia korespondencji z portalu społecznościowego

Natomiast prywatna korespondencja służy załatwianiu sprawy rodzicielskiej ucznia danej szkoły. Podobnie jak pismo pochodzące od dyrektora szkoły, będące odpowiedzią na prywatną korespondencję. Takie pisma nie mają waloru oficjalności i nie są informacjami publicznymi (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 8 października 2015 r., sygn. akt II SAB/Op 51/15).

 

Zatem w tej sytuacji powinna Pani wezwać rodzica do zaniechania opisanego postępowania i usunięcia korespondencji z Facebooka pod rygorem wystąpienia o zadośćuczynienie z tytułu naruszenia dóbr osobistych.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Korespondencja służbowa pracownika administracji publicznej

Pracownik urzędu, zajmujący się sprawami dotyczącymi zadań publicznych, prowadzi korespondencję e-mailową z innymi urzędnikami w celu omówienia szczegółów planowanej ustawy. Choć temat tej korespondencji dotyczy sprawy publicznej, wymiana e-maili nie jest traktowana jako informacja publiczna, ponieważ stanowi część wewnętrznego procesu podejmowania decyzji. Takie wiadomości nie mogą zostać udostępnione opinii publicznej, dopóki nie staną się oficjalnymi dokumentami.

 

Korespondencja prywatna między rodzicami a szkołą

Rodzice ucznia napisali do dyrektora szkoły, aby usprawiedliwić nieobecność ich dziecka. Odpowiedź dyrektora, mimo że dotyczy sprawy ucznia, jest prywatną korespondencją, która nie ma waloru oficjalności i nie może być traktowana jako informacja publiczna. Takie pisma są chronione przez prawo i nie mogą zostać ujawnione bez zgody adresata.

 

Prywatna korespondencja na portalu społecznościowym

Osoba prywatna wysyła wiadomość do znajomego na Facebooku z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu osobistego. Ta wiadomość stanowi prywatną korespondencję, której nie można publikować ani udostępniać bez zgody nadawcy. Jeśli ktoś naruszy tę prywatność, np. przez udostępnienie korespondencji w publicznym miejscu bez zgody nadawcy, ten może domagać się zadośćuczynienia za naruszenie swoich dóbr osobistych.

Podsumowanie

Artykuł omawia kwestie dotyczące ochrony prywatnej korespondencji na podstawie przepisów prawa, w szczególności Kodeksu cywilnego i Konstytucji RP. Zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego tajemnica korespondencji jest jednym z dóbr osobistych, które podlegają ochronie. Ochrona ta dotyczy zarówno tradycyjnych listów, jak i korespondencji elektronicznej. Korespondencja skierowana do konkretnej osoby powinna być zachowana w tajemnicy, a jej ujawnienie lub rozpowszechnianie wymaga zgody nadawcy lub adresata. Naruszenie prywatności korespondencji może skutkować roszczeniami o zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące ochrony prywatności korespondencji lub chcesz dowiedzieć się, jak bronić swoich praw w przypadku jej naruszenia, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Nasi eksperci pomogą Ci zrozumieć przepisy prawa i doradzą, jak skutecznie chronić Twoje dobra osobiste. Zaufaj naszemu doświadczeniu – skontaktuj się z nami już teraz!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

2. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. - Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu