.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy sąsiad może grozić policją i opieką społeczną z powodu głośnego zachowania dzieci?

• Data: 04-05-2025 • Autor: Michał Kaczmarek

Mieszam w bloku z moją partnerką i dwójką dzieci (4 i 6 lat). Sąsiadka z góry ciągle ma pretensje, że zachowujemy się zbyt głośno. Straszy policją, wezwała opiekę, która nie stwierdziła nieprawidłowości, zostawia kartki pod drzwiami, krzyczy na całe gardło na klatce schodowej, gdy ją mijamy (specjalnie czeka na nas pod przed drzwiami). Nie zachowujemy się nienaturalnie głośno. Dzieci chodzą spać o 20.00 i wstają o 6.00 rano. W ciągu dnia pojawiają się rozmowy, śmiechy w związku z zabawą, czasami płacz dziecka i podbieganie w mieszkaniu, co może wywoływać stukot. Czy możemy coś zrobić, żeby sąsiadka przestała nas dręczyć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy sąsiad może grozić policją i opieką społeczną z powodu głośnego zachowania dzieci?

Gdzie kończy się sąsiedzka niechęć, a zaczyna nękanie?

W sprawie możemy mieć do czynienia z nękaniem. Jak wynika z art. 190a § 1 Kodeksu karnego: Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej wzbudza uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, lub istotnie narusza prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

 

W takich sprawach ściąganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. Tym samym powinni Państwo złożyć zawiadomienie o popełnieniu ewentualnego przestępstwa.

Jak skutecznie bronić swojej prywatności i dobrego imienia?

Sprawa może być także analizowana pod kątem naruszenia przepisów Kodeksu cywilnego (K.c.). Wydaje się, że działania sąsiadki mogą godzić w Państwa dobre imię, ale i prawo do prywatności. Są to dobra osobiste chronione na podstawie art. 23 K.c. Zgodnie z postanowieniami art. 24 K.c. w takiej sytuacji można żądać zaniechania działań oraz usunięcia jego skutków, w tym złożenia odpowiedniego oświadczenia. Ponadto w razie strat moralnych można dochodzić zadośćuczynienia, a gdyby pojawiły się szkody materialne, dopuszczalne jest domaganie się zapłaty odszkodowania. Opisane uprawnienia wynikają właśnie z przywołanego art. 24 K.c.

 

Proponowałbym teraz wystosować oficjalne pismo do sąsiadki z żądaniem zaniechania niewłaściwych zachowań i ostrzeżeniem, że w przeciwnym razie złożycie Państwo stosowne zawiadomienie i(lub) wystąpicie na drogę sądową.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Przesadna reakcja sąsiada

Kasia i Tomek, rodzice dwóch chłopców (3 i 5 lat), od kilku miesięcy zmagają się z nieustannym narzekaniem sąsiada z dołu. Mężczyzna dzwoni na policję za każdym razem, gdy dzieci biegną po mieszkaniu albo zapłaczą. Gdy funkcjonariusze przyjechali, nie stwierdzili żadnych wykroczeń. Mimo to sąsiad codziennie umieszcza im kartki w drzwiach z pogróżkami i fotografuje ich z ukrycia na klatce schodowej.


Zamiana życia w koszmar

Anna, samotna matka z córką w wieku przedszkolnym, przez rok żyła w ciągłym stresie, bo sąsiadka z góry czekała na każdy dźwięk, by później wylewać swoją frustrację na klatce schodowej. Krzyki, wyzwiska, publiczne komentarze typu "patologia" sprawiły, że Anna zaczęła unikać wychodzenia z domu. Dopiero porada prawnika i złożenie zawiadomienia o uporczywym nękaniu przyniosły spokój.


Kiedy zwykłe hałasy stają się pretekstem do przemocy psychicznej

Marta i Jarek z dwuletnią córeczką zaczęli dokumentować każde niestosowne zachowanie sąsiadki, która od miesięcy ich wyzywała, a nawet pukała miotłą w sufit, gdy dziecko śpiewało. Po zebraniu dowodów i nagraniu jednej z sytuacji zgłosili sprawę do prokuratury. Dziś czują się pewniej i wiedzą, że nie muszą się tłumaczyć z faktu, że ich dziecko po prostu żyje.

Podsumowanie

Życie w bloku wiąże się z koniecznością wzajemnej tolerancji, szczególnie gdy w grę wchodzą naturalne odgłosy życia rodzinnego. Nikt nie powinien czuć się zastraszany czy poniżany z powodu tego, że wychowuje dzieci. Jeśli jednak sąsiedzka niechęć przeradza się w nękanie – warto znać swoje prawa i stanowczo zareagować.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, które pomogą Ci skutecznie bronić się przed nękaniem ze strony sąsiadów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Michał Kaczmarek

Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po zakończeniu aplikacji radcowskiej, w 2014 r. został wpisany na listę radców prawnych. Posiada bogate, 15-letnie doświadczenie w obsłudze firm i osób fizycznych, przede wszystkim w zakresie szeroko rozumianego prawa cywilnego i gospodarczego. Doświadczenie zdobywał w kancelariach prawnych i firmach, w tym w kancelariach obsługujących klientów międzynarodowych, pracując także przy dużych projektach. Ze względu na stałą współpracę z licznymi firmami posiada bardzo praktyczne podejście do rozwiązywania problemów. Pracuje biegle w języku angielskim.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu