Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę dowiedzieć się o donosach na mnie?

Autor: Anna Pabis • Opublikowane: 04.09.2018

Czy mam prawo iść do komendanta policji z pytaniem o donosy na moja osobę? Ostatnio inspektor budowlany zapowiedział się na kontrolę nielegalnych budów na mojej posesji. Pan inspektor pokazał mi dokument, w którym było napisane, że komisariat i komenda powiatowa kazała sprawdzić moją posesję ze względu na donosy nielegalności. Wszystko mam legalne i nie było zastrzeżeń, ale wiem, że pewien policjant stara się o moją szkodę (wysyłał też zdjęcia mojego źle zaparkowanego auta). Co mogę z tym zrobić?

Anna Pabis

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Oczywiście zawsze może się Pani umówić na rozmowę z komendantem i złożyć skargę na danego policjanta.

 

Celem uzyskania wglądu w dokumenty wytworzone przez organy ścigania należy się powołać na określone przepisy. Komendant może bez sformalizowanego wniosku odmówić udzielania jakichkolwiek informacji. Należy tutaj wziąć pod uwagę dwie ustawy: Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz ustawę o dostępie do informacji publicznych  

 

Rozumiem, że toczy się wobec Pani czynności wyjaśniające w związku z popełnionym wykroczeniem drogowym. Tutaj przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia nie pozwalają osobie podejrzanej na przeglądanie akt wytworzonych przez Policję – brak jest podstawy prawnej. Taka możliwość pojawia się dopiero na etapie postępowania sądowego. Wówczas Pani jako obwiniona ma wgląd w akta sprawy, także te, które wytworzyła policja.

 

Policja jest podmiotem władzy publicznej zobowiązanej do stosowania ustawy o dostępie do informacji publicznej. W sprawie o sygn. akt: II SAB/Wa 319/11 WSA w Warszawie wydał wyrok zobowiązujący Komendanta Miejskiego Policji w Płocku do rozpoznania wniosku o udostępnienie informacji dotyczącej domniemanego zgłoszenia na telefon alarmowy Policji, że jeden z kierowców lokalnego przewoźnika jest odurzony narkotykami i alkoholem. Sędzia w uzasadnieniu orzeczenia stwierdził, iż „sąd nie podziela stanowiska organu, że sprawa ma charakter indywidualny. W odpowiedzi na skargę organ nie wskazał, z jakiego to powodu informacja miałaby charakter indywidualny, a zadaniem Sądu nie jest domyślać się, a orzekać na podstawie materiału, który został zgromadzony w sprawie. To po pierwsze. A zatem, informacja żądana przez skarżącego, włącznie z opinią ma charakter informacji publicznej”.

 

Reasumując : w trybie ustawy o dostęp do informacji publicznej może Pani skierować do policji wniosek o udostępnienie informacji na temat zgłoszenia telefonicznego w sprawie wykroczenia, kwestii identyfikacji podmiotu zgłaszającego, charakteru i rodzaju działań podjętych przez policję, a także imion i nazwisk oraz stopni policjantów podejmujących interwencję na skutek zgłoszenia oraz treści notatek wytworzonych w związku ze zgłoszeniem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 plus 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Czy zastępca wójta może zostać prezesem stowarzyszenia?

Czy zastępca wójta może zostać prezesem stowarzyszenia lokalnego? Stowarzyszenie to, zgodnie ze statutem i KRS, może prowadzić działalność gospodarczą (z której dochód może być przeznaczony tylko na działalność statutową), ale jeszcze jej nie podjęło. Prezes pełni swoją funkcj

Wyprowadzanie psów – przepisy

Mieszkam na zamkniętym osiedlu. Niedawno na trawnikach pojawiły się tabliczki zakazujące wyprowadzania psów. Administracja osiedla wywiesza też informacje, że psy na osiedlu mają być wyprowadzane na smyczy (zgodnie z uchwałą Rady Miasta, którą załączam). Czy te regulacje są zgodne z

Czy radny prowadzący sklep może wystawić fakturę gminie?

Radny ma sklep. Czy to oznacza, że nie może wystawić gminie faktury za sprzedane jej produkty? Konkretnie – koło gospodyń, przygotowując poczęstunek dla gości, zakupiło produkty w sklepie radnego, a faktura miała być na gminę. Czy to nie narusza artykułów ustawy o samorządzie gm
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »