Czy mogę dowiedzieć się o donosach na mnie?

• Autor: Anna Pabis

Czy mam prawo iść do komendanta policji z pytaniem o donosy na moja osobę? Ostatnio inspektor budowlany zapowiedział się na kontrolę nielegalnych budów na mojej posesji. Pan inspektor pokazał mi dokument, w którym było napisane, że komisariat i komenda powiatowa kazała sprawdzić moją posesję ze względu na donosy nielegalności. Wszystko mam legalne i nie było zastrzeżeń, ale wiem, że pewien policjant stara się o moją szkodę (wysyłał też zdjęcia mojego źle zaparkowanego auta). Co mogę z tym zrobić?

Czy mogę dowiedzieć się o donosach na mnie?

Fot. Fotolia

Skarga na działania policjanta

Oczywiście zawsze może się Pani umówić na rozmowę z komendantem i złożyć skargę na danego policjanta.

Celem uzyskania wglądu w dokumenty wytworzone przez organy ścigania należy się powołać na określone przepisy. Komendant może bez sformalizowanego wniosku odmówić udzielania jakichkolwiek informacji. Należy tutaj wziąć pod uwagę dwie ustawy: Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz ustawę o dostępie do informacji publicznych

Rozumiem, że toczy się wobec Pani czynności wyjaśniające w związku z popełnionym wykroczeniem drogowym. Tutaj przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia nie pozwalają osobie podejrzanej na przeglądanie akt wytworzonych przez Policję – brak jest podstawy prawnej. Taka możliwość pojawia się dopiero na etapie postępowania sądowego. Wówczas Pani jako obwiniona ma wgląd w akta sprawy, także te, które wytworzyła policja.

Udostępnienie informacji dotyczącej domniemanego zgłoszenia popełnienia wykroczenia

Policja jest podmiotem władzy publicznej zobowiązanej do stosowania ustawy o dostępie do informacji publicznej. W sprawie o sygn. akt: II SAB/Wa 319/11 WSA w Warszawie wydał wyrok zobowiązujący Komendanta Miejskiego Policji w Płocku do rozpoznania wniosku o udostępnienie informacji dotyczącej domniemanego zgłoszenia na telefon alarmowy Policji, że jeden z kierowców lokalnego przewoźnika jest odurzony narkotykami i alkoholem. Sędzia w uzasadnieniu orzeczenia stwierdził, iż „sąd nie podziela stanowiska organu, że sprawa ma charakter indywidualny. W odpowiedzi na skargę organ nie wskazał, z jakiego to powodu informacja miałaby charakter indywidualny, a zadaniem Sądu nie jest domyślać się, a orzekać na podstawie materiału, który został zgromadzony w sprawie. To po pierwsze. A zatem, informacja żądana przez skarżącego, włącznie z opinią ma charakter informacji publicznej”.

Reasumując : w trybie ustawy o dostęp do informacji publicznej może Pani skierować do policji wniosek o udostępnienie informacji na temat zgłoszenia telefonicznego w sprawie wykroczenia, kwestii identyfikacji podmiotu zgłaszającego, charakteru i rodzaju działań podjętych przez policję, a także imion i nazwisk oraz stopni policjantów podejmujących interwencję na skutek zgłoszenia oraz treści notatek wytworzonych w związku ze zgłoszeniem.