Jak głośno można słuchać muzyki w dzień?

Mieszkam w domu i lubię słuchać głośno muzyki na podwórku w dzień (w godzinach 10-22). Sąsiadka już drugi raz wezwała do mnie policję, gdyż jak twierdzi „dla niej muzyka jest za głośno”. Policjant powiedział, że za kolejnym zgłoszeniem będzie mandat. Jaki poziom głośności jest dopuszczalny na własnej posesji? Czy jeśli sąsiadka odda sprawę do sądu to jak udowodni, że jest to głośne granie, przecież głośność jest pojęciem względnym? Czy w mojej sytuacji korzystne byłoby zebranie podpisów od innych sąsiadów pod pismem typu: oświadczam, że nie przeszkadza mi głośność muzyki u pani Kowalskiej? Czy w razie interwencji policji może to pismo być podstawą do tego, iż nie będą mnie już straszyć mandatami?

Jak głośno można słuchać muzyki w dzień?

Słuchanie głośnej muzyki w dzień a wzywanie policji przez sąsiadkę

Jest Pani niestety w błędzie twierdząc, iż hałas jest pojęciem względnym. Wręcz przeciwnie, istnieją urządzenia, które pozwalają na jego precyzyjne zmierzenie, dysponuje nimi m.in. policja i wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska. Opinia sąsiadów, ustna lub pisemna, nie ma większego znaczenia dla przebiegu ewentualnego sporu sądowego z sąsiadką, jak i dla uniknięcia w przyszłości mandatu za popełnione wykroczenie. Dzieje się tak chociażby z tego względu, że ich posesje są inaczej usytuowane w stosunku do nieruchomości sąsiadki, stąd hałas dociera na nie z dużym prawdopodobieństwem w innym natężeniu, z uwagi np. na ukształtowanie terenu, zadrzewienia, kształt i kubaturę istniejącej zabudowy.

Jak stanowi przepis art. 144 Kodeksu cywilnego, właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Przepis ten wprowadza zakaz immisji, czyli oddziaływania na nieruchomość sąsiedzką ponad zwykłą miarę, która w każdym przypadku zależy od konkretnej sytuacji i przeznaczenie terenu. Jak Pani wskazuje, chodzi o obszar zabudowy jednorodzinnej, a w każdym razie teren zamieszkany. Obiektywnie rzecz biorąc, nawet jeśli słucha Pani muzyki nie przekraczając dopuszczalnych norm hałasu w strefie zamieszkania (o czym w dalszej części odpowiedzi), to trwa to przecież codziennie aż przez pół doby (od 10:00 do 22:00). Bez względu więc, że nie jest to czas ciszy nocnej, może okazać się nieznośne dla sąsiadów, uniemożliwiając im odpoczynek, stale zakłócając normalną ciszę, do której we własnym domu także w ciągu dnia każdy ma prawo. Sugeruję przynajmniej spróbować spojrzeć na to w ten sposób, skoro bowiem nie mieszka Pani w miejscu odosobnionym, jakiś wzgląd na sąsiadów należy okazać.

Przekroczenie dopuszczalnych poziomów hałasu w strefie zabudowy mieszkaniowej

Bez względu na poziom hałasu sąsiadka może wystąpić przeciwko Pani do sądu z pozwem o nakazanie zaniechania określonych działań (immisji). Nie przesądzam tu oczywiście skuteczności takiego powództwa, gdyż to zależy od kwestii udowodnienia roszczenia i szczegółowych okoliczności faktycznych sprawy. Zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, w strefie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej maksymalny dopuszczalny poziom hałasu wynosi 60-64 decybeli (dB), zależnie od czynników, o których mowa w tym rozporządzeniu i okresów dobowych, zaś na terenach zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, zamieszkania zbiorowego (np. osiedla mieszkaniowe w miastach, miasteczka akademickie) i na terenach mieszkaniowo-usługowych od 60 do 68 decybeli.

Przepisy powyższego rozporządzenia stosuje się do ustalenia norm hałasu dla potrzeb korzystania ze środowiska, co dotyczy zasadniczo działalności usługowo-produkcyjnej, ale może również stanowić dobry punkt odniesienia dla ustalenia, czy w tym konkretnym przypadku mamy w ogóle do czynienia z przekroczeniem dopuszczalnego poziomu hałasu. Podkreślam jednak, że nie jest to warunek skorzystania przez sąsiadkę z przysługujących jej środków ochrony prawnej.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zakłócanie spokoju publicznego przez słuchanie głośnej muzyki

Zwracam też uwagę, że Pani zachowanie może wyczerpywać znamiona zakłócania spokoju publicznego (tzw. wybryku), o jakim mowa w art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń. W świetle tego przepisu, kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. W razie stwierdzenia takiego wykroczenia, policja ma prawo nałożyć na sprawcę mandatem karnym grzywnę w wysokości do 500 zł (art. 96 § 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 395 ze zm.). Potencjalny sprawca może nie przyjąć mandatu, wówczas policja sporządzi wniosek o ukaranie do sądu, który może wymierzyć grzywnę wyższą, w przedziale od 20 zł do 5000 zł (art. 24 § 1 Kodeksu wykroczeń), a także pozostałe kary wskazane w tym przepisie oraz nałożyć obowiązek zwrotu kosztów postępowania, poniesionych przez Skarb Państwa (w razie ukarania, a nie uniewinnienia).

Jak wskazał Sąd Najwyższy – Izba Karna w wyroku z dnia 2 grudnia 1992 r. (sygn. akt III KRN 189/92), „zakłócenie porządku publicznego, to wywołanie stanu, który w danym miejscu, czasie i okolicznościach, zgodnie z przyjętymi zwyczajami i obowiązującymi przepisami, uważa się za nienormalny i który, w obiektywnym odbiorze, odczuwany jest jako utrudnienie lub uniemożliwienie powszechnie akceptowanego sposobu zachowania się w miejscach dostępnych dla bliżej nieokreślonej liczby osób. Natomiast zakłócenie spokoju publicznego, to naruszenie równowagi psychicznej ludzi, powodujące negatywne przeżycia psychiczne nieoznaczonych osób, powstające z bezpośredniego oddziaływania na organy zmysłów”.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

„Istota »wybryku« uzależniona jest od szczególnych znamion strony podmiotowej, charakteryzującej się umyślnym okazaniem przez sprawcę lekceważenia dla norm zachowania się” (tak Sąd Najwyższy – Izba Karna w wyroku z dnia 30 września 2002 r., sygn. akt III KKN 327/02).

Poniżej treść Art. 51. Kodeksu wykroczeń [Zakłócenie spokoju lub porządku publicznego]
§1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§3. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

2. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń - Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114
3. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku - Dz.U. 2007 nr 120 poz. 826
4. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 1992 r., sygn. akt III KRN 189/92
5. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 września 2002 r., sygn. akt III KKN 327/02