.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rezygnacja z członkostwa w spółdzielni

• Autor: Monika Cieszyńska

Moja mama zbyła się na moją rzecz swojego mieszkania spółdzielczego. Obecnie może dożywotnio w tym lokalu mieszkać. Spółdzielnia wysłała pismo, by zrezygnowała z członkostwa we spółdzielni, bo inaczej zostanie to stwierdzone uchwałą. Czy mogą to zrobić? Czy ja muszę zostać członkiem spółdzielni?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rezygnacja z członkostwa w spółdzielni

Czy osoba posiadająca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub odrębną własność lokalu w budynku zarządzanym przez spółdzielnię mieszkaniową musi być członkiem spółdzielni?

Z treści pytania wynika, iż lokal jest Pani odrębną własnością lub stanowi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

 

W spółdzielni mieszkaniowej funkcjonują trzy tytuły prawne do lokalu: po pierwsze –odrębna własność lokalu, po drugie – spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i po trzecie – spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu.

 

W obecnym stanie prawnym osoba posiadająca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub odrębną własność lokalu w budynku zarządzanym przez spółdzielnię mieszkaniową nie musi być członkiem spółdzielni. Tym samym, jeśli posiada Pani jeden z wyżej wymienionych tytułów do przedmiotowego lokalu, to nie musi Pani nabywać członkostwa, a spółdzielnia nie ma żadnych środków prawnych, by Panią do tego zmusić. Nieprzystąpienie do grona członków oczywiście w żadnym razie nie ma wpływu na Pani prawo do tego mieszkania.

Utrata członkostwa w spółdzielni

Aktualnie tylko i wyłącznie spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu jest związane z członkostwem w spółdzielni. Innymi słowy osoba zajmująca lokal na zasadzie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu musi być członkiem spółdzielni. Utrata członkostwa w tym przypadku powoduje wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu i obowiązek wydania go spółdzielni.

 

Natomiast jeśli chodzi o członkostwo Pani mamy, to najprawdopodobniej Pani mama, po zbyciu na Pani rzecz lokalu, nie spełnia żadnych warunków dla bycia członkiem spółdzielni, co jest sprzeczne ze statutem tej spółdzielni. Z woli ustawodawcy prawo powszechnie obowiązujące nie reguluje bowiem ani zasad i trybu przyjmowania członków, ani wykluczania czy wykreślania członków, ani też wypowiadania członkostwa. Kwestie te ustawodawca pozostawił spółdzielniom do uregulowania w swoich aktach wewnętrznych.

 

Niemniej bezsporne jest, iż utrata członkostwa przez Pani mamę nie pozbawia jej prawa do zamieszkiwania w darowanym Pani mieszkaniu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu