Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie lekarskie po świadczeniu rehabilitacyjnym i urlopie

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 30.11.2017

Czy po 12 miesiącach przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym i po 60 dniach urlopu (zaległego i za bieżący rok) mogę pójść na zwolnienie lekarskie na tę samą chorobę co na świadczeniu rehabilitacyjnym? Jestem 1,5 miesiąca przed emeryturą.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z uwagi na to, iż ma Pani tę samą chorobę, nie odzyskała Pani de facto zdolności do pracy – powinna Pani wnioskować o rentę – do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego, bowiem obawiam się, że ZUS nie uzna nowego okresu zasiłkowego.

 

Zasadniczo okres zasiłkowy to 182-dniowy okres zasiłkowy i 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie może być wydłużone. Aby powstał nowy okres zasiłkowy, przerwa w pobieraniu świadczeń chorobowych przekraczać musi 60 dni, o ile w tej przerwie pracownik był zdolny do pracy.

 

Okres płatności zasiłku chorobowego wynosi 182 dni zgodnie z art. 8 ustawy zasiłkowej. Do tego okresu wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy bez względu na to, czy zostały spowodowane tą samą, czy też inną chorobą, a także okresy niezdolności do pracy spowodowane tą samą chorobą, pomiędzy którymi występują przerwy nieprzekraczające 60 dni.

 

Sytuacja byłaby prosta, gdyby po okresie niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni przed przystąpieniem do pracy przedłożyła Pani zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy, co jest równoznaczne z odzyskaniem zdolności do pracy.

 

Wówczas można mówić o nowym okresie zasiłkowym.

 

Obecnie, mimo iż jest Pani na urlopie – nie pobiera Pani świadczenia chorobowego, nie jest to równoznaczne z odzyskaniem zdolności do pracy. Chyba że będzie Pani dysponowała zaświadczeniem, że między okresami orzeczonych niezdolności do pracy (świadczenia i po 60 dniach nowego zwolnienia) odzyskała Pani zdolność do pracy, a nie tylko nie otrzymywała zaświadczeń lekarskich, będzie to nowy okres zasiłkowy, w innym wypadku okresy niezdolności przed przerwą i po przerwie zlicza się do tego samego okresu zasiłkowego. I nie będzie Pani przysługiwać świadczenie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus 5 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »