Zwolnienia od dwóch lekarzy a 182 dni na chorobowym

Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim, które niebawem będzie trwało 182 dni. Pierwszą niezdolność do pracy na 14 dni miałam od lekarza neurologa, resztę od innego lekarza. Czy bez względu na to, od ilu lekarzy otrzymuje się niezdolność do pracy, to okres zasiłkowy nie może przekraczać 182 dni? Czy mogę po upływie 182 dni skorzystać z jednego dnia urlopu na żądanie i ponownie zacząć zasiłek chorobowy, ponieważ stwierdzono u mnie dwie choroby? I czy mogę ponownie dostarczyć zwolnienie od neurologa? Czy pracodawca ma prawo wypowiedzieć mi umowę o pracę na urlopie na żądanie?

Zwolnienia od dwóch lekarzy a 182 dni na chorobowym

Rozróżnianie „nowej” i „tej samej” choroby jako kryterium liczenia okresu zasiłkowego

Aby odpowiedzieć na Pani pytanie, należałoby przeanalizować kolejne zwolnienia, jednostki chorobowe i przerwy między nimi.

Nie jest jednakże z tego punktu widzenia obojętna częstotliwość występowania niezdolności do pracy z powodu tej samej choroby. Sumowanie następujących po sobie w krótkich odstępach czasu okresów niezdolności do pracy z powodu tej samej choroby służy do oddzielenia stanów przemijających od ustabilizowanych. Wychodzi się tu z założenia, że jeśli ten sam proces chorobowy czyni pracownika wielokrotnie niezdolnym do pracy w dość krótkich odstępach czasu, to uzasadnione jest przypuszczenie, iż wpływ stanu zdrowia na zdolność do pracy nie ma charakteru czasowego (przemijającego), nawet jeżeli każdorazowo trwa tylko kilka dni.

Rozróżnianie „nowej” i „tej samej” choroby jako kryterium liczenia okresu zasiłkowego jest instrumentem ustalania cechy czasowości (przemijalności) przeszkody w świadczeniu pracy. Natomiast „nowa” niezdolność do pracy nie musi oznaczać nowej choroby. Nową niezdolnością do pracy jest każdy zamknięty (objęty jednym zwolnieniem lekarskim) i nieprzerwany okres niezdolności do pracy bez względu na przyczynę (przyczyny), jaka ją spowodowała. Z nową niezdolnością do pracy może, ale nie musi, rozpocząć się bieg nowego okresu zasiłkowego. Zależy to od tego, czy przyczyną niezdolności jest inna, czy ta sama choroba. Inna choroba zawsze rozpoczyna nowy okres zasiłkowy. Natomiast inna choroba, która wystąpi w trakcie niezdolności do pracy (bez przerwy), nie powoduje rozpoczęcia biegu nowego okresu zasiłkowego.

Zasady liczenia okresu zasiłkowego

Wynikające z ustawy zasady liczenia okresu zasiłkowego są następujące:

  1. w razie następujących po sobie bezpośrednio okresów niezdolności do pracy z powodu różnych chorób wlicza się wszystkie te okresy niezdolności do okresu zasiłkowego; jeśli jedną z tych chorób jest gruźlica, okres zasiłkowy wynosi 12 miesięcy;
  2. gdy między okresami niezdolności do pracy z powodu tej samej choroby występuje przerwa, to jeśli jest ona krótsza niż 60 dni – okresy obu niezdolności się sumuje; jeśli zaś jest dłuższa – następna niezdolność do pracy rozpoczyna bieg nowego okresu zasiłkowego;
  3. bieg okresu zasiłkowego liczy się zawsze od początku, jeśli nowa niezdolność do pracy jest z innej przyczyny niż poprzednia i wystąpiła po przerwie co najmniej jednodniowej;
  4. do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresie wyczekiwania;
  5. do okresu zasiłkowego wlicza się okresy niezdolności do pracy, za które prawo do zasiłku utracono;
  6. do okresu zasiłkowego wlicza się okres niezdolności do pracy, za który przysługiwało prawo do wynagrodzenia gwarancyjnego; okresy prawa do wynagrodzenia gwarancyjnego wlicza się do okresu zasiłkowego na zasadach ogólnych – oznacza to, że 36. dzień niezdolności do pracy w toku może być zarówno pierwszym, jak i kolejnym dniem okresu zasiłkowego;
  7. jeżeli w całym okresie niezdolności do pracy przysługuje wyłącznie wynagrodzenie gwarancyjne (nauczyciele akademiccy, sędziowie i prokuratorzy), okres prawa do tego wynagrodzenia liczy się według zasad liczenia okresu zasiłkowego.

Jeśli więc miała Pani kolejne zwolnienia od innych lekarzy, ale bez przerwy – to nie zaczął się nowy okres zasiłkowy, ale naliczało Pani do tych 182 dni. Jeśli między starą i nową chorobą nie minął przynajmniej jeden dzień – to okresy te sumujemy.

Jeśli między dwoma tymi samymi chorobami nie minęło 60 dni – okresy te sumujemy. Pracodawca nie może Pani zwolnić na urlopie na żądanie. Jest to usprawiedliwiona nieobecność.