
Ciężarna na L4 jako świadek ślubu, kiedy ZUS może interweniować?• Data: 29-04-2025 • Autor: Marta Słomka |
Jeśli kobieta w ciąży przebywa na zwolnieniu lekarskim, czy może być świadkiem na ślubie w urzędzie stanu cywilnego? Wskazanie lekarza – „może chodzić”. Po ślubie odbędzie się obiad w gronie najbliżej rodziny. Czy w tym przypadku bycie świadkiem na ślubie stanowi naruszenie zasadności wykorzystania zwolnienia lekarskiego? Czy taka pracownica może wtedy zostać pozbawiona prawa do zasiłku chorobowego? Czy może zostać zwolniona dyscyplinarnie? |
![]() |
Aktywności życiowe a niezdolność do pracy z powodu chorobyW przypadku, gdy pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby, co potwierdza zaświadczenie lekarskie i pobiera w tym czasie zasiłek chorobowy – nie powinien wykorzystywać zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, którym jest stosowanie zaleconego leczenia w celu powrotu do zdrowia oraz regeneracja sił pracownika umożliwiająca szybki jego powrót do pracy.
Przykładowo udział we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego zawierającego adnotację „chory może chodzić” nie jest niezgodny z celem zwolnienia od pracy. Jednakże w czasie zwolnienia lekarskiego pracownik nie powinien dokonywać jakichkolwiek innych czynności, sprowadzających się np. do przygotowania wesela i to w takim natężeniu, że mogły one negatywnie wpłynąć na stan jego zdrowia. W takim przypadku należałoby uznać, że pracownik wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Kiedy ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego?Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – ubezpieczony wykonujący w okresie pobierania zasiłku opiekuńczego pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku opiekuńczego za cały okres tego zwolnienia.
W doktrynie przyjmuje się, że zachowaniem niezgodnym z celem zwolnienia określić można takiego typu postępowanie, które w powszechnym odczuciu jest nieodpowiednie dla osoby chorej i może nasuwać wątpliwości co do rzeczywistego stanu zdrowia ubezpieczonego (I. Jędrasik-Jankowska, Prawo socjalne. Komentarz..., art. 17). Wykorzystywaniem zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia jest zawsze wykonywanie czynności mogących przedłużyć okres niezdolności do pracy. Celem zwolnienia od pracy jest zaś odzyskanie przez ubezpieczonego zdolności do pracy, stąd w jego osiągnięciu przeszkodą mogą być wszelkie zachowania ubezpieczonego utrudniające proces leczenia i rekonwalescencję (por. wyrok SN z dnia 14 grudnia 2005 r., III UK 120/05, OSNP 2006, nr 21-22, poz. 338) (A. Rzetecka -Gil Komentarz do ustawy Lex/el 2017 r. WKP). Zachowania niezgodne z celem zwolnienia chorobowego – orzecznictwoW orzecznictwie sądowym za zachowania niezgodne z celem zwolnienia w orzecznictwie uznano: nadużywanie alkoholu, podejmowanie działań, których chory powinien unikać (wyrok SA w Katowicach z dnia 30 lipca 1991 r., III AUr 144/91, OSA 1991, z. 4, poz. 12), wzięcie udział w wycieczce zagranicznej – pielgrzymce do Włoszech (wyrok SN z dnia 21 października 1999 r., I PKN 308/99, OSNP 2001, nr 5, poz. 154; M. Prawn. 2001, nr 7, s. 408), wzięcie udziału w imprezie towarzyskiej czy rozrywkowej, jak również demontaż okien w budynku należącym do spółdzielni mieszkaniowej w celu wykorzystania ich dla potrzeb własnych (wyrok SN z dnia 21 stycznia 1999 r., I PKN 553/98, OSNP 2000, nr 5, poz. 185). W piśmiennictwie wskazuje się, że zachowania niezgodne z celem zwolnienia to nieprzestrzeganie wskazań lekarskich, na przykład nakazu leżenia w łóżku, zakazu wykonywania różnych prac domowych, praca w ogrodzie lub gospodarstwie rolnym – a także wręcz wykorzystywanie tego zwolnienia dla innych celów niż leczenie (Z. Salwa, Nowe przepisy..., s. 16) (A. Rzetecka Gil, Komentarz do ustawy Lex/el 2017 r. WKP).
Sąd Najwyższy w wyroku z 2 kwietnia 1998 r. (sygn. akt I PKN 14/98) zajął stanowisko w sprawie udziału pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego, zawierającego adnotację „chory może chodzić”. Uznał, że w takim przypadku udział w ślubie nie koliduje z obowiązkami pracowniczymi i nie może być uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy.
Jednakże w czasie zwolnienia lekarskiego pracownik nie powinien dokonywać jakichkolwiek innych czynności, sprowadzających się np. do przygotowania wesela i to w takim natężeniu, że mogły one negatywnie wpłynąć na stan jego zdrowia. W takim przypadku należałoby uznać, że pracownik wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczychNie ma jednoznaczności w orzecznictwie sądowym w podobnych sprawach. Prawo pracy jasno określa, że podczas urlopu chorobowego dozwolone jest wykonywanie czynności, które mają na celu powrót do zdrowia. Udział w weselu nie jest jedną z nich. W konkretnych przypadkach może okazać się, że pójście na ślub w trakcie przebywania na urlopie L4 w ciąży jest uznawane za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i powoduje szkodę dla pracodawcy.
Kwestia udziału w ceremonii ślubnej i weselu podczas urlopu chorobowego ciężarnej pracownicy budzi wiele kontrowersji natury prawnej. Ustawa nie ma katalogu zamkniętego odnośnie tego, co można, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim (poza wykonywaniem pracy zarobkowej). Zatem trzeba odnieść się do wykładni celowościowej. Celem zwolnienia jest powrót do zdrowia. Skoro tak — pytanie, czy w danych okolicznościach udział w weselu nie będzie wpływał negatywnie na cel tego zwolnienia. Zgodnie z przepisami wykorzystywanie zwolnienie od pracy niezgodnie z celem tego zwolnienia powoduje utratę prawa do zasiłku. A zatem ocena zagadnienia, czy doszło do wykorzystania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia – zależy od okoliczności faktycznych danego przypadku. WnioskiOsobiście byłabym bardzo ostrożna w tym zakresie, gdyż prawo tej materii nie precyzuje. Może być tak, że się nikt o tym fakcie nie dowie, że nie będzie kontroli, ale może być też inaczej. A jeśli bardzo chce Pani uczestniczyć w tej ceremonii, to rekomenduję wystąpienie z zapytaniem do ZUS, żeby mieć jakąkolwiek podkładkę lub zwykły telefon na infolinię – wraz z zapisem godziny rozmowy oraz osoby, która Pani będzie udzielać informacji. PrzykładyŚlub siostry na L4 Anna, będąca w zaawansowanej ciąży, dostała zwolnienie lekarskie z adnotacją „może chodzić”. Została poproszona, by być świadkiem na ślubie swojej siostry. Sama ceremonia nie była męcząca, jednak po niej odbył się kilkugodzinny rodzinny obiad. Podczas kontroli ZUS zakwestionował jej uczestnictwo w dłuższym spotkaniu rodzinnym, uznając, że mogło to wpłynąć negatywnie na jej zdrowie.
Krótka obecność na uroczystości Magdalena, przebywająca na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży, uczestniczyła jako świadek w ślubie przyjaciółki w urzędzie stanu cywilnego. Bezpośrednio po krótkiej ceremonii wróciła do domu i odpoczywała. W trakcie kontroli ZUS uznał, że jej zachowanie nie naruszało celu zwolnienia, ponieważ nie podejmowała czynności, które mogłyby pogorszyć stan zdrowia.
Aktywne uczestnictwo w weselu Katarzyna, również ciężarna, przebywająca na zwolnieniu lekarskim „z możliwością chodzenia”, była świadkiem na ślubie kuzynki. Po ceremonii zdecydowała się pozostać na weselu do późnych godzin wieczornych, uczestnicząc aktywnie w zabawie tanecznej. Po kontroli ZUS została pozbawiona prawa do zasiłku chorobowego, ponieważ uznano, że takie zachowanie mogło przedłużyć jej okres niezdolności do pracy. PodsumowanieUdział kobiety w ciąży przebywającej na L4 jako świadka w ceremonii ślubnej sam w sobie nie jest zakazany, ale istotny jest charakter oraz intensywność podejmowanych aktywności. Każda sytuacja jest oceniana indywidualnie, a kluczowe jest, aby działania te nie kolidowały z celem zwolnienia lekarskiego, czyli powrotem do zdrowia i odzyskaniem zdolności do pracy. W razie wątpliwości zalecane jest uzyskanie wcześniejszej opinii ZUS lub konsultacja z lekarzem wystawiającym zwolnienie. Oferta porad prawnychŹródła:1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Słomka |
|