.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Operacja a prowadzenie firmy, co zrobić, aby uniknąć L4 i problemów z ZUS?

• Data: 28-04-2025 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Jestem przedsiębiorcą na JDG. Za tydzień mam mieć operację łokcia, potem prawdopodobnie lekarz wystawi mi zwolnienie lekarskie. Czy jako pacjent mogę poprosić lekarza, żeby nie wystawiał takiego zwolnienia i nie wysyłał do ZUS? Obawiam się, że dostanę zwolnienie na kilka tygodni, a nie będzie potrzebne i utrudni mi prowadzenie działalności. Firma, dla której świadczę usługi B2B, zapłaci mi za maksymalnie 2 tygodnie niezdolności do pracy, ale nie wymagają zwolnienia, dlatego zastanawiam się, czy lekarz może wystawić jakiś dokument o niezdolności do pracy, nie zgłaszając L4 do ZUS.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Operacja a prowadzenie firmy, co zrobić, aby uniknąć L4 i problemów z ZUS?

Co jeśli pacjent odmawia przyjęcia zwolnienia lekarskiego?

Jeśli Pański stan zdrowia nie pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej, wykonywanie pracy zarobkowej, lekarz wystawia zwolnienie lekarskie. Brak zwolnienia lekarskiego w takiej sytuacji stanowiłoby naruszenie prawa pacjenta. Same prawa pacjenta określone są w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Co do zasady, po operacji, hospitalizacji wystawiane jest zwolnienie lekarskie. Natomiast Pan, jako pacjent, może odmówić zwolnienia lekarskiego, czyli oświadczyć lekarzowi, że takie zwolnienie nie jest Panu potrzebne. Wtedy lekarz odnotuje w karcie informacyjnej stanowiącej wypis ze szpitala, że odmówił Pan skorzystania ze zwolnienia lekarskiego. Jest to zabezpieczenie dla lekarza i placówki medycznej na wypadek, gdyby na skutek takiej Pana decyzji nastąpiło pogorszenie Pańskiego zdrowia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zasiłek chorobowy – granice dopuszczalnej aktywności w czasie L4

Natomiast kwestia zwolnienia lekarskiego i wykonywania pracy zarobkowej ma znaczenie tylko w sytuacji, w której pobierałby Pan za ten okres zasiłek chorobowy. Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2023 r., poz. 2780): Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. W konsekwencji wystarczy więc, że w czasie orzeczonej niezdolności do pracy (tj. czasowej niezdolności do pracy stwierdzonej zaświadczeniem lekarskim) ubezpieczony wykonuje pracę zarobkową i nie jest niezbędne, aby była ona niezgodna z celem zwolnienia lekarskiego. Sformułowanie „praca zarobkowa” jest zwrotem wieloznacznym na gruncie języka polskiego. Zwrot ten zachowuje taki charakter również na gruncie komentowanej ustawy. Nie został bowiem zdefiniowany w przepisach ustawy oraz w przepisach innych ustaw z zakresu ubezpieczeń społecznych. Występujące zaś w systemie prawnym definicje „innej pracy zarobkowej” mają zakres zastosowania ograniczony wyłącznie do ustaw z zakresu zabezpieczenia społecznego, w których zostały wyrażone. Przez wykorzystywanie zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem należy rozumieć wykonywanie czynności mogących przedłużyć okres niezdolności do pracy. O ile praca zarobkowa odnosi się do ekonomicznej strony życia człowieka, to wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z jego celem może dotyczyć każdej działalności ubezpieczonego. Przesłanka ta koncentruje się na relacji między sposobem zachowania ubezpieczonego a celem zwolnienia od pracy. Celem zwolnienia lekarskiego jest odzyskanie przez ubezpieczonego zdolności do pracy. W osiągnięciu tego celu przeszkodą może być zatem zarówno wykonywanie pracy zarobkowej (co przesądził ustawodawca), jak i inne zachowania ubezpieczonego utrudniające proces leczenia i rekonwalescencję, w tym wykonywanie pracy niezarobkowej.

Wnioski

Wobec powyższego, jeżeli nie wystąpi Pan do ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego, to posiadając zwolnienie lekarskie nikt nie zakwestionuje tego, że Pan pracuje.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Michał – grafik freelancer po operacji kolana

Michał, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jako grafik, po artroskopii kolana otrzymał L4 na 3 tygodnie. Wiedząc, że nie będzie korzystał z zasiłku chorobowego, kontynuował pracę zdalną dla stałych klientów. Lekarz zapisał w karcie informacyjnej, że Michał odmówił zwolnienia, więc nie zgłoszono nic do ZUS.

 

Kasia – programistka na B2B

Kasia przeszła drobny zabieg usunięcia torbieli i była gotowa wrócić do pracy po kilku dniach. Firma, z którą współpracuje, nie wymagała zwolnienia – ważne było, że zadania są wykonane. Lekarz wystawił jej L4 na dwa tygodnie, ale Kasia odmówiła jego przyjęcia, by uniknąć nieporozumień przy ewentualnej kontroli ZUS.

 

Tomek – konsultant IT, który nie chciał ryzykować

Tomek miał operację barku i dostał zwolnienie na miesiąc. Chociaż nie planował brać zasiłku, wolał nie ryzykować – przyjął L4 i nie pracował. Gdy po tygodniu poczuł się lepiej i chciał wrócić do pracy, najpierw skrócił zwolnienie u lekarza, by uniknąć potencjalnych konsekwencji za „pracę na L4”.

Podsumowanie

Jako przedsiębiorca możesz odmówić przyjęcia zwolnienia lekarskiego po operacji, jeśli nie zamierzasz korzystać z zasiłku chorobowego i jesteś w stanie kontynuować pracę. Warto jednak taką decyzję skonsultować z lekarzem i zadbać o odpowiednią adnotację w dokumentacji medycznej.

 

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej w sprawie L4, ZUS lub prowadzenia działalności po operacji? Przygotowujemy też profesjonalne pisma i wyjaśnienia do urzędów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, Dz.U. 2009 nr 52 poz. 417
2. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu