.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak zabezpieczyć prawa i interesy bliskiej osoby chorej na demencję?

• Data: 28-04-2025 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Moja mama ma demencję. Na razie jest jeszcze kontaktowa, ale wiem, że choroba będzie postępować. Wydaje mi się, że muszę załatwić pełnomocnictwo i stąd kilka pytań. Czy wystarczy pełnomocnictwo podpisane przez mamę w domu, czy musi być to dokument sporządzony u notariusza? Czy mając takie upoważnienie można już w imieniu mamy załatwiać wszystkie sprawy? Przede wszystkim chodzi o decyzje dotyczące zdrowia, opieki, zabiegów, a także załatwiania spraw urzędowych, odbierania pism, reprezentowania mamy w sądzie, załatwiania dla niej świadczeń z racji niepełnosprawności itp.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak zabezpieczyć prawa i interesy bliskiej osoby chorej na demencję?

Pełnomocnictwo ogólne

Jeżeli nie ma możliwości ubezwłasnowolnienia całkowitego mamy i stania się przez Panią opiekunem prawnym mamy – tak aby posiadała Pani najszerszy zakres działania, pozostaje Pani pełnomocnictwo ogólne – honorowane w urzędach lub np. w przychodniach. Pełnomocnictwo proszę sporządzić u notariusza.

Pełnomocnik z rodziny

Zgodnie z treścią art. 87 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.): Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a w sprawach restrukturyzacji i upadłości także osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również małżonek, rodzeństwo, zstępni lub wstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

 

Pełnomocnictwo udzielone osobie mieszczącej się w kręgu osób ujętych w art. 87 § 1 K.p.c. nadaje jej moc działania w imieniu i z wiążącym skutkiem dla mocodawcy. Osoba, która takim pełnomocnictwem nie dysponuje, albo osoba, która utraciła takie pełnomocnictwo, żadnej czynności w imieniu strony podjąć nie jest władna. Nie może zatem być traktowane jako pochodzące od strony pismo, wniesione przez osobę i przez nią podpisane, o ile osoba ta działa bez właściwego umocowania (zob. post. SN z 28.2.2002 r., III CZ 11/02, Legalis).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wnioski

Proszę sporządzić pełnomocnictwo ogólne do załatwiania wszelkich spraw i możliwości reprezentacji w każdej sprawie przed sądami, organami i urzędami. Takie pełnomocnictwo może nie być honorowane np. w szpitalu. Proszę mieć bowiem na uwadze, iż najszerszy zakres działania będzie Pani posiadać w momencie ubezwłasnowolnienia mamy (całkowe lub częściowe) i ustanowienia dla niej opiekuna lub kuratora. Jednak wiąże się to z procedurą sądową i dość długim oczekiwaniem.

Przykłady

Sprawy urzędowe

Pani Anna chciała złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny dla swojej mamy chorej na demencję. W urzędzie okazało się, że nie wystarczy zwykłe upoważnienie – wymagano pełnomocnictwa notarialnego. Dzięki temu, że wcześniej udało jej się takie uzyskać, załatwiła wszystko bez komplikacji.

 

Zgoda na zabieg

Pan Marek został wezwany do szpitala, gdzie jego ojciec z demencją trafił z zapaleniem płuc. Lekarz potrzebował zgody na zastosowanie silnych leków. Ponieważ pan Marek miał tylko zwykłe pełnomocnictwo, szpital odmówił uznania go za osobę uprawnioną do podejmowania decyzji medycznych. Konieczna była interwencja sądu.

 

Reprezentacja w sądzie

Pani Ewa musiała w imieniu swojej mamy złożyć odwołanie od decyzji ZUS dotyczącej emerytury. Bez pełnomocnictwa notarialnego nie mogła występować w jej imieniu w sądzie. Gdy już je zdobyła, mogła w pełni działać jako przedstawicielka mamy, co pozwoliło wygrać sprawę.

Podsumowanie

Warto odpowiednio wcześnie zadbać o formalności związane z reprezentowaniem bliskiej osoby chorej na demencję. Pełnomocnictwo notarialne daje możliwość działania w wielu sprawach, ale w sytuacjach medycznych czy sądowych może okazać się niewystarczające – wtedy konieczne może być ubezwłasnowolnienie i ustanowienie opiekuna.

Oferta porad prawnych

Oferujemy pomoc prawną online oraz sporządzanie pism związanych z pełnomocnictwem, opieką prawną i reprezentacją osób chorych na demencję. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu