Jakie dokumenty potrzebne są do ustanowienia pełnomocnictwa w sprawie przeniesienia własności nieruchomości?

• Opublikowano: 12-08-2022 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Wspólnie z bratem w postanowieniu sądu w prawie dziedziczenia otrzymaliśmy po ojcu część nieruchomości. Brat chciałby mnie ustanowić pełnomocnikiem w sprawie scedowania swojej części na mnie (przeniesienia własności), ponieważ mieszkamy daleko od siebie. Jakie dokumenty brat powinien przedstawić notariuszowi, aby sporządzić takie pełnomocnictwo? Czy ja też musiałbym w tym uczestniczyć, czyli być przy tym?

Jakie dokumenty potrzebne są do ustanowienia pełnomocnictwa w sprawie przeniesienia własności nieruchomości?

Pełnomocnictwo notarialne

Ze względu na to, że przeniesienie własności musi nastąpić w formie aktu notarialnego, pełnomocnictwo również musi zachować formę aktu notarialnego. A zatem pełnomocnictwo od brata dla Pana do sprzedaży nieruchomości powinno być udzielone w formie aktu notarialnego, powinno również wskazywać dokładnie wszystkie istotne warunki umowy, która zawarta ma być w imieniu brata jako mocodawcy przez Pana jako pełnomocnika. Do jego udzielenia nie jest konieczna Pana obecność, lecz tylko brata i notariusza.

Zakres pełnomocnictwa dla brata

Zakres pełnomocnictwa powinien być jak najbardziej precyzyjny, tak aby warunki umowy zawartej w imieniu brata jako mocodawcy były zgodne jego  intencją i wolą. W treści pełnomocnictwa przede wszystkim należy wskazać uprawnienie do przeniesienia prawa własności całości/części (jeśli części to jakiej, np. 1/2, tj. tyle, ile ma brat) nieruchomości, określić rodzaj nieruchomości: dom, działka, lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, spółdzielcze/własnościowe prawo do lokalu, cenę i strony przyszłej umowy. Nadto trzeba dokładnie opisać nieruchomość poprzez wskazanie numeru ewidencyjnego działki, jej powierzchni, położenia oraz numeru księgi. W pełnomocnictwie należy także zawrzeć upoważnienie dla Pana jako pełnomocnika do dokonania zapłaty lub przyjęcia ceny, ewentualnie wskazać numer konta do przyjęcia ceny.  Oczywiście trzeba podać dane brata i pana (imię, nazwisko, adres, pesel, seria i nr dowodu osobistego).

Pełnomocnik jako strona umowy

Jako że w Panów przypadku dojdzie do zawarcia umowy darowizny (czy sprzedaży) z samym sobą, bowiem z jednej strony będzie Pan obdarowanym/kupującym, z drugiej strony będzie Pan pełnomocnikiem darczyńcy/sprzedawcy (brata) to brat w treści pełnomocnictwa musi wyraźnie oświadczyć, że wyraża zgodę, że jako pełnomocnik będzie Pan drugą stroną dokonanej przez Pana jako pełnomocnika czynności prawnej. Art. 108 Kodeksu cywilnego wskazuje bowiem, że pełnomocnik nie może być drugą stroną umowy, ale od tej zasady ustawodawca przewidział dwa wyjątki. Pierwszy z nich – jeśli wynika to z treści pełnomocnictwa, czyli gdy w pełnomocnictwie jest wyrażona zgoda na dokonanie czynności z pełnomocnikiem. Drugi z wyjątków wyłączający zakaz to brak możliwości naruszenia interesów mocodawcy.

Po otrzymaniu informacji co do przyszłej umowy notariusz pomoże sporządzić bratu odpowiednie pełnomocnictwo. Brat przekaże Panu oryginał, a Pan może wówczas dokonać czynności prawnej zgodnej z jego treścią.  Brat przekazuje swój dowód osobisty, Pana dane z dowodu osobistego i wypis z KW, ewentualnie wyrok sądu lub akt poświadczenia dziedziczenia na okoliczność wykazania prawa własności do sprzedawanej/darowanej Panu nieruchomości (aby wykazać, że ma on do niej prawa i w jakiej części).