.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zagubione pełnomocnictwo, jak skutecznie je odwołać, gdy nie znamy jego treści?

• Data: 19-05-2025 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Kilkanaście lat temu mama udzieliła tacie pełnomocnictwa notarialnego. Problem polega na tym., że nie jesteśmy w posiadaniu tego dokumentu i nie znamy rodzaju pełnomocnictwa, czyli nie wiemy, na co zostało udzielone. Rodzice, oprócz wspólnego majątku, prowadzą także działalność gospodarczą, która jest zarejestrowana na mamę. Jak bezpiecznie wycofać pełnomocnictwo, które prawdopodobnie było bezterminowe? Czy wymienić najczęstsze, czy użyć sformułowania „wycofuję wszystkie udzielone pełnomocnictwa”, i w jakiej formie tego dokonać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zagubione pełnomocnictwo, jak skutecznie je odwołać, gdy nie znamy jego treści?

Jak skutecznie cofnąć pełnomocnictwo?

Generalnie pełnomocnictwo można cofnąć poprzez odwołanie w dowolnym momencie i w dowolnej formie oświadczeniem, które składa się pełnomocnikowi. Można to wykonać poprzez złożenie oświadczenia pisemnego, mailowego, w formie aktu notarialnego, czy nawet ustnie (choć ta ostatnia forma jest dowodowo najtrudniejsza, więc zdecydowanie jej nie zalecam). Jeśli pełnomocnictwo było udzielone do wykonania czynności związanych z przeniesieniem własności nieruchomości, wymagane jest, aby jego odwołanie przybrało formę aktu notarialnego.

 

Istotne jest to, że oświadczenie o cofnięciu pełnomocnictwa powinno zawierać: tytuł, miejsce i datę sporządzenia, dane mocodawcy i pełnomocnika, rodzaj udzielonego pełnomocnictwa, które jest odwoływane i jego zakres, oraz podpis mocodawcy.

 

Pełnomocnik ma obowiązek zwrotu dokumentu pełnomocnictwa po jego odwołaniu. Ma to ogromne znaczenie, bowiem zgodnie z art. 105 Kodeksu cywilnego wszystkie czynności w granicach pierwotnego umocowania realizowane w imieniu mocodawcy po odwołaniu pełnomocnictwa są ważne, chyba że druga strona czynności prawnej wie lub mogła z łatwością dowiedzieć się o wygaśnięciu pełnomocnictwa.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Co, jeśli nie znamy treści pełnomocnictwa?

Pani podała, że nie tylko nie posiadają Państwo dokumentu pełnomocnictwa, ale i nie pamiętają jego rodzaju i zakresu. To utrudnia skuteczne odwołanie pełnomocnictwa. Niemniej jednak, skoro mama udzieliła go przed notariuszem, to zalecam udać się do kancelarii notarialnej, w której było udzielane, by uzyskać odpis. Nie kosztuje to dużo, a da gwarancję skutecznego odwołania.

 

Można by pokusić się o ogólne pismo odwołujące wszelkie udzielne pełnomocnictwa, ale nie jest to tak skuteczne i tak pewne jak odwołanie ze wskazaniem konkretnego pełnomocnictwa wskazującego zakres i rodzaj. Mało tego, skoro nie wiedzą Panie, co to było za pełnomocnictwo, to tym bardziej ogólne odwołanie może okazać się nieskuteczne, bo być może odwołanie wymaga formy aktu notarialnego; być może oświadczenie o odwołaniu pełnomocnictwa należy dodatkowo (oprócz do pełnomocnika) dostarczyć do właściwego urzędu lub instytucji, w którym zostało złożone wcześniej pełnomocnictwo (może było składane do US, ZUS itd.).

Dlaczego warto zdobyć odpis aktu notarialnego?

Warto więc udać się po odpis do notariusza i od razu skonsultować się z tym lub innym notariuszem co do sporządzenia oświadczenia o odwołaniu, by upewnić się, że będzie prawidłowe. Wysyłając je do ojca, proszę go wezwać do zwrotu pełnomocnictwa, pouczając, że zobowiązuje go do tego Kodeks cywilny.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pełnomocnictwo sprzed lat – nieoczekiwane ryzyko

Pani Irena, emerytka, wiele lat temu udzieliła swojemu synowi pełnomocnictwa do prowadzenia spraw urzędowych. Po latach kontakt się urwał, a dokument zaginął. Gdy zobaczyła, że jej dane widnieją w dokumentach nowo zarejestrowanej działalności gospodarczej, zaniepokoiła się. Nie pamiętała treści pełnomocnictwa. Dopiero po uzyskaniu odpisu z kancelarii notarialnej mogła je skutecznie odwołać, zabezpieczając się przed dalszym wykorzystaniem.


Działalność na mamę, pełnomocnictwo dla taty – zagrożenie dla firmy

Marta prowadzi sklep internetowy zarejestrowany na swoją mamę. Kilkanaście lat temu mama udzieliła ojcu notarialnego pełnomocnictwa, ale nikt nie pamiętał szczegółów. Kiedy pojawił się konflikt rodzinny, pojawiło się pytanie: czy tata może wypłacić pieniądze z konta firmowego? Bez znajomości treści pełnomocnictwa nie dało się odpowiedzieć. Dopiero po uzyskaniu jego odpisu i sporządzeniu odpowiedniego aktu odwołania pełnomocnictwa udało się odzyskać kontrolę nad sytuacją.


Ogólne odwołanie – czy wystarczyło?

Pan Andrzej nie był w stanie zdobyć kopii starego pełnomocnictwa, które kiedyś udzielił swojej byłej partnerce. Postanowił więc napisać pismo: „odwołuję wszystkie pełnomocnictwa udzielone kiedykolwiek”. Niestety, okazało się, że jedno z pełnomocnictw dotyczyło sprzedaży nieruchomości i wymagało aktu notarialnego do skutecznego cofnięcia. Pismo nie wystarczyło – dopiero pomoc notariusza i prawidłowa forma uratowały sytuację.

Podsumowanie

Odwołanie pełnomocnictwa, zwłaszcza gdy nie znamy jego treści, może rodzić poważne trudności i ryzyko prawne. Dlatego najbezpieczniej jest uzyskać odpis aktu notarialnego i dopiero na tej podstawie przygotować odpowiednie oświadczenie w wymaganej formie. Staranność w tym zakresie to najlepsza ochrona przed niechcianymi konsekwencjami.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy przy odwołaniu pełnomocnictwa lub sporządzeniu odpowiedniego pisma? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie dokumentów dostosowanych do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu