
Pełnomocnictwo do reprezentowania niepełnosprawnego syna• Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec |
Mój niepełnosprawny syn ukończył 18 lat. Niepełnosprawność jest „znaczna” i została orzeczona przez stosowną komisję. Syn ma rentę socjalną. Od jakiegoś czasu pobieram zasiłek pielęgnacyjny z tytułu rezygnacji z pracy. Wiem, że w wielu przypadkach (np. w szpitalu, urzędzie gminy) będzie potrzebny podpis syna. Przygotowałem sobie wzór pełnomocnictwa (zostanie poświadczone przez notariusza). Proszę o wskazanie, czy ww. pełnomocnictwo do reprezentowania syna (przesyłam w załączniku) jest napisane poprawnie. |
![]() |
Pełnomocnictwo do reprezentowania niepełnosprawnego pełnoletniego synaTreść pełnomocnictwa jest dość szeroka; proszę pamiętać, że skoro pełnomocnictwo do reprezentowania Pana niepełnosprawnego syna będzie w formie aktu notarialnego, to i tak notariusz będzie ewentualnie korygował czy rozszerzał jego treść.
W prawie polskim istnieją 3 rodzaje pełnomocnictw:
Pełnomocnictwo ogólneTo, które Pan proponuje, jest pełnomocnictwem ogólnym i ono rzeczywiście takie powinno być. Może zaproponowałabym lekką modyfikację celem jego rozszerzenia:
„Pełnomocnictwo do reprezentowania mnie (syna) przed wszelkimi urzędami, władzami, instytucjami oraz osobami fizycznymi, prawnymi i jednostkami nieposiadającymi osobowości prawnej, w szczególności u lekarza, w szpitalu, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, urzędzie skarbowym, urzędzie gminy, starostwie powiatowym, urzędzie wojewódzkim i innych, w których reprezentacja moich interesów osobistych lub majątkowych okaże się konieczna.
Niniejsze pełnomocnictwo obejmuje także składanie i odbieranie w moim imieniu wszelkich wniosków, pism i innych dokumentów, składanie wszelkich oświadczeń woli i wyjaśnień oraz podpisywanie innych niezbędnych dokumentów dotyczącej mojej osoby”.
Troszkę je zmodyfikowałam i myślę, że powinno ono w ten sposób objąć wszystko, co jest potrzebne do reprezentacji Pana niepełnosprawnego syna w życiu codziennym.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 9 lat udziela porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.
Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.
Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe. |
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>