Upoważnienie do reprezentowania pełnoletniej osoby niepełnosprawnej

• Data: 10-02-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Artykuł ten stanowi przewodnik dla rodziców i opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy stoją przed wyzwaniem reprezentowania ich interesów w życiu codziennym i urzędowym. W szczególności skupia się na aspekcie legalnego reprezentowania niepełnosprawnego, pełnoletniego dziecka za pomocą pełnomocnictwa. Wyjaśniamy, jakie rodzaje pełnomocnictw są dostępne w polskim prawie, ich zakres i znaczenie, oraz jak prawidłowo przygotować dokument, aby był on skuteczny i odpowiadał na potrzeby osoby niepełnosprawnej. Podkreślamy również rolę notariusza w procesie weryfikacji i potwierdzania pełnomocnictwa, co jest kluczowe dla jego ważności i skuteczności. Jako przykład posłuży nam zapytanie pana Sławomira.

Upoważnienie do reprezentowania pełnoletniej osoby niepełnosprawnej

Pan Sławomir ma niepełnosprawnego syna, który ukończył 18 lat. Niepełnosprawność jest „znaczna” i została orzeczona przez stosowną komisję. Syn pobiera rentę socjalną, a jego ojciec od niedawna pobiera zasiłek pielęgnacyjny z tytułu rezygnacji z pracy. Pan Sławomir zdaje sobie sprawę, że w wielu przypadkach (np. w szpitalu, urzędzie gminy) będzie mu potrzebny do załatwienia sprawy podpis syna. Postanowił rozwiązać ten problem poprzez sporządzenie pełnomocnictwa od syna dla ojca. Przygotował jego projekt i przesłał nam do konsultacji, aby następnie poświadczył je notariusz. Zatem co powinno zawierać takie pełnomocnictwo i czy pan Sławomir napisał je poprawnie?

Pełnomocnictwo do reprezentowania niepełnosprawnego pełnoletniego syna

Treść pełnomocnictwa, które przedstawił pan Sławomir, jest dość szeroka i może okazać się w pełni wystarczająca. Dodam, że skoro pełnomocnictwo do reprezentowania niepełnosprawnego syna będzie sporządzone w formie aktu notarialnego, to i tak notariusz będzie mógł jeszcze skorygować jego treść.

W prawie polskim istnieją 3 rodzaje pełnomocnictw:

  • ogólne, czyli do tzw. spraw zwykłego zarządu (zwykłych, codziennych czynności),
  • rodzajowe, czyli do czynności określonego rodzaju,
  • szczególne – do konkretnych czynności.

Wzór pełnomocnictwa ogólnego

Pełnomocnictwo, którego projekt sporządził pan Sławomir, jest pełnomocnictwem ogólnym i ono rzeczywiście takie powinno być. Zaproponowałabym jedynie niewielką modyfikację celem jego rozszerzenia:

„Pełnomocnictwo do reprezentowania mnie (syna) przed wszelkimi urzędami, władzami, instytucjami oraz osobami fizycznymi, prawnymi i jednostkami nieposiadającymi osobowości prawnej, w szczególności u lekarza, w szpitalu, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, urzędzie skarbowym, urzędzie gminy, starostwie powiatowym, urzędzie wojewódzkim i innych, w których reprezentacja moich interesów osobistych lub majątkowych okaże się konieczna.

Niniejsze pełnomocnictwo obejmuje także składanie i odbieranie w moim imieniu wszelkich wniosków, pism i innych dokumentów, składanie wszelkich oświadczeń woli i wyjaśnień oraz podpisywanie innych niezbędnych dokumentów dotyczących mojej osoby”.

Myślę, że po tej niewielkiej zmianie pełnomocnictwo powinno objąć wszystko, co jest potrzebne do reprezentacji niepełnosprawnego syna przez jego ojca w życiu codziennym.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek pani Anny i jej syna Jakuba

Pani Anna jest matką 22-letniego Jakuba, który z powodu niepełnosprawności ruchowej wymaga stałej opieki i wsparcia w codziennych czynnościach. Pewnego dnia konieczna okazała się wizyta u specjalisty, aby dostosować nowe wsparcie rehabilitacyjne. Dzięki posiadaniu ogólnego pełnomocnictwa pani Anna mogła reprezentować Jakuba podczas ustalania planu rehabilitacji, co znacznie przyspieszyło cały proces i ułatwiło dostęp do niezbędnych usług.

Doświadczenie pana Michała

Pan Michał, ojciec dorosłej córki z niepełnosprawnością intelektualną, zetknął się z koniecznością załatwienia sprawy w urzędzie skarbowym dotyczącej zwrotu podatku. Dzięki specjalnemu pełnomocnictwu mógł on działać w imieniu córki, składając wymagane dokumenty i odbierając odpowiedzi bez konieczności jej obecności, co było dużym ułatwieniem zarówno dla niego, jak i dla córki, dla której takie sytuacje są dużym stresem.

Sytuacja pani Doroty

Pani Dorota opiekuje się swoim bratem, który jest osobą niepełnosprawną i nie może samodzielnie zarządzać swoimi finansami. Po otrzymaniu pełnomocnictwa rodzajowego, pani Dorota mogła w jego imieniu zarządzać środkami z renty socjalnej, co obejmowało zarówno codzienne wydatki, jak i inwestycje w niezbędne prace adaptacyjne mieszkania. Dzięki temu brat pani Doroty mógł cieszyć się większym komfortem i bezpieczeństwem w swoim domowym środowisku.

Podsumowanie

Pełnomocnictwo stanowi niezbędne narzędzie dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, umożliwiając im skuteczne reprezentowanie ich podopiecznych w różnorodnych sytuacjach życiowych i urzędowych. Przygotowanie odpowiedniego rodzaju pełnomocnictwa, przy wsparciu notariusza, zapewnia legalność działania oraz dostosowanie do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej. Historie z życia wzięte podkreślają praktyczne znaczenie posiadania takiego dokumentu, co przekłada się na większą samodzielność i bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu pełnomocnictwa lub innych dokumentów prawnych dla swojego niepełnosprawnego bliskiego, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Nasi doświadczeni prawnicy są dostępni, aby pomóc Ci w każdym kroku, zapewniając pewność, że wszystkie formalności są załatwione prawidłowo. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93