Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pełnomocnictwo do reprezentowania niepełnosprawnego syna

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 09.09.2014

Mój niepełnosprawny syn ukończył 18 lat. Niepełnosprawność jest „znaczna” i została orzeczona przez stosowną komisję. Syn ma rentę socjalną. Od jakiegoś czasu pobieram zasiłek pielęgnacyjny z tytułu rezygnacji z pracy. Wiem, że w wielu przypadkach (np. w szpitalu, urzędzie gminy) będzie potrzebny podpis syna. Przygotowałem sobie wzór pełnomocnictwa (zostanie poświadczone przez notariusza). Proszę o wskazanie, czy ww. pełnomocnictwo do reprezentowania syna (przesyłam w załączniku) jest napisane poprawnie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Treść pełnomocnictwa jest dość szeroka; proszę pamiętać, że skoro pełnomocnictwo do reprezentowania Pana niepełnosprawnego syna będzie w formie aktu notarialnego, to i tak notariusz będzie ewentualnie korygował czy rozszerzał jego treść.

 

W prawie polskim istnieją 3 rodzaje pełnomocnictw:

 

  • ogólne, czyli do tzw. spraw zwykłego zarządu (zwykłych, codziennych czynności),
  • rodzajowe, czyli do czynności określonego rodzaju,
  • szczególne – do konkretnych czynności.

 

To, które Pan proponuje, jest pełnomocnictwem ogólnym i ono rzeczywiście takie powinno być. Może zaproponowałabym lekką modyfikację celem jego rozszerzenia:

 

„Pełnomocnictwo do reprezentowania mnie (syna) przed wszelkimi urzędami, władzami, instytucjami oraz osobami fizycznymi, prawnymi i jednostkami nieposiadającymi osobowości prawnej, w szczególności u lekarza, w szpitalu, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, urzędzie skarbowym, urzędzie gminy, starostwie powiatowym, urzędzie wojewódzkim i innych, w których reprezentacja moich interesów osobistych lub majątkowych okaże się konieczna.

 

Niniejsze pełnomocnictwo obejmuje także składanie i odbieranie w moim imieniu wszelkich wniosków, pism i innych dokumentów, składanie wszelkich oświadczeń woli i wyjaśnień oraz podpisywanie innych niezbędnych dokumentów dotyczącej mojej osoby”.

 

Troszkę je zmodyfikowałam i myślę, że powinno ono w ten sposób objąć wszystko, co jest potrzebne do reprezentacji Pana niepełnosprawnego syna w życiu codziennym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - dwa =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki