Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odroczenie kary pozbawienia wolności ze względu na ciężką chorobę

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 08.10.2016

Mój ojciec został skazany na 6 lat pozbawienia wolności, po dwóch latach przebywania w zakładzie karnym dostał udaru mózgu i z tego powodu jest osobą zupełnie niesamodzielną. Po leczeniu w szpitalu wrócił do zakładu karnego; o pierwszą przerwę wnioskował dyrektor ZK. Przerwa została przyznana na okres 6 miesięcy, a ojciec umieszczony w zakładzie opieki długoterminowej. O następne 6 miesięcy przerwy wnioskowałam w imieniu taty ja, przerwa została przedłużona. Za miesiąc skończy się ta w sumie 12-miesięczna przerwa zasądzona ze względów zdrowotnych. Ojciec dalej przebywa w zakładzie opieki, jego stan się nie poprawił, nie panuje nad potrzebami fizjologicznymi, trzeba go karmić, wszystkie czynności higieniczne wykonują za niego pracownicy tego ośrodka. Jest z nim utrudniony kontakt, nie wie nawet, gdzie jest. Zupełnie nie nadaje się do więzienia, gdyż wymaga 24-godzinnej pomocy drugiej osoby (tak uważa lekarz prowadzący). Jaki w związku z tym wniosek do sądu powinnam teraz złożyć w imieniu ojca, aby w takim stanie zdrowia nie musiał wracać do więzienia?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego wykonawczego (K.k.w.).

 

Wobec Pani ojca zarządzono dwukrotnie przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności ze względu na ciężką chorobę. Mimo upływu czasu stan zdrowia ojca nie poprawił się, wymaga 24-godzinnej opieki.

 

Zatem w pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż przerwa może być obligatoryjna i fakultatywna. Obligatoryjna przerwa opisana jest w treści art. 153 § 1 K.k.w., który odsyła do treści art. 150 K.k.w.

 

W mojej ocenie w przedstawionej przez Panią sytuacji mamy do czynienia z przesłankami do orzeczenie przerwy obligatoryjnej. Wykonanie kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary sąd odracza do czasu ustania przeszkody. Za ciężką chorobę uznaje się taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo.

 

Co prawda, w przepisie tym mowa jest o odroczeniu, ale zgodnie z art. 153 § 1 K.k.w. przepis ten ma odpowiednie zastosowanie do przerwy. Wykonanie kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary sąd odracza do czasu ustania przeszkody. Zasadnym jest zatem już na tym etapie zebranie dokumentacji medycznej i przesłanie jej do dyrektora zakładu karnego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Z Pani opisu wynika, że umieszczenie ojca w zakładzie karnym doprowadzi do zagrożenie jego zdrowia, a być może nawet życia. Za ciężką chorobę uznaje się taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo.

 

Okres 1 roku dotyczy bowiem przerwy fakultatywnej, a nie obligatoryjnej. W mojej ocenie winna Pani zatem wykazywać, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia ze stanem zdrowia, który obliguje do udzielenia przerwy do czasu ustania przeszkody. Jak podkreśla się w literaturze: „Ustalenie istnienia u skazanego ciężkiej choroby nie wystarcza do odroczenia wykonania kary na podstawie art. 150 K.k.w. Jak wynika z treści tego przepisu, musi to być taka ciężka choroba, która uniemożliwia wykonanie kary, to znaczy – może zagrozić życiu skazanego lub spowodować poważne niebezpieczeństwo dla jego zdrowia w wypadku osadzenia go w zakładzie karnym. Niektóre przypadki ciężkich chorób mogą być bowiem leczone w jednostkach więziennej służby zdrowia. Poza tym nie każda ciężka choroba musi oznaczać chorobę zagrażającą życiu (zob. wyrok SN z dnia 18 marca 1975 r., IV KR 7/75, OSNKW 1975, nr 7, poz. 88, LEX nr 18982). Jest nią tylko stan patologiczny o poważnie niekorzystnym, z punktu widzenia lekarskiego, rokowaniu (L. Niedzielski, glosa do wyroku SN z dnia 12 stycznia 1977 r., II KR 371/76, OSP 1978, z. 3, poz. 57). Chodzi zatem o taki stan, w którym następuje poważne zaburzenie podstawowych czynności układów narządów (ośrodkowego układu nerwowego, układu oddechowego lub układu krążenia), z powodu którego w każdej chwili można spodziewać się zahamowania lub ustania czynności tych narządów, a zatem – zgonu (zob. między innymi wyroki SN: z dnia 30 sierpnia 1976 r., II KR 167/76, OSNPG 1976, nr 11, poz. 99, LEX nr 16950 i z dnia 15 września 1983 r., II KR 191/83, OSP 1984, z. 9, poz. 192, LEX nr 20949). Zagrożenie, o którym mówi art. 150 K.k.w., musi wystąpić w konkretnym, ocenianym przypadku, a nie – abstrakcyjnie. Jego istnienie należy ustalać na podstawie osobniczych właściwości ustroju skazanego, który może przecież odznaczać się wyjątkową odpornością lub wytrzymałością. Nie wystarcza zatem zwykłe prawdopodobieństwo, że dana choroba dla przeciętnego organizmu stanowi poważne zagrożenie. Wynika to z treści omawianego przepisu, niezawierającego zwrotu „zazwyczaj”, obiektywizującego stan zagrożenia. Również przewidziana w art. 150 K.k.w. możliwość spowodowania dla zdrowia skazanego poważnego niebezpieczeństwa – jako alternatywa do zagrożenia życia – oznacza realność wystąpienia takiego skutku w wyniku osadzenia skazanego w zakładzie karnym” (patrz: Kazimierz Postulski, Komentarz do art. 150 Kodeksu karnego wykonawczego, 2014.07.21).

 

Osobiście uważam, że powinien być złożony kolejny wniosek o przerwę, ale z akcentem, iż nie chodzi o przerwę fakultatywną, która rzeczywiście jest ograniczona do jego roku, lecz o przerwę obligatoryjną.

 

Przerwa obligatoryjna może bowiem trwać do czasu ustania przeszkody uniemożliwiającej wykonanie kary pozbawienia wolności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa minus siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Związek partnerski a odmowa zgody na widzenie w zakładzie karnym

Mój partner przebywa w zakładzie karnym. Mimo dwukrotnej pisemnej prośby nie otrzymałem zgody na widzenie. Wiem, że w świetle prawa nie jesteśmy rodziną, ale czy dyrekcja zakładu karnego na pewno postępuje zgodnie z przepisami? W jaki sposób są uregulowane kwestie odwiedzin w więzieniu

Przedterminowe zwolnienie

Mój brat został skazany dwoma prawomocnymi wyrokami – pierwszy (10 miesięcy pozbawienia wolności) został odwieszony po tym, jak brat ponownie popełnił to samo przestępstwo (drugi wyrok to kolejne 10 miesięcy więzienia). Czy brat może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie?

Zwrot prawa jazdy

Na podstawie art. 177 § 2 Kodeksu karnego dostałam wyrok w zawieszeniu oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres 4 lat. Wyrok uprawomocnił się 20.08.2012 r. Dokument oddałam 30.08.2012. Kiedy mogę najwcześniej ubiegać się o zwrot prawa jazdy?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »