Po jakim czasie od wyroku idzie się do więzienia?

• Data: 12-02-2024 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności jest kluczowym elementem procesu karnego, mającym na celu realizację wydanego przez sąd wyroku. Po zapadnięciu prawomocnego wyroku karnego czas oczekiwania na wezwanie do odbycia kary może znacząco się różnić. Choć teoretycznie proces ten powinien rozpocząć się bezzwłocznie, w praktyce terminy mogą wahać się od miesiąca do kilku miesięcy, zależnie od okoliczności sprawy oraz charakteru przestępstwa. W artykule omówiono na przykładzie zapytania pana Sebastiana, jakie czynniki wpływają na tempo inicjowania procedury wykonawczej i w jakich sytuacjach skazany może zostać doprowadzony do zakładu karnego bez wcześniejszego wezwania.

Po jakim czasie od wyroku idzie się do więzienia?

Wobec brata pana Sebastiana zapadł prawomocny wyrok karny sądu II instancji, w którym został skazany na karę pozbawienia wolności. Pan Sebastian pyta w imieniu brata, jak długo po prawomocnym wyroku skazany czeka na wykonanie orzeczenia, czyli wezwanie do odbycia kary. Ile to może trwać: 14 dni czy może kilka miesięcy? Jak wygląda praktyka sądowa? Po jakim czasie z reguły przychodzi takie wezwanie i czy są określone przypadki, kiedy sąd nie wysyła wezwania, tylko zleca doprowadzenie do zakładu karnego?

Wykonanie kary pozbawienia wolności po uprawomocnieniu się wyroku skazującego

Postępowanie wykonawcze wszczyna się bezzwłocznie, gdy orzeczenie stało się wykonalne. Sąd, kierując orzeczenie do wykonania, przesyła jego odpis lub wyciąg ze wzmianką o wykonalności, a w wypadku orzeczenia prawomocnego – z datą jego uprawomocnienia się, odpowiedniemu organowi powołanemu do wykonywania orzeczenia. Pomimo tego, iż wykonanie kary pozbawiania wolności powinno nastąpić niezwłocznie, to jednak, jak pokazuje moja praktyka, nie ma w tym zakresie żadnej reguły. Jedni skazani otrzymują wezwanie do stawiennictwa w zakładzie karnym w terminie do 1 miesiąca od dnia uprawomocnia się skazania, inni w terminie kilku miesięcy.

Wezwanie do wykonania kary pozbawienia wolności

Jednocześnie zaobserwowałem pewną tendencję: im łagodniejszy czyn (choć trudno przy karze pozbawiania wolności mówić o łagodniejszej kwalifikacji prawnej czynu), tym później skazani otrzymują wezwania do wykonania kary. Im większa społeczna szkodliwość czynu, tym szybciej aparat wymiaru sprawiedliwości działa. Nie można jednocześnie zalecić doprowadzenia do zakładu karnego, bowiem każdy skazany ma mieć prawo po otrzymaniu wezwania samemu się stawić. Dopiero zlekceważenie wezwania może prowadzić do doprowadzenia do zakładu karnego.

Przykłady

Przypadek Pani Anny – Pani Anna została skazana za przestępstwo oszustwa. Jej wyrok uprawomocnił się i oczekiwała na wezwanie do odbycia kary. Pomimo iż sąd wydał wyrok skazujący, wezwanie do zakładu karnego otrzymała dopiero po 5 miesiącach. Ta sytuacja pokazuje, jak obciążenie sądów i procedury administracyjne mogą wpłynąć na opóźnienia w wykonaniu kary.

Historia Pana Tomka – Pan Tomek, skazany za poważne przestępstwo kradzieży z włamaniem, otrzymał wezwanie do stawiennictwa w zakładzie karnym już miesiąc po uprawomocnieniu się wyroku. W jego przypadku, ze względu na społeczną szkodliwość czynu, proces wykonawczy został przyspieszony, co pokazuje, że w przypadku przestępstw o wysokim stopniu społecznej szkodliwości, wymiar sprawiedliwości może działać szybciej.

Sytuacja Pana Michała – Pan Michał, który został skazany za niegroźne przestępstwo, nie otrzymał wezwania do zakładu karnego. Zamiast tego, z uwagi na swoją dobrą postawę i brak wcześniejszej kryminalnej przeszłości, skorzystał z możliwości odbycia kary w systemie dozoru elektronicznego. To przykład na to, że sąd może zastosować alternatywne metody wykonywania kary, które pozwalają na większą elastyczność i dostosowanie do indywidualnej sytuacji skazanego.

Podsumowanie

Proces wykonania kary pozbawienia wolności po uprawomocnieniu się wyroku skazującego jest złożony i może znacząco różnić się pod względem czasu oczekiwania na wezwanie do odbycia kary. Czynniki takie jak charakter przestępstwa, obciążenie sądów i procedury administracyjne mają wpływ na tempo rozpoczęcia procedury wykonawczej. Przykłady z życia wzięte pokazują, jak te różnice mogą się manifestować w praktyce, podkreślając znaczenie sprawiedliwej i efektywnej realizacji wyroków w systemie wymiaru sprawiedliwości.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego w związku z wykonaniem wyroku? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online oraz profesjonalnego przygotowania pism sądowych, by zapewnić sobie kompetentną i skuteczną obronę na każdym etapie procesu karnego. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553