.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawomocny wyrok karny i odbycie kary

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 01.12.2017

Jak długo po zapadnięciu prawomocnego wyroku karnego sądu II instancji, który skazuje na karę pozbawienia wolności, trzeba czekać na wykonanie orzeczenia, czyli wezwanie do odbycia kary? Czy jest to rzeczywiście 14 dni, czy może kilka miesięcy? Jak wygląda praktyka sądowa w tym przypadku, po jakim czasie z reguły przychodzi zazwyczaj takie wezwanie i czy są określone jakieś przypadki, kiedy sąd nie wysyła wezwania, a zleca doprowadzenie do zakładu karnego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawomocny wyrok karny i odbycie kary

Wykonanie kary pozbawienia wolności po uprawomocnieniu się wyroku skazującego

Postępowanie wykonawcze wszczyna się bezzwłocznie, gdy orzeczenie stało się wykonalne. Sąd, kierując orzeczenie do wykonania, przesyła jego odpis lub wyciąg, ze wzmianką o wykonalności, a w wypadku orzeczenia prawomocnego – z datą jego uprawomocnienia się, odpowiedniemu organowi powołanemu do wykonywania orzeczenia. Pomimo tego, iż wykonanie kary pozbawiania wolności powinno nastąpić niezwłocznie, to jednak jak pokazuje moja praktyka nie ma w tym zakresie żadnej reguły. Jedyni skazani otrzymują wezwanie do stawiennictwa w zakładzie karnym w terminie do 1 miesiąca od dnia uprawomocnia się skazania, inny w terminie kilku miesięcy.

Wezwanie do wykonania kary pozbawienia wolności

Jednocześnie zaobserwowałem jedną tendencję: im łagodniejszy czyn (choć trudno przy karze pozbawiania wolności mówić o łagodniejszej kwalifikacji prawnej czynu), tym później skazani otrzymują wezwania do wykonania kary. Im większa społeczna szkodliwość czynu, tym szybciej aparat wymiaru sprawiedliwości działa. Nie można jednocześnie zalecić doprowadzenia do zakładu karnego, bowiem każdy skazany ma mieć prawo po otrzymaniu wezwania samemu się stawić. Dopiero jego zlekceważenie może prowadzić do doprowadzenia do zakładu karnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »