Wyrzucenie z domu chorego psychicznie syna

• Opublikowano: 21-01-2022 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Brat i rodzice chcą mnie po remoncie domu (należącego do matki) wyrzucić na bruk. Mam chorobę psychiczną i orzeczoną niepełnosprawność umiarkowaną. Ja nie chcę opuszczać domu, ale nie wiem, co robić. Czy rodzice mogą wyrzucić z domu chorego psychicznie syna, ot tak sobie? Czy mam jakieś prawa do zamieszkiwania w domu rodziców?

Wyrzucenie z domu chorego psychicznie syna

Prawo do decydowania o domu przez jego właściciela

Co do zasady każdy właściciel domu ma prawo by na podstawie art. 140 Kodeksu cywilnego, czyli w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego z wyłączeniem innych osób, korzystać ze swojej rzeczy zgodnie z jej społeczno-gospodarczym przeznaczeniem, w tych samych granicach może rozporządzać ową rzeczą.

Dla Pana matki istotne jest to, że jako matka ma obowiązek wynikający z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, by łożyć na Pana utrzymanie jako jej dziecka i, co ważne, nie tylko do czasu uzyskania przez Pana pełnoletniości, ale do czasu, gdy nie jest Pan w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z Pana majątku wystarczają na pokrycie kosztów Pana utrzymania. Matka może uchylić się od tych obowiązków względem Pana jako dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone dla niej z nadmiernym uszczerbkiem lub jeżeli Pan nie dokłada starań w celu uzyskania możliwości samodzielnego utrzymania się. Z opisu, jaki Pan przesłał, nie wynika, by zapewnienie Panu dachu nad głową przez matkę wiązało się dla niej z uszczerbkiem.

Opieka nad dzieckiem niesamodzielnym

Co do wyrzucenia Pana z domu to co do zasady Pana matka może to zrobić, ale nie w sposób jaki to zrobiła. By to zrobić musiałaby najpierw wypowiedzieć Panu umowę użyczenia domu i wyznaczyć termin na wyprowadzkę. Przyjmuje się bowiem, że członkowie rodziny którzy nie są właścicielami domu mieszkają w nim na podstawie ustnej umowy użyczenia, do której stosuje się przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów (użyczający czyli mieszkający w domu syn to z prawnego punktu widzenia lokator). Jeśli mimo upływu wyznaczonego Panu terminu nie wyprowadziłby się Pan to musiałaby złożyć pozew do sądu o Pana eksmisję. Sąd zaś orzekłby o Pana prawie do lokalu socjalnego, ponieważ zgodnie z art. 14 ustawy o ochronie praw lokatorów sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec:

  • kobiety w ciąży;
  • małoletniego, niepełnosprawnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, z późn. zm.2) lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą;
  • obłożnie chorych;
  • emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej;
  • osoby posiadającej status bezrobotnego;
  • osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały

– chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.

Naruszenie posiadania

Skoro jednak matka nie postąpiła jak wyżej, lecz wyrzuciła Pana z domu, to ma Pan prawo, by na podstawie art. 344 Kodeksu cywilnego założyć matce sprawę w sądzie o naruszenie posiadania. Jako użyczający (któremu nie wypowiedziano zgodnie z prawem umowy użyczenia domu) jest Pan w tak zwanym posiadaniu zależnym: zajmuje część domu razem z matką jako jej dziecko. Okoliczność, że jest Pan pełnoletni, nie zmienia Pana stanu prawnego, zwłaszcza że jest Pan chory. W takim pozwie może Pan domagać się przywrócenia posiadania, czyli orzeczenia przez sąd zobowiązania matki do wpuszczenia Pana do domu i zapewnienia Panu dalszego prawa zamieszkiwania w nim z uwagi na bezprawne pozbawienie Pana prawa do korzystania z nieruchomości.

Powrót do domu chorego syna po jego wyrzuceniu

Proszę więc najpierw polubownie wezwać matkę do umożliwienia powrotu do lokalu z uwagi na jej obowiązek alimentacyjny względem dziecka pełnoletniego niemogącego samodzielnie się utrzymać i z uwagi na bezprawne wyrzucenie na bruk bez rozwiązania umowy użyczenia/bez sprawy eksmisyjnej połączonej z przyznaniem panu prawa do lokalu socjalnego, pod rygorem założenia sprawy cywilnej z art. 344 Kodeksu cywilnego o przywrócenie Panu prawa do zamieszkiwania w domu.