Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup samochodu z komisu za zaniżoną fakturę i wezwanie do urzędu skarbowego

Autor: Artur Nowak • Opublikowane: 07.06.2010

Rok temu kupiłem samochód w komisie za kwotę 15 000 zł, jednak faktura (typu VAT marża) została wystawiona na 5000 zł, czyli została zaniżona. Obecnie dostałem wezwanie z urzędu skarbowego, który przeprowadza kontrolę w tym komisie. Jakie konsekwencje mi grożą, jeśli przyznam się do podpisania faktury z zaniżoną wartością? Czy mogę ewentualnie nie odpowiadać na zadawane pytania? Co powinienem zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jeśli został Pan wezwany w charakterze świadka (a nie strony), odmowa złożenia zeznań wiąże się z możliwością nałożenia na Pana kary porządkowej w wysokości do 2500 zł (art. 262 ust. 1 Ordynacji podatkowej), zatem w opisanych przez Pana okolicznościach, nie może uchylić się Pan od odpowiedzi na zadane pytania.

 

Ciężko stwierdzić, jak może Pan wybrnąć poprzez swoje zeznania z tej kłopotliwej sytuacji, w której jako nabywca nie jest Pan niczemu winny. Podejrzanym jest oczywiście właściciel komisu, który poprzez zaniżenie podstawy opodatkowania może podlegać odpowiedzialności karno-skarbowej.

 

Generalnie również Panu mogą grozić określone konsekwencje karne, jeśli złoży Pan fałszywe zeznania przed organem podatkowym. Grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 3. Dyskusyjne jest jednak w tej sytuacji, jak można Panu udowodnić składanie fałszywych zeznań, gdy nie było innych świadków dokonanej transakcji. Może Pan przed urzędem skarbowym stwierdzić, że po wpłacie ceny za zakupiony samochód otrzymał Pan fakturę zakupu, której się Pan w ogóle nie przyjrzał i udał się z nią do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu. Późniejsze wykrycie tej nieprawidłowości na fakturze potraktował Pan jako oczywistą pomyłkę wystawcy faktury. Problem może jednak się pojawić, jeśli uczestnikami transakcji były inne osoby, które stwierdzą przed urzędem skarbowym zupełnie coś innego.

 

Podsumowując – odmawiając udzielenia odpowiedzi, narazi się Pan na karę porządkową, zaś składając fałszywe zeznania, narazi się Pan na karę znacznie surowszą. Najrozsądniej moim zdaniem byłoby wyważyć odpowiedź poprzez stwierdzenie, że zauważył Pan błąd dopiero po zarejestrowaniu samochodu, ale potraktował Pan ten błąd jako pomyłkę, która występuje tylko na Pana fakturze.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus 1 =

07.08.2011

ten adwokat to jakiś bat takie tłumaczenie to może sąsiadowi spod płota dawać. jeśli podpisał dokument fakture widział cenę takie tłumaczenie mu nic nie da

xxxmen

»Podobne materiały

Kontrola UKS a dochody z Giełdy Papierów Wartościowych z lat 90.

Urząd Kontroli Skarbowej prowadzi kontrolę moich nieopodatkowanych źródeł przychodu. Źródłem moich dochodów od lat 90. była Giełda Papierów Wartościowych, która została opodatkowana w roku 2004. Posiadam jednak tylko umowy otwarcia rachunków maklerskich, ale UKS żąda historii finan

NIP-3 – jego niezłożenie powodem problemów z urzędem skarbowym

Wraz z żoną mieszkamy w UK od 2002 r. na stałe. Ślub wzięliśmy w 2004 r., potem kupiliśmy mieszkanie w Polsce (z oszczędności, zarobków i pieniędzy z wesela). Nie wypełnialiśmy żadnych PIT-ów. Teraz urząd skarbowy prosi nas o udowodnienie, skąd mieliśmy środki na zakup m

Remanent i nadwyżka towaru

W magazynie mamy nadwyżkę towaru, co wynika z faktu, że zakupy materiałów odbywają się „na oko” (są to duże ilości), zawsze z zaokrągleniem w dół. Chciałbym nadwyżkę wykazać jako dochód, czy moje tłumaczenie dotyczące stanu faktycznego przy ewentualnej kontroli z
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »