Zakup samochodu z komisu za zaniżoną fakturę i wezwanie do urzędu skarbowego

• Autor: Artur Nowak

Rok temu kupiłem samochód w komisie za kwotę 15 000 zł, jednak faktura (typu VAT marża) została wystawiona na 5000 zł, czyli została zaniżona. Obecnie dostałem wezwanie z urzędu skarbowego, który przeprowadza kontrolę w tym komisie. Jakie konsekwencje mi grożą, jeśli przyznam się do podpisania faktury z zaniżoną wartością? Czy mogę ewentualnie nie odpowiadać na zadawane pytania? Co powinienem zrobić?

Zakup samochodu z komisu za zaniżoną fakturę i wezwanie do urzędu skarbowego

Czy można odmówić składania zeznań przed organem podatkowym?

Jeśli został Pan wezwany w charakterze świadka (a nie strony), odmowa złożenia zeznań wiąże się z możliwością nałożenia na Pana kary porządkowej w wysokości do 2500 zł (art. 262 ust. 1 Ordynacji podatkowej), zatem w opisanych przez Pana okolicznościach, nie może uchylić się Pan od odpowiedzi na zadane pytania.

Ciężko stwierdzić, jak może Pan wybrnąć poprzez swoje zeznania z tej kłopotliwej sytuacji, w której jako nabywca nie jest Pan niczemu winny. Podejrzanym jest oczywiście właściciel komisu, który poprzez zaniżenie podstawy opodatkowania może podlegać odpowiedzialności karno-skarbowej.

Zaniżona cena na fakturze dokumentującej zakup samochodu z komisu i wezwanie do US

Generalnie również Panu mogą grozić określone konsekwencje karne, jeśli złoży Pan fałszywe zeznania przed organem podatkowym. Grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 3. Dyskusyjne jest jednak w tej sytuacji, jak można Panu udowodnić składanie fałszywych zeznań, gdy nie było innych świadków dokonanej transakcji. Może Pan przed urzędem skarbowym stwierdzić, że po wpłacie ceny za zakupiony samochód otrzymał Pan fakturę zakupu, której się Pan w ogóle nie przyjrzał i udał się z nią do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu. Późniejsze wykrycie tej nieprawidłowości na fakturze potraktował Pan jako oczywistą pomyłkę wystawcy faktury. Problem może jednak się pojawić, jeśli uczestnikami transakcji były inne osoby, które stwierdzą przed urzędem skarbowym zupełnie coś innego.

Podsumowując – odmawiając udzielenia odpowiedzi, narazi się Pan na karę porządkową, zaś składając fałszywe zeznania, narazi się Pan na karę znacznie surowszą. Najrozsądniej moim zdaniem byłoby wyważyć odpowiedź poprzez stwierdzenie, że zauważył Pan błąd dopiero po zarejestrowaniu samochodu, ale potraktował Pan ten błąd jako pomyłkę, która występuje tylko na Pana fakturze.