Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup samochodu z komisu za zaniżoną fakturę i wezwanie do urzędu skarbowego

Autor: Artur Nowak • Opublikowane: 07.06.2010

Rok temu kupiłem samochód w komisie za kwotę 15 000 zł, jednak faktura (typu VAT marża) została wystawiona na 5000 zł, czyli została zaniżona. Obecnie dostałem wezwanie z urzędu skarbowego, który przeprowadza kontrolę w tym komisie. Jakie konsekwencje mi grożą, jeśli przyznam się do podpisania faktury z zaniżoną wartością? Czy mogę ewentualnie nie odpowiadać na zadawane pytania? Co powinienem zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli został Pan wezwany w charakterze świadka (a nie strony), odmowa złożenia zeznań wiąże się z możliwością nałożenia na Pana kary porządkowej w wysokości do 2500 zł (art. 262 ust. 1 Ordynacji podatkowej), zatem w opisanych przez Pana okolicznościach, nie może uchylić się Pan od odpowiedzi na zadane pytania.

 

Ciężko stwierdzić, jak może Pan wybrnąć poprzez swoje zeznania z tej kłopotliwej sytuacji, w której jako nabywca nie jest Pan niczemu winny. Podejrzanym jest oczywiście właściciel komisu, który poprzez zaniżenie podstawy opodatkowania może podlegać odpowiedzialności karno-skarbowej.

 

Generalnie również Panu mogą grozić określone konsekwencje karne, jeśli złoży Pan fałszywe zeznania przed organem podatkowym. Grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 3. Dyskusyjne jest jednak w tej sytuacji, jak można Panu udowodnić składanie fałszywych zeznań, gdy nie było innych świadków dokonanej transakcji. Może Pan przed urzędem skarbowym stwierdzić, że po wpłacie ceny za zakupiony samochód otrzymał Pan fakturę zakupu, której się Pan w ogóle nie przyjrzał i udał się z nią do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu. Późniejsze wykrycie tej nieprawidłowości na fakturze potraktował Pan jako oczywistą pomyłkę wystawcy faktury. Problem może jednak się pojawić, jeśli uczestnikami transakcji były inne osoby, które stwierdzą przed urzędem skarbowym zupełnie coś innego.

 

Podsumowując – odmawiając udzielenia odpowiedzi, narazi się Pan na karę porządkową, zaś składając fałszywe zeznania, narazi się Pan na karę znacznie surowszą. Najrozsądniej moim zdaniem byłoby wyważyć odpowiedź poprzez stwierdzenie, że zauważył Pan błąd dopiero po zarejestrowaniu samochodu, ale potraktował Pan ten błąd jako pomyłkę, która występuje tylko na Pana fakturze.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X plus X =

07.08.2011

ten adwokat to jakiś bat takie tłumaczenie to może sąsiadowi spod płota dawać. jeśli podpisał dokument fakture widział cenę takie tłumaczenie mu nic nie da

xxxmen

»Podobne materiały

Remanent i nadwyżka towaru

W magazynie mamy nadwyżkę towaru, co wynika z faktu, że zakupy materiałów odbywają się „na oko” (są to duże ilości), zawsze z zaokrągleniem w dół. Chciałbym nadwyżkę wykazać jako dochód, czy moje tłumaczenie dotyczące stanu faktycznego przy ewentualnej kontroli zostanie wzięte pod u

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »