.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zabezpieczenie roszczenia o ustanowienie drogi koniecznej

• Autor: Tomasz Ciasnocha

W sądzie toczy się sprawa o ustanowienie służebności drogi koniecznej. W tym czasie właściciel działki, przez którą miałaby przebiegać droga, stara się do tego nie dopuścić – buduje garaż. Co zrobić w tym przypadku? Nie ma innej możliwości przeprowadzenia tej drogi.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ustanowienie drogi koniecznej

W sprawie o ustanowienie drogi koniecznej wnioskodawca, którego nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej, może domagać się przez sąd udzielenia zabezpieczenia poprzez zakazanie właścicielom nieruchomości, przez którą ma przebiegać droga konieczna, stawiania zapór drogowych i prowadzenia robót uniemożliwiających wnioskodawcy korzystanie z przejazdu i przechodu.

 

Podstawę prawną do żądania zabezpieczenia roszczenia o ustanowienie drogi koniecznej stanowią art. 730 i 7301 Kodeksu postępowania cywilnego.

 

Art. 730 mówi, iż „w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku”.

 

Zgodnie z art. 7301 „udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie”.

 

Inaczej mówiąc, w celu zapobiegnięcia prowadzeniu robót przez sąsiada na działce, na której miałaby przebiegać droga do Pańskiej nieruchomości, może Pan wystąpić do sądu o zabezpieczenie roszczenia poprzez nakazanie sąsiadowi zaprzestania prowadzenia robót.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien spełniać wszelkie wymogi stawiane pismu procesowemu, a więc:

 

  1. Oznaczenie sądu, do którego jest skierowany – sąd rejonowy właściwy ze względu na położenie nieruchomości, na której ma przebiegać droga konieczna.
  2. Oznaczenie, iż jest to wniosek o udzielenie zabezpieczenia.
  3. Wskazanie stron postępowania.
  4. Wskazanie, iż domaga się Pan udzielenia zabezpieczenia wraz z dowodami na poparcie swojego wniosku, poprzez uprawdopodobnienie istnienia roszczenia i wykazanie istnienia interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. We wniosku należy wskazać iż prowadzone jest postępowanie w sprawie ustanowienia drogi koniecznej oraz iż sąsiad prowadzi roboty polegające na ... (opis robót, można zrobić zdjęcia) które uniemożliwią zrealizowanie Pańskiego roszczenia.
  5. Wskazanie sposobu zabezpieczenia, tj. nakazanie przez sąd zaprzestania prowadzenia robót do momentu zakończenia postępowania o ustanowienia drogi koniecznej.

 

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien zostać rozpoznany przez sąd bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Tomasz Ciasnocha

Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu