Zabezpieczenie roszczenia o ustanowienie drogi koniecznej

• Autor: Tomasz Ciasnocha

W sądzie toczy się sprawa o ustanowienie służebności drogi koniecznej. W tym czasie właściciel działki, przez którą miałaby przebiegać droga, stara się do tego nie dopuścić – buduje garaż. Co zrobić w tym przypadku? Nie ma innej możliwości przeprowadzenia tej drogi.

Ustanowienie drogi koniecznej

W sprawie o ustanowienie drogi koniecznej wnioskodawca, którego nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej, może domagać się przez sąd udzielenia zabezpieczenia poprzez zakazanie właścicielom nieruchomości, przez którą ma przebiegać droga konieczna, stawiania zapór drogowych i prowadzenia robót uniemożliwiających wnioskodawcy korzystanie z przejazdu i przechodu.

Podstawę prawną do żądania zabezpieczenia roszczenia o ustanowienie drogi koniecznej stanowią art. 730 i 7301 Kodeksu postępowania cywilnego.

Art. 730 mówi, iż „w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku”.

Zgodnie z art. 7301 „udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie”.

Inaczej mówiąc, w celu zapobiegnięcia prowadzeniu robót przez sąsiada na działce, na której miałaby przebiegać droga do Pańskiej nieruchomości, może Pan wystąpić do sądu o zabezpieczenie roszczenia poprzez nakazanie sąsiadowi zaprzestania prowadzenia robót.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien spełniać wszelkie wymogi stawiane pismu procesowemu, a więc:

  1. Oznaczenie sądu, do którego jest skierowany – sąd rejonowy właściwy ze względu na położenie nieruchomości, na której ma przebiegać droga konieczna.
  2. Oznaczenie, iż jest to wniosek o udzielenie zabezpieczenia.
  3. Wskazanie stron postępowania.
  4. Wskazanie, iż domaga się Pan udzielenia zabezpieczenia wraz z dowodami na poparcie swojego wniosku, poprzez uprawdopodobnienie istnienia roszczenia i wykazanie istnienia interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. We wniosku należy wskazać iż prowadzone jest postępowanie w sprawie ustanowienia drogi koniecznej oraz iż sąsiad prowadzi roboty polegające na ... (opis robót, można zrobić zdjęcia) które uniemożliwią zrealizowanie Pańskiego roszczenia.
  5. Wskazanie sposobu zabezpieczenia, tj. nakazanie przez sąd zaprzestania prowadzenia robót do momentu zakończenia postępowania o ustanowienia drogi koniecznej.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien zostać rozpoznany przez sąd bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu.