Niezgłoszenie najmu garażu a podatek

• Autor: Aleksander Słysz

Nie zgłosiłem umowy najmu do urzędu skarbowego; co więcej – nie zawarłem takiej umowy z najemcą. Co mi grozi w obecnej sytuacji? Czy mogę zgłosić najem po fakcie (wynajmuję garaż od kilkunastu miesięcy)?

Niezgłoszenie najmu garażu a podatek

Czy umowę najmu nieruchomości należy zgłosić do urzędu skarbowego?

Nie zgłasza się zawieranych umów najmu do urzędu skarbowego, więc nic złego się nie stało (poprzez samo niezgłoszenie). Nie ma zgłoszeń, nie ma kar za ich niedokonanie.

Na wstępie troszkę teorii – przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, który może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

Osoba fizyczna, która chce uzyskiwać przychody z tytułu wynajmu nieruchomości (również garażu), ma możliwość zakwalifikowania dochodu do:

  1. najmu itp. jako odrębnego źródła przychodu lub
  2. pozarolniczej działalności gospodarczej.

Najem garażu a rozliczenie się z podatkiem

Przy najmie garażu sens ma tylko kwalifikacja przychodu jako odrębnego źródła, w tym źródle do wyboru są formy opodatkowania: ryczałt oraz zasady ogólne.

Ryczałt to w skrócie opodatkowanie przychodu, bez odliczania kosztów uzyskania przychodu i odpisów amortyzacyjnych, stawką 8,5%.

By wybrać ryczałt, podatnik rozpoczynający osiąganie przychodów w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego. Z opodatkowania ryczałtem nie może Pan już skorzystać.

Zostają Panu zatem zasady ogólne, tj. rozliczenie według stawki 18% oraz 32% – opodatkowany jest w tym wypadku dochód, a nie jak przy ryczałcie przychód.

Wykazanie całości dochodów z najmu przy stosowaniu ogólnych zasad opodatkowania

W tej opcji po przekroczeniu kwoty dochodu 3091 zł należy opłacać zaliczki na podatek dochodowy w terminie do 20. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, a za miesiąc grudzień w terminie złożenia zeznania podatkowego (art. 44 ust. 1 pkt 2 i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) wykazanie całości dochodów z najmu przy stosowaniu ogólnych zasad opodatkowania odbywa się corocznie i na formularzu PIT-36.

Zakładam, że sytuacja dotyczy minionego roku, proszę wpłacić zaległe zaliczki na podatek wraz z odsetkami, składając jednocześnie tzw. czynny żal (polecam lekturę: http://eporady24.pl/czynny_zal,artykuly,15,93,569.html) – w zeznaniu rocznym rozliczy Pan dochód globalnie.

Jeśli opisany stan wiąże się z rokiem 2009, musi Pan dodatkowo (oprócz zapłacenia podatku wraz z odsetkami) złożyć PIT-36 za rok 2009; chyba że zapłatę za rok 2009 otrzymał Pan dopiero w roku 2010, wtedy rozlicza Pan jedynie rok 2010 na zasadach, które już wskazałem.