.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Okres ciąży, zwolnienie L4 i urlop macierzyński przy działalności gospodarczej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 17.04.2020

Zastanawiam się nad zmianą pracy. Dostałam propozycję współpracy, która wymaga założenia własnej działalności gospodarczej i świadczenia usług (B2B). W ciągu kilku najbliższych lat planuję założenie rodziny, więc rodzi się pytanie, jak wygląda okres ciąży, zwolnienie L4 na własnej działalności gospodarczej i urlop macierzyński. Czy brak możliwości pracy równa się w tym okresie z brakiem jakichkolwiek dochodów, czy ze względu na opłacane składki będzie należało się jakieś świadczenie chorobowe/zasiłek macierzyński, jeśli tak, to w jakiej wysokości? Czy w okresie ciąży/urlopu macierzyńskiego opłaca się wszystkie składki ZUS, czy są one wstrzymane? Czy tylko zatrudnienie na umowę o pracę zabezpiecza kobiety w takiej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Okres ciąży, zwolnienie L4 i urlop macierzyński przy działalności gospodarczej

Obowiązkowe składki po założeniu działalności

W pierwszej kolejności podkreślić należy, iż prowadząc działalność gospodarczą, jest Pani zobowiązana do opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Dobrowolna jest składka na ubezpieczenie zdrowotne. Godzi się jednak wyraźnie podkreślić, iż zasiłek macierzyński oraz choroby przysługuje jedynie wówczas, jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą na swój wniosek podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

Zasiłek chorobowy – planowanie rodziny

Celem otrzymania zasiłku chorobowego, prócz zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego, konieczne jest terminowe opłacanie składek z tego tytułu nieprzerwanie przez okres 90 dni. Brat terminowej wpłaty powoduje utratę prawa do świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. Będąc na własnej działalności gospodarczej i zachodząc w ciąże może być Pani maksymalnie 270 dni na zasiłku chorobowy, którego wysokość wynosi 100% podstawy wymiaru. Im większy wymiar Pani ustali, tym większy zasiłek chorobowy Pani otrzyma.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego przy własnej działalności

Przechodząc do zasiłku macierzyńskiego, wskazać należy, iż przysługuje on kobiecie prowadzącej działalność gospodarczą, jeżeli w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w czasie urlopu wychowawczego urodziła dziecko.

 

Aktualnie, jeżeli będzie Pani prowadziła działalność krócej aniżeli 12 miesięcy, wówczas początkowo zasiłek macierzyński przyznany zostanie w finalnej wysokości i będzie powiększany o 1/12 za każdy miesiąca opłacania składek przed nabyciem prawa do świadczenia, o którym mowa powyżej.

 

Jako osoba prowadząca działalność ma Pani prawo określić wysokość składek. Im będą one wyższe, tym wyższe będą należne Pani świadczenia, jednak w 2019 r. maksymalna wysokość miesięczna wynosi 11 912,50 zł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »