Finansowe przygotowanie się do ciąży

Prowadzę własną działalność gospodarczą od roku (mały ZUS), zastanawiam się, jak finansowo przygotować się do ciąży. Jak mogłabym uzyskać wyższe świadczenia macierzyńskie w przypadku zajścia w ciążę, czy najlepszym rozwiązaniem byłoby podnieść składkę ZUS(przez jaki okres należy ją opłacać?), czy może poszukać pracy na pół/pełny etat? Chciałabym poznać wszystkie opcje.

Finansowe przygotowanie się do ciąży

W Pani przypadku, aby uzyskać wysoki zasiłek macierzyński, powinna Pani albo zatrudnić się na etacie (przy czym wtedy otrzymałaby Pani zasiłek tylko z umowy o pracę) albo przez rok opłacać wysokie składki z tytułu działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie byłoby najbardziej optymalne.

Osoba zatrudniona na umowę o pracę obowiązkowo podlega ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Przy zbiegu ubezpieczeń z tytułu zatrudnienia i prowadzonej działalności gospodarczej obowiązek opłacania składek z działalności jest zależny od wysokości wynagrodzenia wynikającej z umowy o pracę.

Jeżeli, będąc zatrudnioną na umowie o pracę, otrzymywałaby Pani co najmniej minimalne wynagrodzenie (a zakładam, że tak, bowiem zależy Pani na wysokim zasiłku, więc wynagrodzenie też musi być odpowiednio wysokie), opłacanie składek społecznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jest dobrowolne, obowiązkowa jest wyłącznie składka zdrowotna. Nawet gdyby jednak zdecydowała się Pani na dobrowolne opłacanie składek społecznych z tytułu prowadzonej działalności, prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego otrzymałaby Pani tylko z tytułu umowy o pracę.

Z kolei po ubiegłorocznych zmianach w prawie zasiłek macierzyński dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą liczony jest na mniej korzystnych zasadach niż dotychczas. Obecnie jako podstawa zasiłku brana jest podstawa składek za ostatnie 12 miesięcy. Jeśli więc Pani zajdzie w ciąże i dopiero potem podwyższy składki, to maksymalnie wysokie składki płacić Pani będzie przez 9 miesięcy (do dnia porodu). Czyli świadczenie, które Pani otrzyma, i tak będzie niższe, niż gdyby przez całe 12 miesięcy płaciła Pani wysokie składki.

Stąd – najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zatrudnienie się na podstawie umowy o prace albo opłacanie wysokich składek przez 12 miesięcy przed porodem.