.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Odwieszenie działalności przed porodem a zasiłek macierzyński

Moja żona jest w ciąży, na początku pracowała na umowę-zlecenie, odprowadzając wszystkie składki. Ponieważ zaszła w ciążę i nie mogła wykonywać pracy, dostała zwolnienie lekarskie, na którym pozostaje nieprzerwanie do dziś. W czasie zwolnienia skończyła się jej umowa-zlecenie, co za tym idzie, tytuł zatrudnienia ustał, ale wciąż otrzymuje zasiłek chorobowy do czasu rozwiązania ciąży. Z dniem porodu zasiłek chorobowy zostaje przerwany, a żona staje się osobą bezrobotną bez możliwości skorzystania z zasiłku macierzyńskiego. Przed zajściem w ciążę prowadziła jednocześnie działalność gospodarczą, którą zawiesiła, pracując jeszcze u poprzedniego pracodawcy. Czy jeśli by w tej chwili, tzn. na krótko przed porodem lub od razu po porodzie, odwiesiła działalność, miałaby możliwość skorzystania z zasiłku macierzyńskiego? Czy jest jakiś okres wyczekiwania Jakie składki wtedy musiałaby opłacać? Dodam, że do tej pory korzystała z ulgi ZUS i płaciła minimalne składki.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odwieszenie działalności przed porodem a zasiłek macierzyński

Fot. Fotolia

Prawo do zasiłku macierzyńskiego

Odwieszenie działalności po porodzie nie da Pana żonie prawa do zasiłku macierzyńskiego. Odwieszenie przed – i opłacenie wszystkich składek włącznie ze składką chorobową – jak najbardziej, przy czym na ten okres (opłacania składek) musiałaby zrezygnować ze zwolnienia lekarskiego.

 

O ile prawo do zasiłku chorobowego przysługuje osobie prowadzącej działalność gospodarczą dopiero po upływie tak zwanego okresu wyczekiwania, który trwa 90 dni nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu (3 miesiące opłacania składek), o tyle w przypadku zasiłku macierzyńskiego nie ma okresu wyczekiwania. Wystarczy opłacić przynajmniej jedną składkę na czas, aby otrzymać świadczenia z ZUS-u, przy czym musi to być składka za jeden pełen miesiąc przed porodem (nie krócej).

 

Przy czym przy opłaceniu tylko jednej, nawet najwyższej składki, zasiłek macierzyński otrzymywany przez Pana żonę będzie bardzo niski. Aby otrzymać wysoki zasiłek, składki należy opłacać przez pełne 12 miesięcy przed porodem.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X - II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu