Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odwieszenie działalności przed porodem a zasiłek macierzyński

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 28.12.2018

Moja żona jest w ciąży, na początku pracowała na umowę-zlecenie, odprowadzając wszystkie składki. Ponieważ zaszła w ciążę i nie mogła wykonywać pracy, dostała zwolnienie lekarskie, na którym pozostaje nieprzerwanie do dziś. W czasie zwolnienia skończyła się jej umowa-zlecenie, co za tym idzie, tytuł zatrudnienia ustał, ale wciąż otrzymuje zasiłek chorobowy do czasu rozwiązania ciąży. Z dniem porodu zasiłek chorobowy zostaje przerwany, a żona staje się osobą bezrobotną bez możliwości skorzystania z zasiłku macierzyńskiego. Przed zajściem w ciążę prowadziła jednocześnie działalność gospodarczą, którą zawiesiła, pracując jeszcze u poprzedniego pracodawcy. Czy jeśli by w tej chwili, tzn. na krótko przed porodem lub od razu po porodzie, odwiesiła działalność, miałaby możliwość skorzystania z zasiłku macierzyńskiego? Czy jest jakiś okres wyczekiwania  Jakie składki wtedy musiałaby opłacać? Dodam, że do tej pory korzystała z ulgi ZUS i płaciła minimalne składki.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odwieszenie działalności przed porodem a zasiłek macierzyński

Fot. Fotolia

Odwieszenie działalności po porodzie nie da Pana żonie prawa do zasiłku macierzyńskiego. Odwieszenie przed – i opłacenie wszystkich składek włącznie ze składką chorobową – jak najbardziej, przy czym na ten okres (opłacania składek) musiałaby zrezygnować ze zwolnienia lekarskiego.

 

O ile prawo do zasiłku chorobowego przysługuje osobie prowadzącej działalność gospodarczą dopiero po upływie tak zwanego okresu wyczekiwania, który trwa 90 dni nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu (3 miesiące opłacania składek), o tyle w przypadku zasiłku macierzyńskiego nie ma okresu wyczekiwania. Wystarczy opłacić przynajmniej jedną składkę na czas, aby otrzymać świadczenia z ZUS-u, przy czym musi to być składka za jeden pełen miesiąc przed porodem (nie krócej).

 

Przy czym przy opłaceniu tylko jednej, nawet najwyższej składki, zasiłek macierzyński otrzymywany przez Pana żonę będzie bardzo niski. Aby otrzymać wysoki zasiłek, składki należy opłacać przez pełne 12 miesięcy przed porodem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + dziewięć =

»Podobne materiały

Świadczenie z ZUS przysługujące rodzicom po poronieniu w 8. tygodniu ciąży

Czy po poronieniu w ósmym tygodniu ciąży można otrzymać jakieś świadczenie z ZUS-u? Czy potrzebne jest zaświadczenie ze szpitala (nie otrzymałam go do tej pory)? Czy jeśli poroniłam rok temu, to nie jest jeszcze za późno, żeby starać się o takie świadczenie?

 

Prowadzenie działalności gospodarczej przy pobieraniu świadczenia rehabilitacyjnego

Jednocześnie pracuję i prowadzę działalność gospodarczą. Od pewnego czasu korzystam z zasiłku chorobowego (z tytułu stosunku pracy), teraz przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne. Co powinnam zrobić? Czy muszę zawiesić działalność, którą tak naprawdę prowadzi zaufany pracownik? Czy należy mi s

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »