.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Pomoc małżonka w jednoosobowej działalności gospodarczej w czasie choroby, czy ZUS może zakwestionować zasiłek?

• Data: 13-05-2025 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Moja żona prowadzi JDG, jak również jest zatrudniona na umowę o pracę. Zachorowała i właśnie przeszła na zwolnienie lekarskie. Na czas jej nieobecności, która nie wiemy, ile potrwa, mam ją zastąpić w prowadzeniu firmy – ustanowiła mnie pełnomocnikiem ogólnym w CEIDG oraz do konta bankowego, programu do faktur, skarbówki, ZUS-u. Chcemy być pewni, że w momencie gdy żona będzie na L4, ZUS nie zakwestionuje jej zasiłku chorobowego. Według mnie takie rozwiązanie jest wystarczające, bo z mojej strony będzie to okazjonalna pomoc na czas choroby, czy mam racją? Okazjonalna pomoc małżonka pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, jaką świadczy on osobie prowadzącej działalność gospodarczą, nie wypełnia pojęcia „współpracy” w rozumieniu art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jest to bowiem normalna realizacja obowiązków uregulowanych w art. 23 i 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Proszę o opinię, czy zastosowaliśmy dobre rozwiązanie? Chodzi głównie o wystawianie faktur, płatności za ZUS, do urzędu skarbowego i za usługi, prowadzenie sklepu internetowego, który automatycznie wystawia faktury dla klientów. Jest to kilka faktur dziennie. Czy na tych fakturach powinienem pojawić się ja jako sprzedawca? Czy mogę pozostawić to tak, jak jest (czyli tylko dane firmowe)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pomoc małżonka w jednoosobowej działalności gospodarczej w czasie choroby, czy ZUS może zakwestionować zasiłek?

Kiedy przedsiębiorca traci prawo do zasiłku chorobowego?

W pierwszej kolejności wskazać należy, że przedsiębiorca wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z jego celem, traci prawo do pobierania świadczeń chorobowych. Utrata tego prawa dotyczy całości okresu zasiłkowego – przedsiębiorca zostaje zobowiązany do zwrotu całości uzyskanych świadczeń wraz z odsetkami ustawowymi. Wyjątkiem od powyższego jest fakt przebywania przez ubezpieczonego w szpitalu w związku z chorobą. Co istotne, przez wykonywanie pracy zarobkowej należy rozumieć wykonywanie wszelkich czynności zmierzających do uzyskania dochodu, nawet jeżeli są to czynności niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Istnieją jednak okoliczności, w których podejmowanie danych działań nie zostanie uznane za wykonywanie pracy. Są to czynności, od których dokonania może zależeć prawidłowe funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa – głównie działania o charakterze formalnoprawnym, związane z zatrudnianiem pracowników.

 

Bardzo często jest tak, że aby firma mogła nadal działać (przez okres zwolnienia lekarskiego przedsiębiorcy), jest ustanowiony pełnomocnik. Osoba taka podejmuje wszelkie działania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę. Pierwszym elementem jest udzielenie pełnomocnictwa takiej osobie, a następnie wpis pełnomocnika do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Do zarządzania firmą zasadne będzie udzielenie pełnomocnictwa ogólnego, które jest najszerszą formą pełnomocnictwa i które uprawnia do wykonywania czynności tzw. zwykłego zarządu. Pełnomocnictwo takie powinno być udzielone na piśmie albo tak jak w Pana przypadku ujawnione w CEIDG. Czynności zwykłego zarządu to te związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, w tym zawieranie umów, przyjmowanie płatności, reprezentowanie przed urzędami i sądami. Za czynności zwykłego zarządu są uznawane czynności podejmowane w celu ochrony przedmiotu przedsiębiorstwa (czynności zachowawcze), związane z jego normalną eksploatacją, administracją czy też osiąganiem normalnych korzyści, jakie przedsiębiorstwo ma przynosić. Określa się je jako niezbędne do utrzymania przedsiębiorstwa w ruchu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Granice między pomocą domową a współpracą w świetle przepisów

Jeżeli chodzi o kwestie związane z Pana pomocą – zalecałabym, aby małżonka zawarła z Panem umowę-zlecenia. Prowadzenie firmy wykracza poza realizację obowiązków z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. więc forma zlecenia będzie tutaj najbardziej bezpieczną i taką, której ZUS nie zakwestionuje. Zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych:

 

Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność, zleceniobiorcami oraz z osobami fizycznymi, wskazanymi w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4-5a, uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

 

W tym miejscu należy odnieść się do postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 28 listopada 2023 r. III USK 386/22, w którym wskazano, że: Cechami konstytutywnymi pojęcia „współpraca przy prowadzeniu działalności” są występujące łącznie przesłanki, to jest: (-) istotny dla działalności gospodarczej ciężar gatunkowy działań osoby współpracującej, które nie mogą mieć charakteru wtórnego; (-) bezpośredni związek tych działań z przedmiotem działalności gospodarczej; (-) systematyczność, stabilność i zorganizowanie oraz znaczący czas (długotrwałość) i częstotliwość podejmowanych prac. Ocena, czy pomoc świadczona przez małżonka może być uznana za współpracę, wymaga przy tym uprzedniego zbadania stanu faktycznego nie tylko w zakresie charakteru i rodzaju czynności podejmowanych przez członka rodziny, lecz także czasu potrzebnego na ich wykonanie (w skali dnia, tygodnia, miesiąca), ich znaczenia i wartości dla prowadzonej działalności, a także zorganizowania i powiązania z działalnością gospodarczą. Tutaj zwolnienie lekarskie będzie zapewne przez jakiś dłuższy czas u małżonki, także tzw. okazjonalna pomoc może zostać zakwestionowana przez ZUS, więc lepiej zawrzeć z Panem umowę-zlecenie.

Wystawianie faktur przez pełnomocnika

Odnośnie faktur – sprzedawcą pozostaje firma małżonki, a na dole przy podpisie wystawca dokumentu podpisuje się Pan jako pełnomocnik.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Sklep internetowy i pomoc w tle

Aneta prowadzi sklep internetowy z naturalnymi kosmetykami. Gdy zachorowała i lekarz zalecił jej kilkutygodniowe L4, w firmie nie było pracowników – wszystko robiła sama. Mąż, który znał podstawy obsługi systemu sprzedażowego, został wpisany jako pełnomocnik w CEIDG. Przejął techniczne kwestie – odbierał paczki z hurtowni, monitorował system automatycznego wystawiania faktur, wykonywał przelewy do ZUS i urzędów. Żona nie logowała się do systemów ani nie podejmowała decyzji handlowych. ZUS nie zakwestionował zasiłku, ponieważ czynności męża były formalnie uregulowane i ograniczały się do bieżącego utrzymania sklepu.


Pracownia krawiecka na czas pauzy

Joanna prowadzi jednoosobową pracownię krawiecką i wykonuje zamówienia na miarę. Gdy złamała rękę i nie mogła przez kilka tygodni szyć, jej córka – która wcześniej pomagała okazjonalnie – zaczęła przyjmować klientów i odbierać gotowe materiały z pralni. Choć córka była tylko „pomocą domową”, ZUS po kontroli zażądał zwrotu świadczenia, uznając działania córki za systematyczną współpracę. Dopiero odwołanie i przedstawienie dowodów, że nie było stałego zaangażowania, a pomoc miała charakter incydentalny, odwróciło sprawę na korzyść Joanny.


Biuro rachunkowe pod opieką męża

Magdalena prowadziła małe biuro rachunkowe, zatrudniając jedną osobę. Gdy nagle trafiła do szpitala, jej mąż – emeryt – na podstawie wcześniej udzielonego pełnomocnictwa w CEIDG i banku zajął się przekazywaniem wynagrodzeń, odbieraniem pism z urzędów i komunikacją z klientami. Po powrocie do zdrowia Magdalena uzyskała pozytywną opinię z ZUS – mąż nie przekroczył zakresu czynności zwykłego zarządu, nie podejmował samodzielnych decyzji podatkowych ani nie wystawiał faktur.

Podsumowanie

W czasie niezdolności do pracy przedsiębiorca może ustanowić pełnomocnika, by zapewnić ciągłość działania firmy bez ryzyka utraty zasiłku chorobowego. Kluczowe jest, aby pomoc – zwłaszcza ze strony małżonka – była odpowiednio sformalizowana i nie nosiła cech stałej, zorganizowanej współpracy, co mogłoby zostać zakwestionowane przez ZUS.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej lub przygotowania pisma do ZUS, CEIDG albo urzędu skarbowego? Nasi prawnicy online pomogą Ci bezpiecznie przejść przez formalności związane z prowadzeniem firmy w czasie choroby. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu