.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przerwa w posiadaniu gospodarstwa a ustalenie prawa do emerytury rolniczej

Autor: Michał Berliński • Opublikowane: 06.11.2020

Mąż był od 20 lipca 1995 r. ubezpieczony w KRUS-IE na postawie umowy dzierżawy ziemi. Umowa wygasła 20 lipca 2005 r. Potem była przerwa do 27 września 2005 r., kiedy to mąż został właścicielem ziemi zakupionej notarialnie. Nie ma żadnej przerwy w opłacaniu składek. Nie ma żadnych zaległości w opłacaniu składek. Czy zaistniała sytuacja będzie miała wpływ na ustalenie prawa do pełnej emerytury rolniczej i od kiedy? Czy istotna jest ta przerwa w posiadaniu gospodarstwa, skoro brak jest przerwy w składkach na KRUS?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przerwa w posiadaniu gospodarstwa a ustalenie prawa do emerytury rolniczej

Komu przysługuje emerytura?

Zgodnie z przepisami emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi), który spełnia łącznie następujące warunki:

 

 • osiągnął wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny,
 • podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat – okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to okres ubezpieczenia społecznego rolników począwszy od 1 stycznia 1991 r.

Posiadanie gospodarstwa i opłacanie składek

Do okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, od których zależy prawo do emerytury rolniczej, zalicza się okresy:

 

 • podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983–1990;
 • prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.;
 • od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi. Przepisy emerytalne to przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1383 z późn. zm.).

 

Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że kluczowy tutaj jest okres podlegania ubezpieczeniom i opłacania składek. Dodatkowo warto zerknąć na dokumenty, które należy złożyć do otrzymania emerytury rolniczej:

 

 • konieczne jest w tym przypadku złożenie wniosku o emeryturę na formularzu KRUS SR-20,
 • kwestionariusz dotyczący okresów podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników KRUS SR-21A lub formularz unijny E-207.

 

Do wniosku dołącza się również dowody potwierdzające prawo do przyznania emerytury oraz wpływające na jej wysokość, mogą to być m.in. dokumenty potwierdzające okresy:

 

 • pracy i prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz podlegania z tego tytułu ubezpieczeniu społecznemu rolników i opłacania składek,
 • podlegania ubezpieczeniu społecznemu, jeśli wnioskodawca legitymuje się innym ubezpieczeniem społecznym niż rolnicze,
 • ubezpieczenia przebyte w państwach UE/EOG, Szwajcarii lub w państwach połączonych z Polską umową o zabezpieczeniu społecznym (jeśli wnioskodawca legitymuje się okresami ubezpieczenia za granicą).

Brak przerwy w składkach

W tym miejscu warto wskazać, że powinni Państwo złożyć jedynie dokumenty potwierdzające opłacanie składek, bowiem jeśli chodzi o kwestie formalnoprawne, to nie powinni Państwo opłacać podczas tej przerwy składek KRUS, gdyż nie byli Państwo rolnikami. Jednakże KRUS w mojej ocenie nie wyłapie tej przerwy, tym bardziej, że złożycie Państwo tylko dokumenty potwierdzające opłacanie składek. KRUS nie będzie żądał dokumentów własności nieruchomości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • pięć + I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »