.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przerwa w posiadaniu gospodarstwa a ustalenie prawa do emerytury rolniczej

• Autor: Michał Berliński

Mąż był od 20 lipca 1995 r. ubezpieczony w KRUS-IE na postawie umowy dzierżawy ziemi. Umowa wygasła 20 lipca 2005 r. Potem była przerwa do 27 września 2005 r., kiedy to mąż został właścicielem ziemi zakupionej notarialnie. Nie ma żadnej przerwy w opłacaniu składek. Nie ma żadnych zaległości w opłacaniu składek. Czy zaistniała sytuacja będzie miała wpływ na ustalenie prawa do pełnej emerytury rolniczej i od kiedy? Czy istotna jest ta przerwa w posiadaniu gospodarstwa, skoro brak jest przerwy w składkach na KRUS?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przerwa w posiadaniu gospodarstwa a ustalenie prawa do emerytury rolniczej

Komu przysługuje emerytura?

Zgodnie z przepisami emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi), który spełnia łącznie następujące warunki:

 

  • osiągnął wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny,
  • podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat – okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to okres ubezpieczenia społecznego rolników począwszy od 1 stycznia 1991 r.

Posiadanie gospodarstwa i opłacanie składek

Do okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, od których zależy prawo do emerytury rolniczej, zalicza się okresy:

 

  • podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983–1990;
  • prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.;
  • od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi. Przepisy emerytalne to przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1383 z późn. zm.).

 

Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że kluczowy tutaj jest okres podlegania ubezpieczeniom i opłacania składek. Dodatkowo warto zerknąć na dokumenty, które należy złożyć do otrzymania emerytury rolniczej:

 

  • konieczne jest w tym przypadku złożenie wniosku o emeryturę na formularzu KRUS SR-20,
  • kwestionariusz dotyczący okresów podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników KRUS SR-21A lub formularz unijny E-207.

 

Do wniosku dołącza się również dowody potwierdzające prawo do przyznania emerytury oraz wpływające na jej wysokość, mogą to być m.in. dokumenty potwierdzające okresy:

 

  • pracy i prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz podlegania z tego tytułu ubezpieczeniu społecznemu rolników i opłacania składek,
  • podlegania ubezpieczeniu społecznemu, jeśli wnioskodawca legitymuje się innym ubezpieczeniem społecznym niż rolnicze,
  • ubezpieczenia przebyte w państwach UE/EOG, Szwajcarii lub w państwach połączonych z Polską umową o zabezpieczeniu społecznym (jeśli wnioskodawca legitymuje się okresami ubezpieczenia za granicą).
Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Brak przerwy w składkach

W tym miejscu warto wskazać, że powinni Państwo złożyć jedynie dokumenty potwierdzające opłacanie składek, bowiem jeśli chodzi o kwestie formalnoprawne, to nie powinni Państwo opłacać podczas tej przerwy składek KRUS, gdyż nie byli Państwo rolnikami. Jednakże KRUS w mojej ocenie nie wyłapie tej przerwy, tym bardziej, że złożycie Państwo tylko dokumenty potwierdzające opłacanie składek. KRUS nie będzie żądał dokumentów własności nieruchomości.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Michał Berliński

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Studia ukończył w 2015 roku obroną pracy magisterskiej w Katedrze Prawa Pracy o temacie „Zakaz konkurencji w trakcie i po ustaniu stosunku pracy”. Podczas studiów praktykował w kancelariach adwokackich i radcowskich oraz w prokuraturze, udzielał również porad prawnych w Uniwersyteckiej Poradni Prawnej głównie z zakresu prawa cywilnego oraz rodzinnego. Ukończył aplikację komorniczą w Izbie Komorniczej przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. W 2018 roku uzyskał pozytywny wynik z egzaminu komorniczego i został powołany na stanowisko asesora komorniczego przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Nieprzerwanie od 2015 roku pracuje jako asystent komornika, aplikant, a teraz jako asesor komorniczyi kierownik kancelarii. W 2018 roku ukończył także projekt edukacyjny „Pracownia Liderów Prawa” – program naukowy pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości. Specjalizuje się głównie w prawie cywilnym, rodzinnym, postępowaniu cywilnym oraz egzekucyjnym. Interesuje się również prawem pracy, nieruchomości i ich obrotem, a także prawem nowych technologii i rynkiem e-commerce.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu