.
Mamy 13 516 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Przerwa w posiadaniu gospodarstwa a ustalenie prawa do emerytury rolniczej

Mąż był od 20 lipca 1995 r. ubezpieczony w KRUS-IE na postawie umowy dzierżawy ziemi. Umowa wygasła 20 lipca 2005 r. Potem była przerwa do 27 września 2005 r., kiedy to mąż został właścicielem ziemi zakupionej notarialnie. Nie ma żadnej przerwy w opłacaniu składek. Nie ma żadnych zaległości w opłacaniu składek. Czy zaistniała sytuacja będzie miała wpływ na ustalenie prawa do pełnej emerytury rolniczej i od kiedy? Czy istotna jest ta przerwa w posiadaniu gospodarstwa, skoro brak jest przerwy w składkach na KRUS?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przerwa w posiadaniu gospodarstwa a ustalenie prawa do emerytury rolniczej

Komu przysługuje emerytura?

Zgodnie z przepisami emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi), który spełnia łącznie następujące warunki:

 

 • osiągnął wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny,
 • podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat – okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to okres ubezpieczenia społecznego rolników począwszy od 1 stycznia 1991 r.

Posiadanie gospodarstwa i opłacanie składek

Do okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, od których zależy prawo do emerytury rolniczej, zalicza się okresy:

 

 • podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983–1990;
 • prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.;
 • od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi. Przepisy emerytalne to przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1383 z późn. zm.).

 

Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że kluczowy tutaj jest okres podlegania ubezpieczeniom i opłacania składek. Dodatkowo warto zerknąć na dokumenty, które należy złożyć do otrzymania emerytury rolniczej:

 

 • konieczne jest w tym przypadku złożenie wniosku o emeryturę na formularzu KRUS SR-20,
 • kwestionariusz dotyczący okresów podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników KRUS SR-21A lub formularz unijny E-207.

 

Do wniosku dołącza się również dowody potwierdzające prawo do przyznania emerytury oraz wpływające na jej wysokość, mogą to być m.in. dokumenty potwierdzające okresy:

 

 • pracy i prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz podlegania z tego tytułu ubezpieczeniu społecznemu rolników i opłacania składek,
 • podlegania ubezpieczeniu społecznemu, jeśli wnioskodawca legitymuje się innym ubezpieczeniem społecznym niż rolnicze,
 • ubezpieczenia przebyte w państwach UE/EOG, Szwajcarii lub w państwach połączonych z Polską umową o zabezpieczeniu społecznym (jeśli wnioskodawca legitymuje się okresami ubezpieczenia za granicą).

Brak przerwy w składkach

W tym miejscu warto wskazać, że powinni Państwo złożyć jedynie dokumenty potwierdzające opłacanie składek, bowiem jeśli chodzi o kwestie formalnoprawne, to nie powinni Państwo opłacać podczas tej przerwy składek KRUS, gdyż nie byli Państwo rolnikami. Jednakże KRUS w mojej ocenie nie wyłapie tej przerwy, tym bardziej, że złożycie Państwo tylko dokumenty potwierdzające opłacanie składek. KRUS nie będzie żądał dokumentów własności nieruchomości.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • VIII minus IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl