.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ubezpieczenie w KRUS-ie a praca za granicą

Od kilku lat pracuję legalnie za granicą na umowę o pracę. Pół roku temu moja ciocia, która ma gospodarstwo rolne, pozwoliła mi się zameldować u niej i zaczęliśmy opłacać składki KRUS na moje nazwisko. Chodziło o to, żebym miał ubezpieczenie oraz lata pracy w Polsce. Dowiedziałem się jednak, że równoczesne ubezpieczenie w KRUS i praca za granicą jest niezgodne z przepisami. Co powinienem zrobić? Czy mogę kontynuować ubezpieczenie w KRUS-ie, czy też lepiej z niego zrezygnować, żeby nie wpakować się w kłopoty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ubezpieczenie w KRUS-ie a praca za granicą

Wyjazd do pracy za granicę a ubezpieczenie w KRUS

Zgodnie z art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników – ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

 

1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,

2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1
– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

 

Osoba, która podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników i która wyjeżdża do innego państwa członkowskiego, aby rozpocząć tam wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej lub pracy najemnej u zagranicznego pracodawcy na podstawie umowy zawartej zgodnie z prawem tego państwa, zobowiązana jest do bieżącego powiadomienia o tym fakcie jednostki KRUS właściwej dla miejsca położenia gospodarstwa rolnego w terminie 14 dni od podjęcia pracy.

Zgłoszenie w KRUS faktu wykonywania pracy za granicą

Jak z tego wynika, jeśli jest Pan zatrudniony za granicą, powinien Pan powiadomić o tym oddział KRUS.

 

Jako osoba pracująca za granicą nie podlega Pan ubezpieczeniu w KRUS i nie jest Pan zgodnie z przepisami rolnikiem. Dlatego też przepisy cytowanej ustawy nie mają do Pana zastosowania. Słowem – nie ma podstaw, aby opłacał Pan składki KRUS.

 

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy prowadzenie działalności gospodarczej oznacza prowadzenie na własny rachunek przez posiadacza gospodarstwa rolnego działalności zawodowej, związanej z tym gospodarstwem, stałej i osobistej oraz mającej charakter wykonywania pracy lub innych zwykłych czynności wiążących się z jego prowadzeniem.

 

Praca ta lub czynności nie muszą mieć charakteru pracy fizycznej. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 30 maja 1988 r. III UZP 8/88 (OSNCP 1988/12 poz. 166) czynności te mogą polegać np. na zarządzaniu gospodarstwem. W takim przypadku zarządzanie gospodarstwem powinno jednak mieć charakter zawodowej, stałej, osobistej i realizującej interesy danej osoby (posiadacza gospodarstwa) działalności rolniczej, mającej charakter pracy lub innych czynności wiążących się z prowadzeniem gospodarstwa.

 

Tak naprawdę Pana ubezpieczenie społeczne z tytułu posiadania gospodarstwa nie powstało, jeśli zameldowanie się w gospodarstwie miało miejsce w czasie pracy za granicą. Nie powinien Pan więc opłacać składek na ubezpieczenie społeczne rolników, bo to zbędny koszt i w sytuacji, gdy KRUS poweźmie informację, że pracuje Pan za granicą – zwróci Panu wszystkie zapłacone składki.

W tej sytuacji powinien Pan przede wszystkim zgłosić do KRUS fakt pracy za granicą, a KRUS wykreśli Pana z ubezpieczenia rolników i zwróci Panu składki.

Jednocześnie pragnę zauważyć, że z tytułu pracy za granicą posiada Pan ubezpieczenie zdrowotne, z którego może Pan korzystać także w Polsce.

 

Dodam jeszcze, że przekroczenie wspomnianego wyżej terminu 14 dni nie spotkają Pana żadne konsekwencje, bowiem przepis stanowi tylko, że ma Pan powiadomić KRUS o fakcie zatrudnienia, ale nie przewiduje za niepowiadomienie żadnych konsekwencji. Zwłaszcza że póki co nie uzyskał Pan żadnych korzyści z bycia ubezpieczonym w KRUS. Najrozsądniejszym wyjściem jest powiadomienie KRUS teraz, że podjął Pan pracę za granicą i zaprzestanie opłacania składek.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu