Wypłata składek KRUS żonie ubezpieczonego

• Opublikowano: 18-08-2022 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Od 2013 roku byłem na KRUS-ie. W 2015 roku wyjechałem za granicę i tam założyłem działalność. Mimo to nadal opłacałem składki w KRUS-ie (jak się okazało – bezpodstawnie, o czym nie wiedziałem). Na nakazie płatniczym jestem z byłą żoną jako udział 1/1. Była już żona złożyła oświadczenie, że od 2015 roku nie pracuję w gospodarstwie, dlatego wniosła o wypłatę tych składek i KRUS bez żadnej konsultacji ze mną wypłacił jej kilka tysięcy złotych. Nie mam możliwości odzyskania tych pieniędzy. Czy KRUS mógł wypłacić byłej żonie (w chwili wypłaty była rozprawa rozwodowa) zwrot moich składek? Ponadto w czasie mojego pobytu za granicą żona składała do KRUS-u zwolnienia na moją osobę i wypłacano jej moje chorobowe.

Wypłata składek KRUS żonie ubezpieczonego

Podleganie ubezpieczeniu KRUS

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników wymienionemu ubezpieczeniu podlega obowiązkowo: rolnik, zamieszkujący i prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także małżonek rolnika oraz domownik stale pracujący w tym gospodarstwie, jeżeli rolnik ten, jego małżonek, domownik, nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty, albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Składki KRUS a praca za granicą

Uznaje się, że rolnik lub domownik podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, jeżeli z tytułu wykonywania pracy (bez względu na wymiar czasu pracy) czy innej aktywności zawodowej, objęty jest obowiązkowymi ubezpieczeniami: emerytalnym i rentowymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121 z późn. zm.). Podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu dotyczy zatem m.in.: osób, które wykonują pracę w ramach umowy agencyjnej, umowy zlecenia; z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, w tym – pozarolniczej działalności gospodarczej, a także w okresach pobierania zasiłku dla bezrobotnych (rejestracja w charakterze bezrobotnego bez prawa do zasiłku nie jest uznawana za podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu). Za osobę podlegającą innemu ubezpieczeniu społecznemu uważa się także osobę objętą zaopatrzeniem emerytalnym, określonym w odrębnych przepisach.

Powyższe oznacza, iż przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu każde inne ubezpieczenie społeczne ma pierwszeństwo przed ubezpieczeniem rolniczym.

Zwrot składek KRUS

KRUS wydał decyzję o ustaniu ubezpieczenia KRUS wstecz z powodu podlegania innemu ubezpieczeniu za granicą.

Stosownie do treści art. 41b ust. 10 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników nadpłacone lub nienależnie opłacone składki podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku – na poczet przyszłych składek, chyba że płatnik złoży wniosek o zwrot składek. Zgodnie z treścią ust. 11 ww. przepisu nadpłacone lub nienależnie opłacone składki nie podlegają zwrotowi, jeżeli od dnia ich opłacenia upłynęło 5 lat.

Musi Pan udać się do KRUS-u i sprawdzić treść oświadczeń i dokumentów złożonych przez Pana żonę. Jeśli gdziekolwiek podrobiła Pana podpis na wniosku, oświadczeniu – jest podstawa do złożenia zawiadomienia do prokuratury.

Zwrot składek na konto byłej żony

KRUS musiał wysłać pieniądze na konto. Natomiast należy pamiętać, że składki opłacone z majątku wspólnego, zwrócone w trakcie trwania wspólności ustawowej stanowią majątek wspólny. W przypadku majątku wspólnego ciężko jest zarzucić drugiemu małżonkowi przywłaszczenie, ale nie jest to niemożliwe.

Składki jako środki ze wspólnego majątku małżonków

W doktrynie i orzecznictwie nie ulega wątpliwości, że mienie wchodzące w skład małżeńskiej wspólności majątkowej może być przedmiotem przestępstwa przywłaszczenia popełnionego przez jednego z małżonków, gdyż dla małżonka stanowi ono mienie częściowo cudze (patrz np. Ryszard A. Stefański: Odpowiedzialność karna za zabór mienia stanowiącego wspólność majątkową, „Prokuratura i Prawo 1995”, Nr 10, str. 117 i nast.). W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 1957 r. (sygn. akt II KO 83/57) słusznie wskazano, że „małżonek, który mieniem ruchomym wchodzącym w skład majątku wspólnego obojga małżonków rozporządza jak własnym, czyniąc to wbrew wyraźnej woli drugiego małżonka, odpowiada za kradzież lub przywłaszczenie – w zależności od okoliczności działania sprawcy”. W późniejszym orzecznictwie precyzowano znamiona występku przywłaszczenia wskazując m.in., że jest to bezprawne, z wyłączeniem osoby uprawnionej, rozporządzenie znajdującym się w posiadaniu sprawcy cudzym mieniem ruchomym przez włączenie go do majątku swojego lub innej osoby i powiększenie w ten sposób swojego lub innej osoby stanu posiadania, czemu musi towarzyszyć tzw. animus rem sibi habendi, tj. zamiar zatrzymania cudzego mienia ruchomego dla siebie lub innej osoby, bez żadnego ku temu tytułu (wyrok SN z dnia 6 stycznia 1978 r., sygn. akt V KR 197/77).

Proszę więc udać się do KRUS-u, sprawdzić dokumenty, na tej podstawie rozważyć zgłoszenie do prokuratury popełnienia przestępstwa przez byłą żonę. Jeśli żona fałszowała ponadto zwolnienia lekarskie i pobierała zasiłki – to także powinien Pan zgłosić.