Pozew o wydanie rzeczy

• Autor: Monika Cieszyńska

Tylko ja dziedziczę spadek po moim ojcu. Problem jest taki, że brat ojca utrudnia mi przejęcie majątku spadkowego. Porusza się samochodem ojca i nie chce go wydać. Posiadam akt poświadczenia dziedziczenia. Co robić? Ktoś mi mówił, że powinienem złożyć pozew o wydanie rzeczy. Jak napisać taki pozew?

Pozew o wydanie rzeczy

Powództwo o wydanie rzeczy należącej do spadku

W takiej sytuacji faktycznie należy wytoczyć tzw. powództwo o wydanie rzeczy należącej do spadku.

W pozwie o wydanie rzeczy należy oznaczyć sąd właściwy do rozpoznania sprawy, strony postępowania (w taki sposób, aby możliwe było ich wezwanie), wartość przedmiotu sporu oraz rzecz, która ma zostać wydana (tj. należy podać dane identyfikujące pojazd, np. markę samochodu, nr rejestracyjny, rok produkcji).

Sądem właściwym będzie sąd rejonowy, wydział cywilny miejsca ostatniego zamieszkania spadkodawcy (czyli Pana ojca).

Strony postępowania to powód i pozwany. Pozwanym będzie osoba, która włada rzeczą należącą do spadku, lecz spadkobiercą nie jest. Pan natomiast będzie powodem.

Wartością przedmiotu sporu będzie wartość rzeczy (czyli w Pana przypadku samochodu).

Od wartości przedmiotu sporu zależy opłata sądowa od pozwu i wynosi ona 5% wartości przedmiotu sporu. Do pozwu należy załączyć dowód uiszczenia opłaty. W razie wygrania sprawy sąd co do zasady powinien zasądzić na Pana rzecz zwrot kosztów procesu (w tym poniesionej opłaty), dlatego też w pozwie oprócz żądania wydania rzeczy należy wnieść o zasądzenie od pozwanego kosztów procesu według norm prawem przepisanych.

Opłatę od pozwu można uiścić na rachunek bankowy sądu lub w kasie sądu.

Jak napisać pozew o wydanie rzeczy?

Pozew o wydanie rzeczy należy uzasadnić i podpisać pismem własnoręcznym.

Do pozwu należy też załączyć poświadczony akt dziedziczenia w celu wykazania, iż jest Pan spadkobiercą oraz dowód, iż samochód należał do ojca w chwili jego śmierci. Dowodem może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia stanu faktycznego oraz potwierdzenia prawdziwości Pana twierdzeń, np. dowód z dokumentów, z przesłuchania świadków.

Pozew o wydanie rzeczy należy złożyć do sądu w 2 egzemplarzach. Pozew można złożyć albo za pośrednictwem poczty listem poleconym, albo osobiście w biurze podawczym sądu (w tym ostatnim przypadku proszę mieć dodatkowy egzemplarz pozwu dla siebie, na którym uzyska Pan potwierdzenie wpływu).

Trudno powiedzieć, jak długo będzie trwał proces. Wszystko zależy od sprawności konkretnego sądu oraz postępowania dowodowego, które będzie trzeba przeprowadzić.