.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Pozew o wydanie rzeczy

• Autor: Monika Cieszyńska

Tylko ja dziedziczę spadek po moim ojcu. Problem jest taki, że brat ojca utrudnia mi przejęcie majątku spadkowego. Porusza się samochodem ojca i nie chce go wydać. Posiadam akt poświadczenia dziedziczenia. Co robić? Ktoś mi mówił, że powinienem złożyć pozew o wydanie rzeczy. Jak napisać taki pozew?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pozew o wydanie rzeczy

Powództwo o wydanie rzeczy należącej do spadku

W takiej sytuacji faktycznie należy wytoczyć tzw. powództwo o wydanie rzeczy należącej do spadku.

 

W pozwie o wydanie rzeczy należy oznaczyć sąd właściwy do rozpoznania sprawy, strony postępowania (w taki sposób, aby możliwe było ich wezwanie), wartość przedmiotu sporu oraz rzecz, która ma zostać wydana (tj. należy podać dane identyfikujące pojazd, np. markę samochodu, nr rejestracyjny, rok produkcji).

 

Sądem właściwym będzie sąd rejonowy, wydział cywilny miejsca ostatniego zamieszkania spadkodawcy (czyli Pana ojca).

 

Strony postępowania to powód i pozwany. Pozwanym będzie osoba, która włada rzeczą należącą do spadku, lecz spadkobiercą nie jest. Pan natomiast będzie powodem.

 

Wartością przedmiotu sporu będzie wartość rzeczy (czyli w Pana przypadku samochodu).

 

Od wartości przedmiotu sporu zależy opłata sądowa od pozwu i wynosi ona 5% wartości przedmiotu sporu. Do pozwu należy załączyć dowód uiszczenia opłaty. W razie wygrania sprawy sąd co do zasady powinien zasądzić na Pana rzecz zwrot kosztów procesu (w tym poniesionej opłaty), dlatego też w pozwie oprócz żądania wydania rzeczy należy wnieść o zasądzenie od pozwanego kosztów procesu według norm prawem przepisanych.

 

Opłatę od pozwu można uiścić na rachunek bankowy sądu lub w kasie sądu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jak napisać pozew o wydanie rzeczy?

Pozew o wydanie rzeczy należy uzasadnić i podpisać pismem własnoręcznym.

 

Do pozwu należy też załączyć poświadczony akt dziedziczenia w celu wykazania, iż jest Pan spadkobiercą oraz dowód, iż samochód należał do ojca w chwili jego śmierci. Dowodem może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia stanu faktycznego oraz potwierdzenia prawdziwości Pana twierdzeń, np. dowód z dokumentów, z przesłuchania świadków.

 

Pozew o wydanie rzeczy należy złożyć do sądu w 2 egzemplarzach. Pozew można złożyć albo za pośrednictwem poczty listem poleconym, albo osobiście w biurze podawczym sądu (w tym ostatnim przypadku proszę mieć dodatkowy egzemplarz pozwu dla siebie, na którym uzyska Pan potwierdzenie wpływu).

 

Trudno powiedzieć, jak długo będzie trwał proces. Wszystko zależy od sprawności konkretnego sądu oraz postępowania dowodowego, które będzie trzeba przeprowadzić.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu