Wymeldowanie męża z mieszkania

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Jestem mężatką od ponad sześciu lat. Mój mąż jest alkoholikiem. W ogóle nam się nie układa, złożyłam już pozew o rozwód. Obecnie razem mieszkamy w lokalu, który należy tylko do mnie. Mąż ma bardzo duże oszczędności, bez problemu może kupić sobie własne mieszkanie. Jednak wcale nie zamierza się wyprowadzić. Jak go do tego zmusić? Czy mogę sama wymeldować męża z mieszkania? Czy to coś da?

Wymeldowanie męża z mieszkania

Czy mąż ma prawo przebywać w mieszkaniu należącym do majątku osobistego żony mimo jej sprzeciwu?

Dopóki sąd nie orzeknie rozwodu, Pani małżonek ma prawo przebywać w mieszkaniu, nawet jeżeli stanowi ono Pani wyłączną własność. Uprawnienie to wynika z art. 281 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), który stanowi:

„Art. 281. Jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego”.

Jak czytamy w Komentarzu [Dolecki H. (red.), Sokołowski T. (red.), Andrzejewski M., Lutkiewicz-Rucińska A., Olejniczak A., Sylwestrzak A., Zielonacki A., LEX 2010]:

„W art. 281 k.r.o. wzmocniono sytuację jednego małżonka do mieszkania należącego wyłącznie do drugiego z nich, przyznając mu prawo do korzystania z mieszkania należącego wyłącznie do drugiego małżonka. Takie rozwiązanie jest zgodne z europejskimi standardami prawnymi: Rekomendacja nr R(81) 15 w sprawie praw małżonków do zajmowania mieszkania rodzinnego oraz korzystania z przedmiotów gospodarstwa domowego, przyjęta przez Komitet Ministrów Rady Europy w dniu 16 października 1981 r.”.

Ponadto małżonek ma „odpowiednie” uprawnienie do używania przedmiotów stanowiących wyposażenie tego mieszkania (meble i urządzenia domowe).

Czy po rozwodzie żona może wymeldować męża z należącego do niej mieszkania?

Sytuacja zmieni się po rozwodzie. Przepis art. 281 K.r.o. nie będzie miał zastosowania i będzie mogła Pani zażądać, aby eksmałżonek opuścił mieszkanie.

Jeśli nie będzie chciał tego zrobić, będzie musiała Pani wytoczyć przeciw niemu tzw. powództwo negatoryjne o zaprzestanie naruszania Pani prawa własności. Podstawę powództwa stanowi art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego.

„Art. 222. (…)

§ 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń”.

Jeśli chodzi o wymeldowanie męża z Pani mieszkania, to nie jest to rozwiązanie na pozbycie się go z mieszkania. Meldunek nie ma żadnego znaczenia prawno-rzeczowego, tzn. sam fakt zameldowania w mieszkaniu nie daje małżonkowi prawa do przebywania w mieszkaniu ani nie pozbawia go tego prawa w przypadku wymeldowania. Meldunek jest czynnością administracyjną o charakterze ewidencyjnym – ma na celu wskazanie, gdzie dana osoba przebywa.

Nawet po rozwodzie, jeżeli mąż nie opuści dobrowolnie mieszkania, a Pani nie spowoduje jego eksmisji, nie będzie mogła Pani wymeldować męża z mieszkania, jeśli będzie on w tymże mieszkaniu przebywał.

Mogłaby Pani wymeldować męża z mieszkania nawet przed orzeczeniem rozwodu (kiedy mężowi przysługuje jeszcze prawo do przebywania w mieszkaniu na podstawie art. 281 K.r.o.), jeżeli mąż wyprowadziłby się na okres powyżej 3 miesięcy.