Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej

• Opublikowano: 10-08-2023 • Autor: Adam Nowak

Nie jestem płatnikiem podatku VAT. Jest to jednoosobowa działalność gospodarcza – usługi BHP i przeciwpożarowe. Wszystkie usługi wykonuję na terenie podmiotów, z którymi mam podpisane umowy. Biorąc pod uwagę koszty utrzymania biura, planuję z niego zrezygnować. Czy w CEIDG mogę wskazać po prostu adres do doręczeń (miejsce zamieszkania) i nim operować w korespondencji z podmiotami (np. na zaświadczeniach okresowych, szkoleniach BHP, rachunkach, pieczątkach itp.)? Czy nadal muszę mieć biuro, czyli stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej?

Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej

Dane podlegające wpisowi do CEIDG

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy CEIDG „wpisowi do CEIDG podlegają następujące dane ewidencyjne:

  • adres do doręczeń oraz – jeżeli przedsiębiorca takie miejsce posiada – adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej; dane dotyczące adresu są zgodne z oznaczeniami kodowymi przyjętymi w krajowym rejestrze urzędowym podziału terytorialnego kraju, o ile to w danym przypadku możliwe (pkt 6);
  • inne niż wymienione w pkt 6 dane kontaktowe przedsiębiorcy, w szczególności adres poczty elektronicznej, adres strony internetowej, numer telefonu, o ile dane te zostały zgłoszone przez przedsiębiorcę we wniosku o wpis do CEIDG (pkt 7)”.

Miejsce wykonywania działalności gospodarczej

Z objaśnień do wypełnienia formularza CEIDG-1 wynika między innymi, że: „Stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej – podaj najważniejsze stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej, w którym planujesz zarządzać całą firmą. Takim miejscem może być biuro, sklep, punkt przyjmowania usług, magazyn, plac, twoje mieszkanie. Adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej może być tylko na terenie Polski. Adres ten będzie w wyszukiwarce przedsiębiorców widoczny dla każdego. Masz obowiązek posiadać tytuł prawny do lokalu, którego adres podajesz w tej sekcji. Najczęściej spotykanymi tytułami prawnymi do nieruchomości są: prawo własności, prawo użytkowania wieczystego, użytkowanie, dzierżawa, najem.

Jeśli masz stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej, to musisz je podać. Jeśli nie masz stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej (np. świadczysz usługi u klientów), nie musisz we wniosku o wpis do CEIDG wskazywać stałego miejsca wykonywania działalności. W takim przypadku zaznacz: »Brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej«, wtedy do celów podatkowych i ubezpieczeniowych przyjęty zostanie twój adres zamieszkania, a jedynym widocznym dla każdego adresem w wyszukiwarce przedsiębiorców będzie twój adres do doręczeń.

W pozycji 3 – adres zamieszkania – trzeba podać faktyczne miejsce zamieszkania (nie zameldowania). Może to być adres polski (wtedy zadecyduje o przynależności do urzędu skarbowego) lub zagraniczny. Ten adres nie jest publikowany we wpisie CEIDG, zostanie jedynie przekazany do wiadomości urzędu skarbowego, ZUS (KRUS) oraz GUS. Adres musi być aktualny i zgodny ze stanem rzeczywistym. Na ten adres przedsiębiorca otrzymuje korespondencję z urzędu skarbowego, jeżeli nie wybierze formy elektronicznej. Nie można zapomnieć o aktualizacji informacji adresowych w ciągu 7 dni od dnia zmiany adresu zamieszkania, np. na skutek przeprowadzki). W tym celu składa się wniosek o zmianę wpisu w CEIDG. W tej pozycji formularza wskazuje się też m.in. opis nietypowego miejsca. W opisie nietypowego miejsca można podać dodatkowe informacje dotyczące adresu i doprecyzować dokładnie położenie nieruchomości, np. budynek ma dodatkową numerację, osobne wejście itd.”.

Z powyższego wynika zatem, że dopuszczalne jest posiadanie wyłącznie adresu do doręczeń (który może być zbieżny z miejscem zamieszkania). W takim przypadku w wyszukiwarce CEIDG adresem widocznym dla innych przedsiębiorców będzie adres do doręczeń i tym adresem może się Pan posługiwać zarówno w kontaktach z kontrahentami, jak i w kontaktach z organami administracji (np. US).