Zgłoszenie budowy domków letniskowych na działce

• Opublikowano: 03-08-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Jestem właścicielką działki rolnej o wielkości 1200 m2, na której postawiłam domek holenderski. Planuję dodatkowo wybudować na niej domek drewniany do 70 m2 (niezwiązany trwale z gruntem). W jaki sposób uregulować prawnie przedmiotowe obiekty na działce? Jakich zgłoszeń dokonać?

Zgłoszenie budowy domków letniskowych na działce

Warunki postawienia domku na zgłoszenie

Na wstępie wskazuję, że możliwość posadowienia zarówno domku holenderskiego, jak i domku drewnianego o powierzchni do 70 m2 (nawet jako obiektów niezwiązanych trwale z gruntem) wymaga spełnienia kilku warunków. Pierwszym i istotnym warunkiem jest zgodność takiej inwestycji z przeznaczeniem działki. Jeżeli dla danego obszaru obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (zwany dalej: MPZP), wówczas taka inwestycja musi być zgodna z planem. Jeżeli nie ma tam MPZP, okazać się może, że będzie wymagana decyzja o warunkach zabudowy dla zlokalizowania opisanych przez Panią obiektów. Z doświadczenia mogę wskazać, że np. jeśli działka jest terenem rolnym, to posadowienie domku dopuszczalnego na zgłoszenie robót budowlanych wymaga również przedłożenia takiej decyzji, jeśli nie ma tam MPZP.

Nadto zaznaczam, że Prawo budowlane przewiduje tzw. tymczasowy obiekt budowlany, przez który należy rozumieć „Obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe, przenośne wolno stojące maszty antenowe”.

Brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę

Jednocześnie wskazuję, że w rozumieniu art. 29 ust. 1 pkt 7 Prawa budowlanego „Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia budowa tymczasowych obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce – w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu”. Niemniej jednak zaznaczam, że „Tymczasowy obiekt budowlany, posadowiony zgodnie z warunkami określonymi w ustawie p.b., jednak nierozebrany lub nieprzeniesiony w inne miejsce przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu przestaje być obiektem budowlanym, którego budowa nie wymaga pozwolenia na budowę” (wyr. WSA w Warszawie z dnia 16 listopada 2022 r., sygn. akt VII SA/Wa 1575/22). Zatem „Na podstawie zgłoszenia można zrealizować tymczasowy obiekt budowlany, który nie może być związany trwale z gruntem i musi być przeznaczony do rozbiórki lub przeniesienia w okresie wskazanym w przepisie art. 29 ust. 1 pkt 7 p.b.” (wyr. WSA w Olsztynie z dnia 25 lutego 2021 r., sygn. akt II SA/Ol 8/21).

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że „Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, a położonych na terenie budowy. Objęte tym przepisem obiekty winny być funkcjonalnie i czasowo powiązane z realizacją robót budowlanych prowadzonych na podstawie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Jednak parkowanie samochodu osobowego w przedmiotowym obiekcie świadczy o garażowym jego przeznaczeniu. Samo przy tym umieszczenie w spornym blaszaku materiałów budowlanych stwarza jedynie pozór legalnego wykorzystywania tego obiektu, zmierzający do ominięcia wymaganej reglamentacji prawnobudowlanej” (wyr. NSA z dnia 30 maja 2019 r., sygn. akt II OSK 1344/18).

Jeżeli chce Pani zlokalizować na działce obiekt o powierzchni powyżej 35 m2 i nie byłby to obiekt tymczasowy, wówczas wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Również dla obiektu tymczasowego, który miałby znajdować się na działce przez okres ponad 180 dni, należałoby uzyskać pozwolenie na budowę.

Dodam, że Prawo budowlane dopuszcza również budowę na zgłoszenie wolno stojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych, budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Zatem wymagane byłoby dla posadowienia domku drewnianego wykazanie przesłanki „zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych”.

Postawienie domku letniskowego

Jeżeli nie zgłosi Pani budowy domku drewnianego jako domku o powierzchni do 70 m2, to pozostaje procedura obiektu tymczasowego, która w mojej ocenie jest bardziej skomplikowana, gdyż wymaga finalnie uzyskania pozwolenia na budowę. Niemniej jednak w pierwszym kroku należy ustalić, czy dla działki obowiązuje MPZP, czy też wymagane będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy celem ustalenia odpowiedniego przeznaczenia działki. Jeśli nie jest Pani rolnikiem, to na działce rolnej nie będzie najprawdopodobniej możliwości realizacji opisanej inwestycji.