Zadłużenie nieruchomości przez współwłaściciela, co zrobić?

• Opublikowano: 03-08-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

W 2012 roku zmarła moja babcia. W testamencie zapisała dom w dwóch równych częściach na mnie i moją siostrę (na chwilę obecną niepełnoletnią). Dodatkowo w testamencie jest zapisek, który mówi o tym, że moja matka ma mieć tam możliwość dożywotniego mieszkania. Niestety życie potoczyło się w ten sposób, że moje relacje z rodziną, w tym z mamą i ojczymem, który mieszkają w domu, który dostałam w spadku, bardzo się popsuły i na dzień dzisiejszy nie mamy ze sobą kontaktu. Kiedy jeszcze mieszkałam w tamtym domu, robili wszystko, aby mi uprzykrzyć życie, co poskutkowało moją wyprowadzką stamtąd. Teraz nie pozwalają mi tam przebywać, mieszkać, podejmować żadnych decyzji, używają mojej części domu jak swojej i nie mogę nic z tym zrobić. Nie mieszkam i nie ingeruje w tę nieruchomość od kilku ładnych lat. Niedawno okazało się, że dom jest zadłużony, ponieważ mama i ojczym nie opłacają podatków, wywozu nieczystości itp. Urząd wymaga opłat ode mnie jako współwłaścicielki (była sprawa sądowa po śmierci babci o podział, natomiast nie ma w dalszym ciągu aktu notarialnego). Chciałabym się dowiedzieć czy jest jakiś sposób, abym nie musiała tego płacić za nich, ponieważ wydaje mi się to co najmniej niesprawiedliwe. Ponadto – czy po takim czasie od śmierci spadkodawcy mam możliwość pozbycia się w jakiś sposób swojej części spadku, skoro i tak nie dają mi możliwości przebywania tam, mieszkania, a jedynie wymagają, abym płaciła zadłużenia? Czy mogę się tego w jakiś sposób zrzec? Przekazać?

Zadłużenie nieruchomości przez współwłaściciela, co zrobić?

Obowiązki współwłaściciela nieruchomości

Niestety Pani jako współwłaściciel ma obowiązek ponosić opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości – jeżeli jednak z niej Pani nie korzysta, a robią to rodzice, to po dokonaniu płatności posiada Pani roszczenie regresowe w stosunku do rodziców o zwrot dokonanych opłat. Jednak jeżeli dobrowolnie nie będą chcieli zwrócić płatności – pozostaje tylko droga sądowa.

Całkiem jednak osobno powinna Pani jak najszybciej zainicjować sprawę o dział spadku po babci ze wskazaniem roszczenia przyznania całości na rzecz siostry – albowiem to ona tam zamieszkuje z Pani obowiązkiem spłaty. Jeżeli siostra i rodzice nie mają finansowych możliwości Pani spłaty – dokonanie sprzedaży nieruchomości i podział środków zgodnie z posiadanym udziałem.

Dział spadku

Zgodnie bowiem z art. 211 Kodeksu cywilnego „każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości”. W chwili obecnej współwłaścicielami nieruchomości są osoby będące spadkobiercami po zmarłej, a więc Pani i siostra.

Zgodnie natomiast z art. 212:

„§ 1. Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi.

§ 2. Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

§ 3. Jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych”.

Dział może nastąpić poprzez przyznanie jednemu spadkobiercy całości z obowiązkiem lub bez obowiązku spłaty pozostałych lub także sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji – co jest ostatecznością. Należy więc podnieść, iż wniosek o dział spadku powinien złożyć przynajmniej jeden ze spadkobierców do sądu rejonowego właściwego miejscowo dla położenia masy spadkowej, a więc nieruchomości.

We wniosku należy wskazać postanowienie o stwierdzeniu nabyciu spadku, spadkobierców, wartość masy spadkowej i proponowany podział. Postępowanie może odbyć się także przed notariuszem – wtedy jednak konieczna jest wspólna zgoda na dział spadku. Przed sądem nie ma takiej konieczności, bowiem sąd i tak dokona działu spadku – nawet gdy jedna ze stron nie będzie wyrażała na to zgody. Dlatego w mojej ocenie jest to dla Pani jedyne rozwiązanie.