.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Nieodpłatne ustanowienie prokurenta

• Opublikowano: 03-09-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Partner prowadzi jednoosobową działalność i chce nieodpłatnie uczynić mnie prokurentem, aby w przypadku problemów zdrowotnych lub śmierci pozamykać niedokończone sprawy względem klientów i urzędów. Czy można pełnić tę funkcję nieodpłatnie i nie płacić w związku z tym ZUS-U i podatku? Jak stworzyć taki dokument, aby wpisać do CEIDG?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nieodpłatne ustanowienie prokurenta

Prokurent jako zarządca sukcesyjny

W opisanej przez Panią sytuacji lepszym rozwiązaniem jest ustanowienie Pani jako prokurenta z zaznaczeniem, że z chwilą śmierci przedsiębiorcy Pani jako prokurent stanie się zarządcą sukcesyjnym. Z opisu okoliczności przez Panią podanych wynika, że Pani głównym zadaniem będzie ewentualne dokończenie spraw związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą Pani partnera po jego śmierci. Wobec powyższego ustanowienie Pani jako pełnomocnika jest niezasadne, gdyż zgodnie z art. 101 §2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360) umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Natomiast w Państwa przypadku nie ma takiego stosunku prawnego, który by to uzasadniał. Natomiast w sytuacji ustanowienia Pani jako prokurenta to:

 

  • Śmierć partnera nie spowoduje wygaśnięcia prokury.
  • Mocodawca może zastrzec, że z chwilą jego śmierci wskazany prokurent czyli Pani stanie się zarządcą sukcesyjnym (zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz.U. z 2021 r., poz. 170). Co ważne, powołanie zarządcy sukcesyjnego przez przedsiębiorcę oraz wyrażenie zgody osoby powołanej na zarządcę sukcesyjnego na pełnienie tej funkcji wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

 

Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. z 2021 r., poz. 170) zarząd sukcesyjny obejmuje zobowiązanie do prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku oraz umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa w spadku.

 

Jeżeli chodzi o wzór takiego dokumentu, to załączam go do odpowiedzi. Kolejnym dokumentem przy wykorzystaniu omawianego wariantu jest oświadczenie Pani o zgodzie na pełnienie tej funkcji:

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zgłoszenie prokury do CEIDG

Następnie informacje o udzieleniu Pani prokury oraz o tym, że będzie Pani w przyszłości zarządcą sukcesyjnym należy zgłosić do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zgłoszenia można dokonać przez stronę internetową: https://www.biznes.gov.pl/pl, wybierając „Zmień dane w CEIDG”. Odnośnie kwestii odpłatności to wskazuję, że nie musi Pani pobierać za to wynagrodzenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu