Kto może wystawić świadectwo energetyczne i co powinno zawierać?

• Opublikowano: 20-09-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Wynajmuję mieszkanie w Waeszawie. Agent powiadomił mnie, że od 28 kwietnia zmieniła się ustawa energetyczna i lokale pod najem lub na sprzedaż muszą mieć świadectwo energetyczne. Mieszkanie ma 57 m2. Napisałam do spółdzielni i dostałam informację, że oni takiego świadectwa nie wystawiają. Mogą mi jedynie przekazać dane techniczne budynku. Kto w takim razie może wystawić świadectwo energetyczne? Co powinno się w nim znaleźć?

Kto może wystawić świadectwo energetyczne i co powinno zawierać?

Świadectwo energetyczne

W pierwszej kolejności wskazać należy, że świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, a zatem energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych także oświetlenia. Obowiązek posiadania tego dokumentu wynika z prawa europejskiego. Cel, który przyświecał wprowadzeniu obowiązku posiadania takiego dokumentu, to promowanie budownictwa efektywnego energetycznie, a także zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach. Dzięki informacjom zawartym w tym dokumencie właściciel, najemca lub użytkownik budynku jest w stanie określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a zatem również koszt utrzymania związany z zużyciem energii.

Podkreślić należy, że zasady sporządzania i przekazywania świadectwa charakterystyki energetycznej budynków zostały określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. z 2021 r., poz. 497). Zgodnie z art. 4 przedmiotowej ustawy „Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się na podstawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 15, tj. rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (Dz. U. z 2015 r., poz. 376, z 2017 r., poz. 22 oraz z 2019 r., poz. 1829). Sporządzając świadectwo charakterystyki energetycznej, uwzględnia się parametry techniczne konstrukcji i instalacji budynku oraz parametry techniczne źródła ciepła zasilającego budynek lub część budynku. Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków”.

Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 przedmiotowej ustawy „Właściciel lub zarządca budynku lub części budynku lub osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, zapewnia sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku lub części budynku:

1) zbywanego na podstawie umowy sprzedaży;

2) zbywanego na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;

3) wynajmowanego.

Obowiązki te nie dotyczą budynku:

1) podlegającego ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;

2) używanego jako miejsce kultu i do działalności religijnej;

3) przemysłowego oraz gospodarczego niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego;

4) mieszkalnego, przeznaczonego do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;

5) wolnostojącego o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2;

6) gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2·rok)”.

Przeczytaj też: Prace remontowe w bloku

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Co zawiera świadectwo charakterystyki energetycznej?

Jeżeli chodzi o treść świadectwa charakterystyki energetycznej, to zawiera ono:

„1) dane identyfikacyjne budynku lub części budynku;

2) charakterystykę energetyczną budynku lub części budynku;

3) zalecenia określające zakres i rodzaj robót budowlano-instalacyjnych, które poprawią charakterystykę energetyczną budynku lub części budynku;

4) oświadczenie osoby, która sporządziła świadectwo charakterystyki energetycznej, że dokument został wygenerowany z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.

Oświadczenie, o którym mowa w pkt 4, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: »Jestem świadomy(a) odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia«. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń” (art. 10 ww. ustawy).

Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza osoba wpisana do wykazu, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1, tj. centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków, który obejmuje wykazy osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›