.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakaz prowadzenia pojazdów na pewien okres dla odbywającego wyrok pozbawienia wolności

W 2004 roku sąd za moje wykroczenie orzekł zakaz prowadzenie pojazdów przez okres trzech lat. Przebywałem wtedy w zakładzie karnym, dlatego wykonanie wyroku odłożono ze względu na odbywanie kary pozbawienia wolności (odbywałem ją jeszcze przez 4 lata). Obecnie wyszedłem już z więzienia (warunkowo) i prowadzę działalność gospodarczą. Mimo wszystko prowadzę samochód, dlatego po kontroli policyjnej sprawę skierowano do sądu w sprawie odwieszenia kary pozbawienia wolności oraz ukarania mnie za jazdę bez prawa jazdy. Sędzia jednak zauważył, że zawieszenie zakazu prowadzenia pojazdów chyba nie mogło mieć miejsca w moim przypadku. To by diametralnie zmieniło moją sytuację (niezłamanie prawa). Jak jest faktycznie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakaz prowadzenia pojazdów na pewien okres dla odbywającego wyrok pozbawienia wolności

Czy zakaz prowadzenia pojazdu orzeczony za wykroczenie podlega wstrzymaniu w okresie odbywania kary pozbawienia wolności?

W swoim pytaniu podjął Pan dość kontrowersyjny pogląd, który nie znalazł jeszcze wyjaśnienia w orzecznictwie Sądu Najwyższego.

 

Analiza właściwych przepisów Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) i Kodeksu wykroczeń (w skrócie K.w.) pozwala na przyjęcie tezy, iż w okresie odbywania kary pozbawienia wolności zakaz prowadzenia pojazdu orzeczony za wykroczenie nie podlega wstrzymaniu i biegnie w dalszym ciągu.

 

Zgodnie z art. 29 § 3 K.w. zakaz prowadzenia pojazdów „obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia”. Orzekając zakaz, nakłada się obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany. Do chwili wykonania tego obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie.

 

Z kolei, jak wynika z dyspozycji art. 43 § 2 K.k., zakaz prowadzenia pojazdów obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia; „okres, na który środek orzeczono, nie biegnie w czasie odbywania kary pozbawienia wolności, chociażby orzeczonej za inne przestępstwo”.

 

Trudno jednak znaleźć analogiczny przepis w Kodeksie wykroczeń, stąd też brak jest jakichkolwiek podstaw do przyjęcia, iż regulację wynikającą z art. 43 § 2 można przenieść na grunt Kodeksu wykroczeń nawet w drodze analogii.

Termin początkowy od którego należy liczyć bieg zakazu prowadzenia pojazdów

Ustawodawca w art. 29 § 3 K.w. w sposób jasny wskazał termin początkowy, od którego należy liczyć termin biegu wskazanego zakazu. Jest nim uprawomocnienie orzeczenia i zwrot dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu. Zasadne jest więc przyjęcie stanowiska, że bieg terminu zakazu prowadzenia pojazdu ulega wstrzymaniu jedynie do czasu zwrotu dokumentu prawa jazdy.

 

Wobec powyższego, zgodnie z art. 45 K.w., karalność środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdu ustała po upływie trzech lat od uprawomocnienia się orzeczenia w tej sprawie, a więc w okresie odbywania przez Pana kary pozbawienia wolności.

 

Przyjęcie takiego stanowiska powoduje zmiany w Pana sprawie, ukazując, że Pana zachowanie nie wypełniło znamion czynu zabronionego określonego w art. 244 K.k.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Tomasz Krupiński

Radca prawny, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania projektami europejskimi. Radca prawny z siedmioletnim doświadczeniem zawodowym w obsłudze prawnej jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych. Specjalista z zakresu prawa rodzinnego oraz szeroko rozumianego prawa nieruchomości. Uczestnik programów ministerialnych dotyczących problematyki prawnorodzinnej. Od kilku lat doradza prawnie zarządom wspólnot mieszkaniowych oraz zarządcom nieruchomości. Posiada również uprawnienia zarządcy nieruchomości.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu