.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak walczyć z fałszywymi opiniami w internecie i chronić reputację firmy?

• Data: 27-05-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Prowadzę firmę (restauracja) i od pewnego czasu mam problem z fałszywymi negatywnymi opiniami na portalu Google. Konta, z których wystawiane są negatywne i obraźliwe w stosunku do mnie lub pracowników opinie, najczęściej są kontami z tylko jedną opinią. Wygląda to tak, jakby konto było założone specjalnie, by wystawić taka opinię. Zawsze dopisujemy na negatywne opinie i chcemy, aby gość/klient bardziej opisał lub uzasadnił swoje niezadowolenie. Chciałbym dowiedzieć się, jak można walczyć z tymi negatywnymi opiniami i jak reagować w takich sytuacjach, gdzie ludzie nie podają nawet swojego imienia i nazwiska, tylko zakładają fałszywe konta typu XYZ itp. Jestem gotów nawet zapłacić za pisma do takich osób, ale chciałbym poznać wszystkie możliwości, aby takie osoby odnaleźć lub aby unieważnić ich opinie. 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak walczyć z fałszywymi opiniami w internecie i chronić reputację firmy?

Odpisywanie na negatywne opinie i komentarze

W opisanej przez Pana sytuacji (niestety dość powszechnej) zalecam przede wszystkim, by do każdego przypadku podejść indywidualnie, przeanalizować konkretną sytuację, znaleźć źródło nieporozumienia i odnieść się do niej rzeczowo i konkretnie – publicznie odpowiadając pod komentarzem. Koniecznie proszę sprawdzić, czy dana sytuacja opisywana w takim negatywnym wpisie miała miejsce i czy podane przez autora komentarza powody/sytuacje faktycznie miały miejsce. Proszę bowiem pamiętać, że „spór” będzie śledzony przez innych klientów / potencjalnych klientów.

Negatywne opinie z fałszywych kont a przestępstwo pomówienia

Natomiast jest owe komentarze są obraźliwe, uwłaczające itp., to wówczas możemy rozważać popełnienie przestępstwa pomówienia. O pomówieniu stanowi art. 212 Kodeksu karnego:

1. Każdy, kto pomawia osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Do rozważenia jest także przestępstwo zniesławienia. O nim stanowi art. 216 Kodeksu karnego, który brzmi:

1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Wówczas to, że internauta wystąpi pod tymczasowym pseudonimem nie oznacza, że jest anonimowy. Policja na polecenie sądu bardzo często ustala takich właśnie „anonimów”, którzy ponoszą potem konsekwencje prawne. Każda działalność podejmowana w sieci pozostawia po sobie cyfrowy ślad – adres IP użytkownika. Obecnie prawo telekomunikacyjne nakłada na dostawców publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych obowiązek przechowywania takich informacji przez okres 12 miesięcy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zawiadomienie organów ścigania i znalezienie twórców fałszywych kont

Jeśli więc zgłosi Pan na policję lub prokuraturę podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 212 (gdy został Pan lub Pana pracownicy o coś pomówiony, co może poniżyć w opinii publicznej lub sprawić, że klienci utracą zaufanie, np. o trucie, o podawanie starych produktów, o brak wykształcenia niezbędnego do wykonywania zawodu itd.) lub z art. 216 (gdy został Pan lub Pana firma znieważona, tj. obrażona, nazwana wulgaryzmem), to co do zasady Policja winna ustalić sprawcę. Być może okaże się, że owe komentarze są wysyłane z jednego adresu IP, a sprawcą jest jedna i ta sama osoba.

Nie radzę odpisywać w inny sposób aniżeli starać się wyjaśnić tę sytuację, prosić o szczegóły. Grożenie bowiem postępowaniem karnym jest karalne. Zawiadamiamy samodzielnie organy ścigania, nie uprzedzając o tym potencjalnych sprawców przestępstw.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1 - Fałszywa opinia o jakości jedzenia

Kilka miesięcy temu na naszym profilu Google pojawiła się negatywna opinia od użytkownika o pseudonimie "FoodCriticXYZ". Opinia była wyjątkowo obraźliwa, twierdzono w niej, że nasze jedzenie jest "niezdatne do spożycia" i że "podajemy przeterminowane produkty". Postanowiliśmy odpowiedzieć publicznie na ten komentarz, prosząc autora o więcej szczegółów dotyczących jego wizyty oraz daty zakupu. Jednocześnie przeanalizowaliśmy nasze zapisy i rozmowy z klientami, aby upewnić się, że taka sytuacja nie miała miejsca. Okazało się, że konto "FoodCriticXYZ" miało tylko jedną opinię, co wskazywało na fałszywe konto założone tylko w celu szkalowania naszej restauracji. Zgłosiliśmy ten przypadek do Google oraz skontaktowaliśmy się z prawnikiem, który doradził nam zgłoszenie sprawy na policję z podejrzeniem o popełnienie przestępstwa pomówienia zgodnie z art. 212 Kodeksu karnego.

 

Przykład 2 - Krytyka personelu z anonimowego konta

W jednym z przypadków otrzymaliśmy negatywną opinię od użytkownika "AngryCustomer123", który twierdził, że nasz personel jest "arogancki i nieprofesjonalny". Ponownie sprawdziliśmy nasze zapisy i rozmowy, ale nie znaleźliśmy żadnych incydentów, które mogłyby uzasadnić takie zarzuty. Odpowiedzieliśmy na opinię, prosząc autora o szczegóły, aby móc lepiej zrozumieć sytuację i podjąć odpowiednie kroki. Po dłuższej analizie odkryliśmy, że konto "AngryCustomer123" zostało utworzone zaledwie dzień przed wystawieniem opinii i miało tylko ten jeden wpis. W takim przypadku skontaktowaliśmy się z prawnikiem, który zasugerował możliwość wystąpienia przestępstwa zniesławienia zgodnie z art. 216 Kodeksu karnego i zgłoszenie sprawy do odpowiednich organów ścigania.

 

Przykład 3 - Fałszywe zarzuty dotyczące higieny

Otrzymaliśmy niepokojący komentarz od konta "HealthInspectorFake", w którym zarzucono nam brak higieny w kuchni oraz używanie zepsutych składników. Opinia była niezwykle szkodliwa dla naszego wizerunku, zwłaszcza że kładziemy duży nacisk na czystość i jakość. Odpowiedzieliśmy na komentarz, prosząc o bardziej szczegółowe informacje i wskazanie konkretnego dnia wizyty. Przeprowadziliśmy również wewnętrzne dochodzenie, aby upewnić się, że zarzuty są bezpodstawne. Konto "HealthInspectorFake" miało tylko jedną opinię, co wskazywało na celowe działanie mające na celu zaszkodzenie naszej reputacji. Postanowiliśmy zgłosić ten incydent do Google, a także na policję, podejrzewając popełnienie przestępstwa pomówienia. Skontaktowaliśmy się także z prawnikiem, który doradził nam dalsze kroki prawne, w tym możliwość wniesienia sprawy do sądu, jeśli sprawca zostanie zidentyfikowany.

Podsumowanie

Podsumowując, zarządzanie fałszywymi negatywnymi opiniami w restauracji wymaga systematycznego podejścia, weryfikacji zarzutów i aktywnej odpowiedzi na komentarze. Kluczowe jest również współpraca z prawnikami oraz organami ścigania, aby skutecznie przeciwdziałać pomówieniom i chronić reputację firmy. Regularne monitorowanie opinii oraz szybka reakcja mogą pomóc w utrzymaniu zaufania klientów i zapewnieniu sprawiedliwości w sytuacjach nadużyć.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksowe porady prawne online oraz przygotowanie pism w sprawach związanych z fałszywymi negatywnymi opiniami, aby skutecznie chronić reputację Twojej firmy i zapewnić jej prawne bezpieczeństwo. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną pomoc i wsparcie w walce z nieuczciwymi komentarzami. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu