Fałszywe opinie w internecie - jak z nimi walczyć?

Prowadzę firmę (restauracja) i od pewnego czasu mam problem z fałszywymi negatywnymi opiniami na portalu Google. Konta, z których wystawiane są negatywne i obraźliwe w stosunku do mnie lub pracowników opinie, najczęściej są kontami z tylko jedną opinią. Wygląda to tak, jakby konto było założone specjalnie, by wystawić taka opinię. Zawsze dopisujemy na negatywne opinie i chcemy, aby gość/klient bardziej opisał lub uzasadnił swoje niezadowolenie. Chciałbym dowiedzieć się, jak można walczyć z tymi negatywnymi opiniami i jak reagować w takich sytuacjach, gdzie ludzie nie podają nawet swojego imienia i nazwiska, tylko zakładają fałszywe konta typu XYZ itp. Jestem gotów nawet zapłacić za pisma do takich osób, ale chciałbym poznać wszystkie możliwości, aby takie osoby odnaleźć lub aby unieważnić ich opinie.

Fałszywe opinie w internecie - jak z nimi walczyć?

Odpisywanie na negatywne opinie i komentarze

W opisanej przez Pana sytuacji (niestety dość powszechnej) zalecam przede wszystkim, by do każdego przypadku podejść indywidualnie, przeanalizować konkretną sytuację, znaleźć źródło nieporozumienia i odnieść się do niej rzeczowo i konkretnie – publicznie odpowiadając pod komentarzem. Koniecznie proszę sprawdzić, czy dana sytuacja opisywana w takim negatywnym wpisie miała miejsce i czy podane przez autora komentarza powody/sytuacje faktycznie miały miejsce. Proszę bowiem pamiętać, że „spór” będzie śledzony przez innych klientów / potencjalnych klientów.

Negatywne opinie z fałszywych kont a przestępstwo pomówienia

Natomiast jest owe komentarze są obraźliwe, uwłaczające itp., to wówczas możemy rozważać popełnienie przestępstwa pomówienia. O pomówieniu stanowi art. 212 Kodeksu karnego:

„1. Każdy, kto pomawia osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Do rozważenia jest także przestępstwo zniesławienia. O nim stanowi art. 216 Kodeksu karnego, który brzmi:

„1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Wówczas to, że internauta wystąpi pod tymczasowym pseudonimem nie oznacza, że jest anonimowy. Policja na polecenie sądu bardzo często ustala takich właśnie „anonimów”, którzy ponoszą potem konsekwencje prawne. Każda działalność podejmowana w sieci pozostawia po sobie cyfrowy ślad – adres IP użytkownika. Obecnie prawo telekomunikacyjne nakłada na dostawców publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych obowiązek przechowywania takich informacji przez okres 12 miesięcy.

Zawiadomienie organów ścigania i znalezienie twórców fałszywych kont

Jeśli więc zgłosi Pan na policję lub prokuraturę podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 212 (gdy został Pan lub Pana pracownicy o coś pomówiony, co może poniżyć w opinii publicznej lub sprawić, że klienci utracą zaufanie, np. o trucie, o podawanie starych produktów, o brak wykształcenia niezbędnego do wykonywania zawodu itd.) lub z art. 216 (gdy został Pan lub Pana firma znieważona, tj. obrażona, nazwana wulgaryzmem), to co do zasady Policja winna ustalić sprawcę. Być może okaże się, że owe komentarze są wysyłane z jednego adresu IP, a sprawcą jest jedna i ta sama osoba.

Nie radzę odpisywać w inny sposób aniżeli starać się wyjaśnić tę sytuację, prosić o szczegóły. Grożenie bowiem postępowaniem karnym jest karalne. Zawiadamiamy samodzielnie organy ścigania, nie uprzedzając o tym potencjalnych sprawców przestępstw.