.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak sprawdzić jaka była forma umowy darowizny nieruchomości?

• Opublikowano: 07-09-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Moja teściowa jest właścicielką połowy posiadłości o znacznej wartości. Ma dwoje dzieci: syna i córkę. Swoją część przekazała synowi – nie wiadomo, jakim aktem (czy jest to umowa darowizny, czy też umowa dożywocia). Osoba obdarowana (syn) odmawia ujawnienia, na jakich warunkach otrzymał część własności swojej matki. Teściowa pytana, jakim aktem przekazała swoją część, odpowiada, że nie pamięta i nie ma dokumentu potwierdzającego przekazanie nieruchomości. Czy można jakoś uzyskać/sprawdzić ten akt notarialny? Jeśli tak, jak to zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak sprawdzić jaka była forma umowy darowizny nieruchomości?

Uzyskanie wypisu aktu notarialnego

W pierwszej kolejności warto zapytać teściową, w jakiej kancelarii notarialnej dokonała tego aktu darowizny czy też umowy dożywocia. Zarówno darowiznę, jak i umowę dożywocia nieruchomości należało sporządzić w formie aktu notarialnego. Zgodnie z art. 90 § 1 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz. U. z 2022 r., poz. 1799) „Dokumenty obejmujące dokonane czynności notarialne notariusz przekazuje na przechowanie do archiwum ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego po upływie 10 lat od ich sporządzenia lub z chwilą zaprzestania prowadzenia działalności kancelarii”.

 

Gdy teściowa przypomni sobie, w której kancelarii notarialnej dokonywała czynności, to może zażądać wypisu aktu notarialnego. Zgodnie z art. 109 ustawy Prawo o notariacie „Wypis ma moc prawną oryginału. Wypisy aktu notarialnego wydaje się stronom aktu lub osobom, dla których zastrzeżono w akcie prawo otrzymania wypisu, a także ich następcom prawnym”. Ponadto zgodnie z art. 111 ustawy „Informacje pisemne i inne dokumenty wydaje się osobom, na których żądanie zostały dokonane czynności notarialne; jeżeli z treści stosunku prawnego to wynika, wydaje się je stronie, której czynność notarialna dotyczy”.

Sprawdzenie informacji w księdze wieczystej

Jeżeli znacie Państwo numer księgi wieczystej nieruchomości, to wówczas wystarczy wpisać ten numer w wyszukiwarce ksiąg wieczystych, a następnie wejść w odpis aktualny z księgi wieczystej. W dziale II w miejscu, gdzie wpisano właścicieli, jest wskazany również akt prawny, na podstawie którego właściciel został wpisany do księgi wieczystej.

 

Numer księgi wieczystej można również ustalić, znając adres nieruchomości oraz wskazując, że ma się interes prawny w uzyskaniu tej informacji. Teściowa ma interes prawny, ponieważ chce uzyskać odpis aktu notarialnego sporządzonego z jej udziałem. Można także z podobnym wnioskiem wystąpić do starostwa powiatowego. Znając numer księgi wieczystej, uzyskacie Państwo informacje o sporządzonym akcie notarialnym.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu