Awaria rozrządu po zakupie samochodu

• Autor: Anna Sufin

Przed czterema dniami kupiłem 12-letni samochód od osoby prywatnej. Po przejechaniu 300 km w samochodzie uszkodzeniu uległ rozrząd. Podejrzewam, że był już uszkodzony (zużyty) w momencie zakupu samochodu, czego nie mogłem zauważyć. Sprzedawca nie poczuwa się do odpowiedzialności, twierdząc, że rozrząd był wymieniany kilka miesięcy wcześniej. Podobno ma faktury na części i wymianę. Co robić?

Awaria rozrządu po zakupie samochodu

Fot. Fotolia

Zakup rzeczy z wadą ukrytą

Zatem sprzedawca (osoba fizyczna) twierdzi, że rozrząd nie mógł być na tyle zużyty, gdyż był stosunkowo niedawno wymieniany. Jak rozumiem, sprzedawca nie przedstawił Panu dowodów na wymianę rozrządu. Nie mam informacji, czy przy zakupie samochodu sprawa rozrządu była omawiana, czy sprzedawca zapewniał o nieistnieniu wad ukrytych.

Jeśli zakupił Pan samochód z wadą ukrytą, sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi (art. 556 i n. Kodeksu cywilnego; dalej „K.c.”). Jednak sprzedawca jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne tylko wtedy, gdy wady fizyczne istniały w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego (tj. w chwili wydania samochodu) lub wynikły z przyczyny tkwiącej w rzeczy sprzedanej w tej samej chwili (art. 559 K.c.). W obrocie konsumenckim istnieje domniemanie, że wady ujawnione istniały w chwili wydania rzeczy, niestety w obrocie pozakonsumenckim (czyli tak jak u Pana – transakcja między dwiema osobami fizycznymi, dokonującymi czynności niezwiązanej z ich działalnością zawodową lub gospodarczą) takiego domniemania nie ma. To Pan będzie musiał udowodnić, że rozrząd był zużyty i wymagał wymiany już w chwili wydania auta, o czym nie został Pan poinformowany. Z Pana punktu widzenia taka okoliczność mogłaby być udowodniona tylko opinią biegłego rzeczoznawcy, ewentualnie mógłby Pan wnieść o zobowiązanie przez sąd drugiej strony do przedstawienia dowodów na wymianę rozrządu. Biegły mógłby też sprawdzić, czy awaria wyniknęła z przyczyny tkwiącej wcześniej w rzeczy, czy też miała charakter nagły, losowy. Z tego też względu jej wykonanie wydaje mi się niezbędne. Jeśli jednak druga strona dowiedzie, że rozrząd był wymieniany, a biegły wskaże, że nie miał uszkodzeń przed wydaniem rzeczy, nie będzie Pan mógł dochodzić skutecznie żadnych roszczeń.

Ujawnienie się wady po zakupie samochodu

Zgodnie z art. 560 K.c.:

„§ 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.

§ 2. Jeżeli kupującym jest konsument, może zamiast zaproponowanego przez sprzedawcę usunięcia wady żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo zamiast wymiany rzeczy żądać usunięcia wady, chyba że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów w porównaniu ze sposobem proponowanym przez sprzedawcę. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość rzeczy wolnej od wad, rodzaj i znaczenie stwierdzonej wady, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie narażałby kupującego inny sposób zaspokojenia.

§ 3. Obniżona cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady.

§ 4. Kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna.”

Zakup samochodu z wadą ukrytą

Gdyby zatem ustalił Pan, że samochód miał wadę w rozumieniu wcześniej omówionym, mógłby Pan np. złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny stosownie do kosztów wymiany rozrządu.

W pierwszej kolejności proponowałabym zatem zgłosić wadę i ewentualnie złożyć takie oświadczenie z wezwaniem do zapłaty kwoty wynikającej z konieczności naprawy w określonym terminie, przy czym jednocześnie z ostrożności mógłby Pan wezwać drugą stronę do przedstawienia rachunków na naprawę rozrządu. Następnie natomiast proponowałabym zlecić prywatną opinię biegłego. Gdyby taka wykazała zużycie rozrządu przed zakupem, mógłby Pan dochodzić rzeczonej kwoty sądownie.

Nadmieniam jednak, że opinia musiałaby jednoznacznie wskazywać na znaczne zużycie rozrządu i jednoznaczną konieczność jego wymiany długo przed czasem sprzedaży auta. Trudno bowiem wymagać od kilkunastoletniego samochodu, by poszczególne części nie były zużyte. Zgodnie z art. 556 (1) K.c. wada rzeczy występuje wtedy, gdy rzecz nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony. Samochód w zakresie rozrządu musiałby mieć taką wadę, która dyskwalifikowałaby go od dalszej jazdy, nie tylko normalne zużycie rozrządu, będące następstwem prawidłowego używania.

„Art. 556(1) K.c.:

§ 1. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;

3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;

4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.”